Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
ABSTRACT - Lighteory

ABSTRACT - progresivní anarchie

Vydáno: 25.11.2015 16:00 v sekci Recenze - Martin Černý

Přiznám se, že před prvním poslechem desky „Lighteory“ od bánsko-bystrických ABSTRACT jsem byl mírně rozpolcen. Instrumentální hudbu moc nevyhledávám, ale na druhé straně nepohrdnu žádnou kapelou, která ráda boří zažité konvence.


Abstract - Lighteory

ABSTRACT

Lighteory

Pařát - 43:57

experimentální metal   Bánská Bystrica

Přiznám se, že před prvním poslechem desky „Lighteory“ od bánsko-bystrických ABSTRACT jsem byl mírně rozpolcen. Instrumentální hudbu moc nevyhledávám, ale na druhé straně nepohrdnu žádnou kapelou, která ráda boří zažité konvence. Se smíšenými pocity jsem se tedy nakonec pohodlně usadil a pustil jsem si celé album pěkně od začátku.

Za normálních okolností by se dalo říci, že úvodní „Fluorescent Tube III“ navodila atmosféru, jež byla typická pro zbytek desky, ovšem v tomto případě tomu tak není. Najít zde skladbu, která tento počin dokonale vystihuje, se jeví jako krajně nadlidský úkol. Na této rok staré placce číhá překvapení na každém rohu. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jisti, co se odehraje nadcházející vteřinu. Jeden příklad za všechny -  song „Isonn“ začíná jako podivný core v doprovodu elektroniky, která jakoby vypadla z nějaké ujeté retro diskotéky, a končí ve stylu machineheadovského groovu. Ke konci alba už mě pak vůbec neudivilo, že hudební produkci přerušil zvonící telefon. No, to prostě a jednoduše musíte slyšet sami.

Jak už jste se mohli dovtípit z výše uvedeného, „Lighteory“ se prezentuje jako vskutku pestré dílo bohaté na všechny možné i nemožné hudební vlivy. To, co se na první pohled zdá být největší předností, se však v závislosti na posluchači může změnit ve velmi prekérní situaci.  Jak se z různorodosti stane kámen úrazu, ptáte se? Velmi jednoduše. Ne každý se dokáže ztotožnit s tím, že na jedné desce nenajde píseň, která by zde měla nějakou sobě podobnou. Zkrátka a dobře všem se nezavděčíte i kdybyste se přetrhli.

V rámci zachování objektivity není od věci se seznámit i s předešlou tvorbou kapely. Hudebně i produkčně v rámci diskografie ABSTRACT nemá aktuální deska žádného vážného konkurenta. „Lighteory“ je do puntíku promyšlené, vyšperkované a skladatelsky hodnotné album, vedle něhož jeho předchůdci vypadají se vší úctou jako nedodělané polotovary. A to se nejedná o nijak špatné počiny, podotýkám. Cesta k tvůrčímu vrcholu bývá někdy strastiplná, kamenitá a dojít k jejímu konci někdy trvá déle, než by si mnozí představovali.

ABSTRACT - Silhouettes
Snažit se podchytit hlavní myšlenku či společný prvek, který drží skladby na této živelné desce pohromadě, je naprosto zbytečné. ABSTRACT se oprostili od všech otěží poutající umělce zabředlé v jedné hudební škatulce. Od ocelové šedých metropolí až po rozkvetlá luka se rozkládá poutavě prapodivná „Lighteory“, jež svou rozmanitostí dokáže kdekomu zamotat hlavu. Bariéry padají, pravidla mizí a nastává čirá progresivní anarchie v celé své kráse.
Fotogalerie


Abstract - recenze
Abstract - Lighteory

NAŠE HODNOCENÍ:
9/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
SYMPHONITY představili nový singl SYMPHONITY představili nový singl
Vydáno: 31.05.2020 v sekci Aktuality
Po změně v sestavě, při které u jednoho z mikrofonů nahradil Antonia Abateho Konstantin Naumenko (SUNRISE) zveřejnili SYMPHONITY nový singl "Marco Polo - Dreaming Of Home". Text ke skladbě napsal Billy Jefs (MEMORIES OF OLD), mixoval ji... číst dále
WICTIMS - Lorn Echoes WICTIMS - Lorn Echoes
Vydáno: 31.05.2020 v sekci Recenze
SLOVAK METAL ARMY - 43:59, deathcore... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále
MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky
Vydáno: 27.04.2018 v sekci Aktuality
Poptávka po vystoupení českých spiklenců ďábla utěšeně roste. Po loňské comebacku už stačili projet velký kus Evropy, což vzbudilo ještě větší pozornost zbytku světa. Štorm a jeho černá kohorta nově míří na jih... číst dále