Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
ABSTRACT - Lighteory

ABSTRACT - progresivní anarchie

Vydáno: 25.11.2015 16:00 v sekci Recenze - Martin Černý

Přiznám se, že před prvním poslechem desky „Lighteory“ od bánsko-bystrických ABSTRACT jsem byl mírně rozpolcen. Instrumentální hudbu moc nevyhledávám, ale na druhé straně nepohrdnu žádnou kapelou, která ráda boří zažité konvence.


Abstract - Lighteory

ABSTRACT

Lighteory

Pařát - 43:57

experimentální metal   Bánská Bystrica

Přiznám se, že před prvním poslechem desky „Lighteory“ od bánsko-bystrických ABSTRACT jsem byl mírně rozpolcen. Instrumentální hudbu moc nevyhledávám, ale na druhé straně nepohrdnu žádnou kapelou, která ráda boří zažité konvence. Se smíšenými pocity jsem se tedy nakonec pohodlně usadil a pustil jsem si celé album pěkně od začátku.

Za normálních okolností by se dalo říci, že úvodní „Fluorescent Tube III“ navodila atmosféru, jež byla typická pro zbytek desky, ovšem v tomto případě tomu tak není. Najít zde skladbu, která tento počin dokonale vystihuje, se jeví jako krajně nadlidský úkol. Na této rok staré placce číhá překvapení na každém rohu. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jisti, co se odehraje nadcházející vteřinu. Jeden příklad za všechny -  song „Isonn“ začíná jako podivný core v doprovodu elektroniky, která jakoby vypadla z nějaké ujeté retro diskotéky, a končí ve stylu machineheadovského groovu. Ke konci alba už mě pak vůbec neudivilo, že hudební produkci přerušil zvonící telefon. No, to prostě a jednoduše musíte slyšet sami.

Jak už jste se mohli dovtípit z výše uvedeného, „Lighteory“ se prezentuje jako vskutku pestré dílo bohaté na všechny možné i nemožné hudební vlivy. To, co se na první pohled zdá být největší předností, se však v závislosti na posluchači může změnit ve velmi prekérní situaci.  Jak se z různorodosti stane kámen úrazu, ptáte se? Velmi jednoduše. Ne každý se dokáže ztotožnit s tím, že na jedné desce nenajde píseň, která by zde měla nějakou sobě podobnou. Zkrátka a dobře všem se nezavděčíte i kdybyste se přetrhli.

V rámci zachování objektivity není od věci se seznámit i s předešlou tvorbou kapely. Hudebně i produkčně v rámci diskografie ABSTRACT nemá aktuální deska žádného vážného konkurenta. „Lighteory“ je do puntíku promyšlené, vyšperkované a skladatelsky hodnotné album, vedle něhož jeho předchůdci vypadají se vší úctou jako nedodělané polotovary. A to se nejedná o nijak špatné počiny, podotýkám. Cesta k tvůrčímu vrcholu bývá někdy strastiplná, kamenitá a dojít k jejímu konci někdy trvá déle, než by si mnozí představovali.

ABSTRACT - Silhouettes
Snažit se podchytit hlavní myšlenku či společný prvek, který drží skladby na této živelné desce pohromadě, je naprosto zbytečné. ABSTRACT se oprostili od všech otěží poutající umělce zabředlé v jedné hudební škatulce. Od ocelové šedých metropolí až po rozkvetlá luka se rozkládá poutavě prapodivná „Lighteory“, jež svou rozmanitostí dokáže kdekomu zamotat hlavu. Bariéry padají, pravidla mizí a nastává čirá progresivní anarchie v celé své kráse.
NAŠE HODNOCENÍ:
9/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
KANDAR chystají nové EP a reedici  „Tromaville“ KANDAR chystají nové EP a reedici „Tromaville“
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Aktuality
KANDAR jsou nepřehlédnutelná grindová čtveřice z Brna založená v roce 2015, jejímiž členy jsou vokalista Topi (PIGSTY, ex-MINCING FURY), kytarista Kubýk (ex-SOMNUS AETERNUM), bicman Denis (MINCING FURY, SPACE HAMSTER) a basák Martin... číst dále
MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Tuzemské Podhoubí
Projekt a později kapela MAESSORR STRUCTORR vznikla jako životní sen bratrů Milvuse (Miloše) a Dennyho (Zdeňka) Kleinbergových na podzim roku 2011... číst dále
RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Po deseti letech je tu druhý díl v podobě klipu "Zamilovaný/Nešťastná 2". Podívejte se, jak se za 10 let členové skupiny změnili! Nechybí ani Bára Zemanová a Pok... číst dále
Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Deska s názvem "The Seal Of A New World" bude vydána 22.listopadu... číst dále
Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty!
Vydáno: 09.07.2019 v sekci Aktuality
Soutěž talentovaných kapel Spark Fresh Blood zná své 3 finalisty. Jak si kapely vedly v hlasování vás fanoušků? Podívejte se na konečný stav... číst dále