Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Mainstream - blog

Mainstreamová hudba - umění, či zboží?

Vydáno: 24.11.2015 05:00 v sekci Publicistika - Martin Černý

Číhá to na vás na každém rohu. V baru, ve škole, v televizi i v rádiích a občas s obavami otvíráte i onu pověstnou konzervu. Dunivé tóny nového EDM hitu, či líbivé a vlezlé melodie pop songu, který zrovna okupuje přední příčky hitparád.


Číhá to na vás na každém rohu. V baru, ve škole, v televizi i v rádiích a občas s obavami otvíráte i onu pověstnou konzervu. Dunivé tóny nového EDM hitu, či líbivé a vlezlé melodie popového songu, který zrovna okupuje přední příčky hitparád. Chápu, někomu už to může lézt na nervy. Není ale repetitivnost spíše dílčím problémem?  

Střední proud existuje prakticky od té doby, co je hudba hudbou. Každá historická epocha měla své posluchačstvo, které si žádalo jednoduchou, nenáročnou a lehce vstřebatelnou muziku. S rozmachem nových médií ve 2.polovině 20. století (o století 21. nemluvě) se písně s hitovým potenciálem mezi lidmi začaly šířit rychlostí blesku. Vzápětí vznikly první hitparády a masy ochotně přijímaly to, co jim tyto žebříčky nabízely. Není se také čemu divit. Komu by se nelíbily songy s podbízivým motivem, triviálními melodiemi a oddechovými texty? V dnešní době bohužel křivka kvality mainstreamové tvorby klesá strmě dolů. Nadnárodní labely na nás chrlí jeden singl za druhým a ani se neobtěžují zamyslet se, jaký paskvil to vědomě pouští do éteru. Hudební průmysl navíc zahlcuje scénu stále novými a novými pseudointerprety, kteří ze sebe bez autotune vydávají zvuky blízce připomínající jelena v říji. V tom lepším případě, podotýkám.

Abych pravdu řekl, tak s výše zmíněným už jsem se za ta léta více méně srovnal. Vždyť konečně i v moři nevkusu se sem tam najde ostrůvek dobré muziky. Co však už přes srdce nepřenesu, je způsob, jakým se s ní v dnešní době zachází. Hudbu považuji za jednu z nejvyšších met lidského umění. Velká mainstreamová vydavatelství ji však degradovala na pouhý obchodní artikl, kterým krmí lačnící trh. Už nezáleží na kvalitě, ale na prodejních číslech a penězích na kontech bossů. Jakmile se hit po dvou měsících neustálého omílání v komerčních kruzích omrzí, musí ho nutně nahradit další, aby se čirou náhodou nezastavil přítok financí. Tato bezmezná touha po zisku vede pouze k další dekadenci středního proudu. Většině lidí to bohužel nevadí a zdá se, že tento pozvolný úpadek ani nijak zvlášť nevnímají. Hudební producenti si toho jsou moc dobře vědomi a bez skrupulí se přiživují na touze po nové a nové (ačkoliv v jádru stále stejně plytké) muzice. Se snižující se úrovní podsouvaných hitů se tak snižují i nároky nenáročného posluchačstva, což dohromady vytváří začarovaný kruh, z něhož není úniku.

Nebudu pokrytec, sám někdy potřebuji trochu pročistit hlavu od všedních starostí a zabrousím i do těchto hudebních končin. Zakopaný pes však tkví v tom, že mnozí z nás nehledají nikde jinde. Nemáme zájem vystoupit z konformní zóny, objevovat nové, dosud neznámé. Jen pasivně přijímáme a umožňujeme tak, aby mainstreamový hudební průmysl nadále znásilňoval to, co dříve bylo čistým uměním.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
DOKRUHU: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost. DOKRUHU: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.
Vydáno: 22.10.2019 v sekci Aktuality
Letní klip ke skladbě "Iron, The Sun" chomutovských DOKRUHU doprovázelo tvrzení o „prašném náletu z amerického středozápadu, který dorazil do Podkrušnoho... číst dále
Nové split album 0n0/OWL Nové split album 0n0 a OWL
Vydáno: 22.10.2019 v sekci Aktuality
Slovenští 0N0 a němečtí OWL spojili síly a vydávají společně album s lakonickým názvem "Owl / 0N0... číst dále
HANZ´S FUCKERS - na vlastní trika HANZ´S FUCKERS - na vlastní trika
Vydáno: 21.10.2019 v sekci Tuzemské Podhoubí
HANZ´S FUCKERS je česká rocková kapela původem z Kroměřížska, která několik let fungovala pouze jako boční projekt, ale od podzimu 2017 funguje jako plnohodnotná kapela a postupně nabírá na obrátkách... číst dále
HARLEJ představuje nový singl i s klipem, vyjíždí na turné a chystá se do studia. HARLEJ představuje nový singl i s klipem, vyjíždí na turné a chystá se do studia.
Vydáno: 21.10.2019 v sekci Aktuality
Skupina HARLEJ natočila první singl z připravovaného studiového alba... číst dále
Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty!
Vydáno: 09.07.2019 v sekci Aktuality
Soutěž talentovaných kapel Spark Fresh Blood zná své 3 finalisty. Jak si kapely vedly v hlasování vás fanoušků? Podívejte se na konečný stav... číst dále