Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
METALCRAFT: Samá klasika. To je ale v pořádku

METALCRAFT: Samá klasika. To je ale v pořádku

Vydáno: 22.10.2016 10:49 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

METALCRAFT jsou na scéně více než dva roky. Stihli nahrát minialbum „Feel The Fire“ a pomalu směřují k albu. Jejich základnou jsou metalová klasika a profesní zručnost. Chystají také svůj druhý videoklip. Na otázky odpověděli kytarista Tomáš Pavelka a bubeník Martin Linhart.

Mnoho skupin se sehrává na coververzích skladeb svých oblíbenců. V METALCRAFT se ale sešli poměrně zkušení muzikanti. K čemu bylo přehrávání coververzí ve vašem případě dobré?
Martin: Já bych to s těmi zkušenostmi nepřeháněl a ve chvíli, kdy sice víš, co chceš dělat, ale zatím nemáš ani notu, je v jakékoliv sestavě sehrání na coververzích ideální. Nakonec jsme se zastavili na počtu osm a jedné oprášené staré pecce kapely ABAX, kde jsme já i Hanz dlouhá léta působili. Dali jsme jí nový kabát a text. A i dnes coververzemi prokládáme program našich věcí. Jednak nás to baví, máme to rádi a ani odezva není špatná. Teď už ale přibývají vlastní věci a už jsou, co se týče počtu, ve vedení.

Které kapely jsou vaše vzory a proč?
Martin: To je komplikovaná otázka, protože každý máme favority trochu jinde. Ale asi se shodneme na NWOBHM v čele se JUDAS PRIEST, DIO nebo IRON MAIDEN. Určitě bychom neměli zapomenout na starý kontinent, na kapely jako SCORPIONS, HELLOWEEN, ACCEPT, KROKUS a v neposlední řadě zejména já s Juniorem pokukujeme za velkou louži a máme rádi party jako KISS, POISON, RATT nebo DOKKEN. A proč? Podle mého názoru vystihují tu definici jednoduchosti, melodičnosti a přitom geniálních nápadů a dokonalého provedení. Je to ale složitější, protože si klidně poslechnu MEGADETH nebo OVERKILL a je to také skvělé. Výčet je minimální, je tam jen to, co mě narychlo napadá. Vlastně samá klasika… To je ale v pořádku.
Tomáš: Já bych k tomu chtěl jenom dodat, že rozhodně nejen z hlediska předpokládané velikosti jejich sporožira milujeme AC/DC.

Ve svých skladbách kladete důraz na melodiku. Je těžké dnes vymyslet v metalu melodické linky tak, abyste neměli pocit, že nějakou již slyšenou tak trochu opakujete?
Martin: Nemyslím, že je to nějaký cílený důraz na melodiku ale snažíme se našim věcem vetknout ten feeling, který máme rádi u kapel, jež nás ovlivňují, a vystavět skladby tak, aby bylo co poslouchat. A když to někde někomu něco připomíná, tak to asi není na škodu. Ale o žádné vědomé loupeže se rozhodně nejedná. A možná se to i daří, protože mě po jednom koncertě dva hoši sdělili, že hrajeme dobře ty SAXON a ona to byla naše věc, u které je jakákoliv podobnost se SAXON vyloučena. Nehledě na to, že žádnou coververzi od této skvělé britské kapely v programu ani nemáme. Ale je to zřejmě jen napsáno podle správného heavymetalového vzorce. Experimenty a hledání nových cest necháme jiným. Také je třeba mít stále na paměti Lemmyho nesmrtelnou větu: Je to jenom rock’n’roll.

Tvrdili jste, že byste chtěli do konce roku vydat videoklip k nové, pomalé skladbě. Prozradíte, jak se jmenuje, proč vznikla a o čem je?
Tomáš: První videoklip k písni „Metal Craft Get Up Noise“ je už od jara na světě a myslíme, že se docela povedl. Proto je třeba servírovat další chod. Ale tady bychom si s dovolením detaily ještě nechali pro sebe. Lze asi říci, že věc se jmenuje „Dream in Your Eyes“ a z typické tvorby kapely METALCRAFT se dost vymyká…  V současné době se blížíme k výběru interiérů pro klip a dolaďujeme scénář. Zatím doufáme, že to do konce roku stihneme. Víc bychom opravdu ale opravdu nechtěli teď prozrazovat.

