Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

WOHNOUT – Hudbu děláme tak, abychom s ní byli spokojeni především my

Vydáno: 21.11.2014 00:00 v sekci Rozhovory - Michal Křížek

WOHNOUT  mají na české hudební scéně svou jistou pozici. Ani jejich nová deska „Laskonky a kremrole“ na tom nic nemění. Kluci si to stále dělají po svém a na přání jiných (kudy by se měli ubírat) rozhodně nehledí. Z rozhovoru se zpěvákem a kytaristou Matějem Homolou je patrné, že kapela hraje a dělá vše tak, jak je to pro ní nejpřirozenější. A aktuální novinka, jež byla hlavním tématem naší debaty, to podle mě jen potvrzuje. Matěj sice odpovídal velmi stručně, vše podstatné ale zmínil.

Je podle vás něčím aktuální deska „Laskonky a kremrole“ jiná než předešlé počiny? Nebo to jsou prostě klasičtí WOHNOUT?
To je spíš otázka na posluchače. Neudělali jsme žádný žánrový kotrmelec, takže podle rukopisu jsme to pořád my. Otázka zní, je-li to dobře nebo špatně.

Sami říkáte, že jste svůj styl zjednodušili. Bylo to spíše kvůli samotným posluchačům, nebo je to čistě vaše rozhodnutí?
To řekl někde brácha, já ten stejný pocit moc nemám. Nicméně pravda je taková, že jsme kvůli posluchačům neudělali nikdy nic. Hudbu děláme tak, abychom s ní byli spokojení především my. Pokud bude i někdo další, tak jsme samozřejmě rádi.

Nemůžu se nezmínit o obalu k nové desce. Četl jsem, že jste kolem něho vedli velké diskuze. Kdo vlastně přišel s tímto nápadem?
Celé je to práce grafika. My to buď schvalujeme, nebo vracíme. V případě tohoto obalu jsme se v kapele dost názorově rozcházeli, polovině se líbil, té druhé ne. V rámci demokratické diskuze vyhráli příznivci obalu. Odpůrci byli chvíli trošku naštvaní, ale už je to přešlo. Včetně mě.


Pojďme konkrétně ke skladbám. Fanoušci si velmi pochvalují píseň „Vltavo“, kde si nelze nevšimnout odkazu na Bedřicha Smetanu. Text ale není nějak oslavný, nýbrž pojednává o povodních. Má vyjadřovat přímo vaši vlastní zkušenost?
Nebydlíme u vody, takže to není přímo naše zkušenost. S ohledem na vytopené nebudu říkat naštěstí. Smetana do své skladby nezakomponoval povodně, takže jsme to zkusili trochu napravit.

V písni „Díky moc!“ jste se uchýlili k tanečnímu rytmu. Mě ale skladba zaujala hlavně díky své pozitivní náladě. Chápu to dobře, že vaše hudba má primárně bavit a působit pozitivně?
Nějak přirozeně z nás nelezou negativní, naštvané věci. Vesměs veškerá naše tvorba by se dala označit za pozitivní, prolezlou humorem. Nejsme asi ty povahy, že bychom křičeli do světa nějaké splíny, nebo nadávali.   


Ve vaší tvorbě jsme si již na motivy indické hudby zvykli. Nyní dokonce jedna z nových skladeb dostala název „Indie“. Jsou nějací konkrétní indičtí interpreti, od kterých berete inspiraci?
Ne. Je to asi paradoxní, ale přes veškerou naši lásku k Indii nás tamní hudba neoslovuje. Ani tradiční, ani moderní. Jedinou výjimku tvoří skupina AYOO, kterou ale skoro nikdo nezná. Jsou to mladí a progresivní kluci, které jsme náhodou poznali osobně.


Dále jste se znovu rozhodli sáhnout po hostech. A určitě se to vyplatilo. Dokázali totiž album osvěžit a stali se jeho důležitou součástí. Máte v plánu do budoucna oslovit ještě někoho konkrétního? Nebo je ten výběr čistě spontánní?
Hosté jsou osvěžením nejen na albu, ale i ve studiu. Hodně hostovaček je neplánovaných, prostě se na nás přijedou podívat kamarádi z jiných skupin a spolupráce se domluví spontánně na místě. Někdy ovšem máme jasnou představu, pak přemlouváme konkrétního interpreta.

Z hostů dle mě nejvíce září Xavier Baumaxa. Proč jste oslovili právě jeho a proč zrovna do skladby „Kretén“?
Nabízí se říci, že proto, že je úplný kretén, ale tak to není. Xavi je dobrý kamarád a prvotřídní hudební improvizátor. Šel do toho bez ohledu na to, že to někdo nepochopí a píseň, ve které o sobě zpívá, že je kretén, vezme vážně.

3730

Sestava: Matěj Homola – kytara, zpěv, Jan Homola – kytara, zpěv, Jiří Zemánek – baskytara, Zdeněk Steiner – bicí

Diskografie:

2014 Laskonky a kremrole

2011 Našim klientům

2009 Karton veverek

2006 Polib si dědu

2004 Rande s panem Bendou

2002 Pedro se vrací

2000 Zlý noty na večeři

1999 Cundalla

Odkazy:

www.wohnout.cz

www.bandzone.cz/wohnout

https://www.facebook.com/wohnouti?fref=ts


 

 

 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
KANDAR chystají nové EP a reedici  „Tromaville“ KANDAR chystají nové EP a reedici „Tromaville“
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Aktuality
KANDAR jsou nepřehlédnutelná grindová čtveřice z Brna založená v roce 2015, jejímiž členy jsou vokalista Topi (PIGSTY, ex-MINCING FURY), kytarista Kubýk (ex-SOMNUS AETERNUM), bicman Denis (MINCING FURY, SPACE HAMSTER) a basák Martin... číst dále
MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Tuzemské Podhoubí
Projekt a později kapela MAESSORR STRUCTORR vznikla jako životní sen bratrů Milvuse (Miloše) a Dennyho (Zdeňka) Kleinbergových na podzim roku 2011... číst dále
RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Po deseti letech je tu druhý díl v podobě klipu "Zamilovaný/Nešťastná 2". Podívejte se, jak se za 10 let členové skupiny změnili! Nechybí ani Bára Zemanová a Pok... číst dále
Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Deska s názvem "The Seal Of A New World" bude vydána 22.listopadu... číst dále
Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty!
Vydáno: 09.07.2019 v sekci Aktuality
Soutěž talentovaných kapel Spark Fresh Blood zná své 3 finalisty. Jak si kapely vedly v hlasování vás fanoušků? Podívejte se na konečný stav... číst dále