Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

THE SNUFF - "Lotus"

Vydáno: 10.09.2014 00:00 v sekci Recenze - Michal Čížek

THE SNUFF

Lotus

Alternativní rock/metal - Praha

Vydal: Warner Music Czech Republic

Délka: 50:57

Před pěti lety se vynořila v Praze neznámá rocková kapela THE SNUFF. Za pouhý rok svojí existence si na vlastní náklady pořídili první studiovku jménem „Requiem For Me“. Tenkrát využili nabídek pražského studia 3Bees, které je proslulé téměř mottem: "Za málo peněz, hodně muziky". To vůbec nemyslím špatně, spíše naopak. Více o tom vědí například DIVOKEJ BILL nebo CHINASKI. Deska překvapila svojí dravostí a moderním přístupem a kapela se pomalu ale jistě hudebně vyvíjí neuvěřitelným tempem.

Tlak kapely na sobě makat a propracovat hudbu i celkové koncepty songů k dokonalosti obrátilo její zvuk z téměř garážového dirty-rock soundu, punku, nebo thrashe do úplně jiných hudebních sfér. Jestliže „Requiem For Me“ zněl jako nahrávka garážové kapely s velkými rezervami a nejistou angličtinou, je nová koncepční deska „Lotus“ naprostým opakem.

Na první pohled působí cover digipacku velmi originálně a netroufnu si říci, kdy mě nějaký tuzemský obal zaujal více. Autorem mystických květů v příjemných kontrastních barvách je Daniel Kurz, zpěvák pražské crossoverové jedničky ATARI TERROR. 

„Lotus“ je především koncepční deska. Mladá dívka jménem Lotus byla unesena pro obchod s bílým masem. Od úvodního tajemného intra jde v příběhu něco z kopce a vy jste do příběhu hozeni rovnou jako ryba do vody. Ani se nenadějete a už jste součástí. "Zavřete oči a nechte Marka Kučeru dovyprávět ten mrazivý příběh". Naštvanost, láska, problémy dnešní doby, beznaděj. Propojenost mezi jednotlivými songy vám bude docházet posléze. Krátké úryvky pod texty vám mají napovědět.

"Znechucen touto bezpáteřní společností, kde ti může bodnout kudlu do zad i tvůj dobrý přítel. Toho nikdy nechci být součástí"


Zvuk je vyladěn do sebemenšího detailu. „Lotus“ se natáčel bezmála rok a bylo dost prostoru pro nahrávání, mastering a zřejmě i finanční rozpočet. Obří label Warner Music zřejmě sázel na jistotu. Deska se nahrávala ve špičkovém studiu Biotech, které využívají přední tuzemské hudební kapely a muzikanti a které je vyhlášeno i pro dodatečný mastering desek. Produkce „Lotusu“ se chytil Ecson Waldes alias Jiří Paška. Majitel studia a uznávaný zvukový inženýr a producent. V roli hostů se ve studiu představili Daniel Krob (ex-ARAKAIN) na kytaru v „Boxed In“, nebo Adéla Michálková, známá z Hlasu Československa, jako ženský vokál v písni „Lotus“.

První část desky je energetickým nakopávákem. Už při první písni Riven, hned po intru na vás zaútočí ta dravost a zvuk srazí na kolena. Marek na svém hlasu zapracoval a zní nevídaně čistě. Zvýšil se rozsah, jistota a anglické frázování je na úrovni profesionální kapely, připravené hrát venku. Třetí song Erotic Sylvia se objevil již koncem minulého roku jako singl a překvapil svojí tvrdostí a sklonem k metalcoru. Vyniká také excelentní basa. Can´t Dispore Of Me je první song, který brzdí gradující tempo. Boxed In je téměř dva roky starý první song z desky „Lotus“. Jeho úspěch se projevil v hitparádě radia RockZone, kde se držel více, jak osm týdnů. Zajímavý klip, ale nic pro drsňáky. Láska je láska, co k tomu více dodat. Zvuk ale překvapil a celkové aranžmá bylo podobné zvuku světových kapel známých jmen. Takže Boxed In byl možná startovacím pilířem pomalu přicházejícího úspěchu.  Přesně v půli deska graduje písní Lotus“. Krásný song plný smutku. S druhou půlkou se pomalu vytrácí nasranost a album se slévá do stereotypu. Pokud neumíte anglicky, můžete zadní stranu desky nechat pro svoji citově zranitelnou, právě ovulující přítelkyni.   Překvapí možná ještě Crumble!, která je ostatně srdcovkou i samotného zpěváka. 

První strana je takřka dokonalá, ale právě strana druhá začne pomalu nudit. Je dobré textům rozumět, abyste nahráli příběh. Důvodem proč si desku koupit je zvuk. Ten je na profesionální úrovni a podtrhuje muzikální um členů kapely. Zvuk kopáků a především basy je neuvěřitelně živý. Zpěv je srozumitelný a barva hlasu osobitá, až by se zdálo, že kapela není z Prahy, ale klidně třeba z Anglie. Víc pocty už se ode mě nedočkáte. Jen si možná vyčítám, že nejsem větší citlivka, neumím perfektně anglicky a není mi o deset let méně. To bych asi z Lotusu vyrazil více emocí nejen při poslechu. Tak i tak jednoznačné překvapení na tuzemské hudební scéně s velkým, ale opravdu velkým potenciálem do budoucna.

Hodnocení: 5/6

405


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
NEUROTIC MACHINERY představují prvních šestnáct zastávek víkendového turné „Nocturnal Misery Tour“, které pojedou v rámci podpory své chystané studiové desky... číst dále
ENOLA GAY ve virtuálním světě ENOLA GAY ve virtuálním světě
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
"Virtuální svět" je název nového alba, které vydali mladoboleslavští ENOLA GAY... číst dále
SLIGHT LIE - Countdown SLIGHT LIE - Countdown
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 29:42, metal... číst dále
ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí. ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí.
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Aktuality
Že to králům pop funku z MONKEY BUSINESS a pražské elektro-punkové partě ZPUTNIK spolu pěkně šlape, už dávno není žádným tajemstvím. Kapely spolu koncem loňského roku odehrály několik koncertů a z neobvyklého hudebního... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále