Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

Vydáno: 23.10.2017 17:52 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Pozoruhodná pražská kapela BETWEE THE PLANETS je charakteristická tím, že v její hudbě lze při každém poslechu odkrývat další a další rozměr, v základu je bez pěveckých linek a čerpá z více hudebních stylů. Původně šlo o projekt jednoho muže, sice Martina „Spacoshe“ Peřiny, který odpověděl na následující otázky. Nyní už jako člen kapely, která právě vydává druhé album.

S jakými ambicemi původně one man projekt BETWEEN THE PLANETS vznikl?
Na začátku jsem vůbec nepočítal s tím, že se z BETWEEN THE PLANETS jednou stane regulérní kapela, moc dopředu jsem se nedíval. Původně jsem měl plán natočit jen několikaskladbové EP, ze kterého se nakonec vyklubalo celé album. Postupně se však začaly nabalovat další okolnosti a zároveň přišla potřeba postavit kapelu schopnou přehrát skladby živě.

Vaše hudba se pohybuje v oblasti moderního metalu s notnou dávkou ambientu a třeba i post rocku. Jak ty sám vnímáš tyto hudební směry? Necháváš se jimi inspirovat?
Modernější tvrdší žánry docela sleduju, mám rád kapely TESSERACT, HAKEN, LEPROUS, SHINING a další. Těžko říct, zda se ještě jedná o progresivní metal, ale každopádně mě baví jejich náhled, pojetí hudby a určitá stylová neohraničenost, otevřenost. Tohle mám ostatně rád u muziky obecně. Je pravda, že z post rocku, respektive metalu, se mi líbí jen několik málo kapel. Namátkou třeba JAKOB, ROSETTA a SLEEPMAKESWAVES. To samé platí u ambientnější hudby. Tím, že je to vlastně takový minimalismus, je docela těžké udělat něco, co ve výsledku bude znít nějak neokoukaně a zajímavě. Obecně mám ale rád hudbu jako takovou a škatulky moc neřeším.

V roce 2014 se z BETWEEN THE PLANETS stala kapela. Proč?
První album se setkalo s poměrně slušným ohlasem, který mě takříkajíc nakopl do další práce. Zároveň jsem měl pocit, že je škoda zůstat pouze u studiového projektu, a chtěl jsem tu hudbu předvést i naživo. Začal jsem se poohlížet po dalších muzikantech, které jsem nakonec našel v podobě bubeníka Filipa Kittnara a basáka Adama Palmy, kteří v minulosti působili v kapele Mindwork. Skládání hudby a veškerý chod skupiny mám ale i nadále na starosti já.

Jaké jsou na hudbu BETWEEN THE PLANETS ohlasy ze zahraničí?
První album se setkalo s relativně slušným ohlasem i v zahraničí, jak co se týká recenzí, tak počtu prodaných alb a merche. Posílal jsem poměrně dost fyzických kopií alba, například do Japonska, Ameriky, Anglie i ostatních zemí, za což jsem moc rád.

Na konci září vyšlo album „Of Inner Sight“. Jak bys je charakterizoval?
Oproti prvnímu albu jde více do hloubky. Jemné ambientnější pasáže jsou detailnější a citlivější, ty říznější mají zase vetší tah na branku. Zároveň mám dojem, že bude třeba více poslechů, aby se posluchači ukázaly všechny aspekty. Shrnující linii nebo téma zachycuje název, který ve volném překladu znamená něco jako O vnitřním pohledu. Tedy o doteku takového toho abstraktního vnitřního hlasu či intuice, které máme každý v sobě a každý jim do určité míry umíme naslouchat. Je to vlastně o pohledu do vlastního nitra. Ne nadarmo se původně album mělo jmenovat „Inside“.

Jaké jsou plány BETWEEN THE PLANETS do nejbližších měsíců?
Po vydání alba nás čeká koncert s francouzskou kapelou UNEVEN STRUCTURE a Australany VOYAGER. Konat se bude 19. října v pražském klubu Underdogs. Zároveň na něm pokřtíme nové album. Na začátek roku 2018 je pak v plánu asi devítizastávkové turné s DYING PASSION a ELBE, což je můj společný - spíše studiový - projekt se Standou Jelínkem, kytaristou a skladatelem DYING PASSION, kterému na začátku roku 2018 vyjde debutové album u Epidemie Records. Koncerty v rámci turné budou převážně v Čechách, ale pár jich je domluveno i na Slovensku a v Polsku. 

Vznik: 2012
Místo: Praha
Styl: metal-ambient-post rock
Zajímavost: Původně to měl být one man projekt

Diskografie
2013 Immersion Into The Unknown 
2017 Of Inner Sight

Sestava
Martin „Spacosh” Peřina – hudba, produkce, programming
Adam Palma - baskytara
Filip Kittnar - bicí

Between The Planets - InsideDOPORUČENÉ ČLÁNKY
KERN: Brněnská rocková jistota KERN: Brněnská rocková jistota
Vydáno: 17.10.2018 v sekci Rozhovory
Jihomoravská formace patří již mnoho let mezi legendy českého bigbítu. Největší slávu zažila kapela na začátku devadesátých let, ale končit rozhodně nehodlá ani po čtyřiceti letech existence. Více již bubeník a pamětník... číst dále
NAHUM: Na vrcholu armageddonu NAHUM: Na vrcholu armageddonu
Vydáno: 16.10.2018 v sekci Aktuality
Zemi halí temné stíny, jelikož slunce již dávno zakryly těžké mraky. Z nebe kanou ohnivé slzy, které se při dopadu mísí se zpěněnými vodami oceánů, jež bičují poslední pozůstatky lidských obydlí, které ještě nespadly do... číst dále
WOHNOUTi vypustí do světa nové album WOHNOUTi vypustí do světa nové album "Miss Maringotka"
Vydáno: 13.10.2018 v sekci Aktuality
Do světa vysílá kapela posílá poslední video vlaštovku před vydáním desky - k písni "Tlama". Skupina naznačuje, že se jedná o nejlepší videoklip skupiny. Posoudit můžete sami... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále