Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

CHINASKI - "Rockfield"

Vydáno: 03.03.2015 00:00 v sekci Recenze - Michaela Petrošová

CHINASKI

 

,,Rockfield“

 

Rockfield – 41:00

 

pop-rock ČR

6008

 

Už při prvních pár tónech první písničky ,,Kapela“, jsem si pomyslela, že to bude krásná práce. Je však také možné, že mi jen hudba zrovna pasovala do nálady. Tak či tak, určitě deska plní svůj účel; už jen proto, že obecně je dobrým překvapením, které sklízí pozitivní ohlasy. Je zpěvná, jednoduchá, přesto hloubavá, každopádně příjemně naladí, vryje se pod kůži a příjemný obrázek alba vše jen podtrhuje.

 

Rockfield není jen názvem alba, ale také názvem nahrávacího studia, kde CHINASKI tuto desku zpracovali. Ze zahraničních kapel zde pro představu nahrávali třeba QUEEN, BLACK SABBATH, SEPULTURA, COLDPLAY, Iggy Pop, HIM a spousta, spousta dalších. Zvuk sice není žádná ohromující pecka, ale má to vše co to potřebuje. Myslím si, že kapely si jedou ,,mezi skálu a pole“ přece jen taky užít trochu života bez lidí a v klidu se soustředit na svou tvorbu. Příjemné prostředí, ve kterém pracovali, jde z celého alba cítit. Má to nádech pohody a venkovské Anglie.

 

 

 

Jak jsem již zmínila, píseň ,,Kapela“ je opravdu kvalitní záležitostí. Dle mého názoru je nejlepší a nechytlavější. Je zde výstižně popsáno procházení hudebního života z kapelního pohledu. Další song ,,Milion dolarů“ má příjemný nájezd s velmi výstižným textem: ,,Život je komedie plná omylů, překrásných bab, v náručích úplných debilů…“. Veselý rytmus, podtrhuje vtip a nadsázku. Řekla bych, že vše se nese v duchu situace, která je tak špatná, že člověku už nezbývá nic jiného, než se prostě jen smát.

Jako slabší kousek mi přijde třetí v pořadí ,,Jak je to dojemné I“. Musím však uznat, že má pěkné slovní obraty jako třeba: ,,v hrudi mě studí mé srdce z kamene“. Sami autoři říkají: ,,tak nějak chybí jiskra“, a to je pravda.
Povedenou a moc hezkou perličkou je písnička ,,Každý ráno“. Tady očividně někdo zavzpomínal na svou starou lásku.


Věřím, že ,,Láska & hvězdy“ bude mít na koncertech úspěch. Pro mě osobně rozhodně není, přesto ke stylu samotné kapely zkrátka sedí.

 

Dalším trochu slabším songem je ,,Až nebudu…“. Za to ,,Doják“ je dobře odpíchnutý a tvrdší. Tady CHINASKI ukázali, že jsou přece jen stále dobří rockeři. Seriálová hitovka ,,Víno“ je kvalitním songem, který je dělaný na míru právě vínu. Příjemné, veselé, zpěvné a nalaďující tu správnou atmosféru k lahvince červeného i bílého. No… Dále tady máme ,,Narozeniny“. Uff, neukamenujte mne, ale podle mě je tohle velký výkřik do tmy. Po hudební stránce nic nového, ani klasika, spíše bída. A co se týká textu, tak nevím, jestli je horší text nebo vokály se slovy ,,Happy birthday“. Naštěstí následující ,,Slovenský klín“ v duetu se zpěvačkou Bárou Hosnedlovou, se kterou kapela spolupracovala již dříve, příjemně vrátí zpět na dobrou úroveň alba. Slovenský jazyk je moc příjemný a jeho poslech mi vždy přijde pozitivní. Písnička je takovou pohodovkou ke kávě s dvojsmysly, nad kterými se můžete ve chvíli odpočinku zamyslet.
Mám takový dojem, že celé album by se docela obešlo bez poslední skladby na seznamu ,,Jak je to dojemné II“. Není to žádná výhra, hezčí závěr by byl předchozím songem, ale musím uznat, že když jde píseň do finále, tak má svůj náboj a nakonec je pěkným zakončením celého příběhu.

 

Myslím, že kapela CHINASKI touto deskou ukázala, že jde zkrátka s dobou. Příjemná a vyrovnaná deska s odkazem na přirozenou lidskost. Když na to koukám zpětně, nemám moc zájem si to pouštět znovu, přesto mi i v tichu zní na pozadí různé úryvky. Taky musím podotknout, že kdykoli uslyším kteroukoli písničku z toho alba v rádiu nebo při jiné příležitosti, vždy mě chytne a zvedne náladu.

 

Hodnocení: 5/6


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Singly z Anny Kareniny RockOpery Praha sklízejí uznání od fanoušků Singly z Anny Kareniny RockOpery Praha sklízejí uznání od fanoušků
Vydáno: 14.10.2019 v sekci RockOpera
RockOpera Praha odehraje 16. října reprízu rockové opery Anna Karenina, kterou podpořila také novým singlem "Můj Karenin". Ten se skladbami "Ona není já" a "Kopačky" tvoří první ochutnávky z chystaného dvojalba... číst dále
Oslavte s UDG dvacáté narozeniny kapely Oslavte s UDG dvacáté narozeniny kapely
Vydáno: 14.10.2019 v sekci Aktuality
Skupina UDG má za sebou vyprodané jarní turné a skvělou letní sezónu. Ke konci letní sezóny si kluci naděli krásný dárek v podobě vinylové desky s jejich akustickým živákem... číst dále
Skupina WOHNOUT má nový klip k písni Skupina WOHNOUT má nový klip k písni "Mandragora"
Vydáno: 13.10.2019 v sekci Aktuality
Hutný kytarový riff od skupiny WOHNOUT a čáry máry režiséra Michala Skořepy. To je nový klip na píseň "Mandragora" z poslední wohnoutí desky "Miss maringotka", se kterou kapela od listopadu vyráží na podzimní turn... číst dále
Otus Hobst a Martin Schuster představují společný singl Otus Hobst a Martin Schuster představují společný singl
Vydáno: 12.10.2019 v sekci Aktuality
Otus Hobst (MINORITY SOUND) a Martin Schuster (FACE THE DAY ) spojili síly, aby společně nahráli singl nazvaný "Torn to Pieces... číst dále
IMMER - Tears of Blood IMMER - Tears of Blood
Vydáno: 11.10.2019 v sekci Recenze
VLASTNÍ NÁKLAD, death’n’roll – 50:49... číst dále