Na konci loňského roku jste vydali třípísňové minialbum „FeelTheFire“. Kdy se vaši fanoušci mohou těšit na novou kolekci?
Martin: Po EP, o kterém mluvíš, bychom rádi v roce 2017 nahráli nové CD, už standardní stopáže. Materiál se pomalu hromadí a určitě bude z čeho vybírat.
Tomáš: Vůbec by nebylo od věci, kdyby se našel i někdo, kdo by něco přispěl do sbírky „MetalCraft sobě“, protože se trochu obáváme, že zatím máme jen tak asi na útratu ve studiovém baru… Tak uvidíme. Nicméně patří to k hlavním plánům kapely.

Jaké jsou další?
Martin: Skládat, zkoušet a pokud možno co nejvíce živě hrát a natočit již zmiňovaný nový klip. V té nejbližší budoucnosti se v říjnu těšíme na společný koncert s kapelou DOGA v Karlových Varech. A třeba se i znova povede udělat support nějaké metalové star, jako když jsme měli tu čest na jaře v Praze předskočit BLAZEOVI BAYLEYMU. A jeho hodnocení goodjob bylo víc než fajn.
Tomáš: Co na závěr? Snad jen Let’s Go MetalCraft!
Martin: Vzhledem k tomu, že ředitel má mít poslední slovo, tak ještě Rock’n’Roll Forever!

Vznik: 2014
Místo: Praha
Styl: heavy metal
Zajímavost: Stejně jako Lemmy soudí, že je to jenom rock’n’roll

Diskografie
2015 Feel The Fire

Sestava
Jan „Hanz“ Fuhrmann - sólový zpěv
Tomáš Pavelka - kytara a zpěv
Martin Linhart Junior – baskytara a zpěv
Martin Linhart - bicí

MetalCraft - Touch of Hell, Fly the Hell (live)
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
V Rock Café se zpívaly a hrály písně z projektů Chrise Cornella V Rock Café v Praze se zpívaly a hrály písně z projektů Chrise Cornella
Vydáno: 22.06.2017 v sekci Publicistika
Když 18. května letošního roku spáchal po koncertu své kapely Soundgardem v hotelovém pokoji v americkém Detroitu sebevraždu zpěvák Chris Cornell, ohromilo to celý rockový svět. Později bylo řečeno, že nejspíš použil takov... číst dále
DONOR: Vlastní ksicht a osobité riffy DONOR: Vlastní ksicht a osobité riffy
Vydáno: 21.06.2017 v sekci Tuzemské Podhoubí
Na svých prvních skladbách pracovali DONOR se slavným Rolandem Grapowem v jeho studiu ve Zvolenské Slatině na Slovensku. Nyní pracují na skladbách pro debutové album, které by s ním chtěl natáčet také. Hrají heavy metal, jsou ze... číst dále
THOM ARTWAY se vrátil do šedesátek (+ klip) THOM ARTWAY se vrátil do šedesátek (+ klip)
Vydáno: 19.06.2017 v sekci Aktuality
Nový singl Thoma Artwaye se jmenuje In Your Mind a trochu překvapí kontrastem mezi zvukem syntezátorů a černobílou reminiscencí na filmy 60. let. Zveřejněn byl v pátek.Zvuk syntezátorů, černobílá elegance připomínající filmy... číst dále
DANIEL LANDA bude slavit narozeniny na turné DANIEL LANDA bude slavit narozeniny na turné
Vydáno: 16.06.2017 v sekci Aktuality
DANIEL LANDA oslaví příští rok padesátiny. Rozhodl se strávit je na pódiích a 24. října 2018 vyjede na koncertní turné, které obsáhne šest zastávek v Česku i na Slovensku. Poslední vystoupení se odehraje 4. listopadu 2018... číst dále
JELEN představuje klip k písni Domů. Je ke Dni otců JELEN představuje klip k písni Domů. Je ke Dni otců
Vydáno: 15.06.2017 v sekci Aktuality
Kapela JELEN připravila na letošní jaro dva speciální koncerty Pod širým nebem. Ve čtvrtek 8. června proběhl na brněnském hradě Špilberk první z nich. Přihlížely mu dva tisíce fanoušků skupiny. Ten druhý se uskuteční na... číst dále