Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

Vydáno: 23.10.2017 17:52 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Pozoruhodná pražská kapela BETWEE THE PLANETS je charakteristická tím, že v její hudbě lze při každém poslechu odkrývat další a další rozměr, v základu je bez pěveckých linek a čerpá z více hudebních stylů. Původně šlo o projekt jednoho muže, sice Martina „Spacoshe“ Peřiny, který odpověděl na následující otázky. Nyní už jako člen kapely, která právě vydává druhé album.

S jakými ambicemi původně one man projekt BETWEEN THE PLANETS vznikl?
Na začátku jsem vůbec nepočítal s tím, že se z BETWEEN THE PLANETS jednou stane regulérní kapela, moc dopředu jsem se nedíval. Původně jsem měl plán natočit jen několikaskladbové EP, ze kterého se nakonec vyklubalo celé album. Postupně se však začaly nabalovat další okolnosti a zároveň přišla potřeba postavit kapelu schopnou přehrát skladby živě.

Vaše hudba se pohybuje v oblasti moderního metalu s notnou dávkou ambientu a třeba i post rocku. Jak ty sám vnímáš tyto hudební směry? Necháváš se jimi inspirovat?
Modernější tvrdší žánry docela sleduju, mám rád kapely TESSERACT, HAKEN, LEPROUS, SHINING a další. Těžko říct, zda se ještě jedná o progresivní metal, ale každopádně mě baví jejich náhled, pojetí hudby a určitá stylová neohraničenost, otevřenost. Tohle mám ostatně rád u muziky obecně. Je pravda, že z post rocku, respektive metalu, se mi líbí jen několik málo kapel. Namátkou třeba JAKOB, ROSETTA a SLEEPMAKESWAVES. To samé platí u ambientnější hudby. Tím, že je to vlastně takový minimalismus, je docela těžké udělat něco, co ve výsledku bude znít nějak neokoukaně a zajímavě. Obecně mám ale rád hudbu jako takovou a škatulky moc neřeším.

V roce 2014 se z BETWEEN THE PLANETS stala kapela. Proč?
První album se setkalo s poměrně slušným ohlasem, který mě takříkajíc nakopl do další práce. Zároveň jsem měl pocit, že je škoda zůstat pouze u studiového projektu, a chtěl jsem tu hudbu předvést i naživo. Začal jsem se poohlížet po dalších muzikantech, které jsem nakonec našel v podobě bubeníka Filipa Kittnara a basáka Adama Palmy, kteří v minulosti působili v kapele Mindwork. Skládání hudby a veškerý chod skupiny mám ale i nadále na starosti já.

Jaké jsou na hudbu BETWEEN THE PLANETS ohlasy ze zahraničí?
První album se setkalo s relativně slušným ohlasem i v zahraničí, jak co se týká recenzí, tak počtu prodaných alb a merche. Posílal jsem poměrně dost fyzických kopií alba, například do Japonska, Ameriky, Anglie i ostatních zemí, za což jsem moc rád.

Na konci září vyšlo album „Of Inner Sight“. Jak bys je charakterizoval?
Oproti prvnímu albu jde více do hloubky. Jemné ambientnější pasáže jsou detailnější a citlivější, ty říznější mají zase vetší tah na branku. Zároveň mám dojem, že bude třeba více poslechů, aby se posluchači ukázaly všechny aspekty. Shrnující linii nebo téma zachycuje název, který ve volném překladu znamená něco jako O vnitřním pohledu. Tedy o doteku takového toho abstraktního vnitřního hlasu či intuice, které máme každý v sobě a každý jim do určité míry umíme naslouchat. Je to vlastně o pohledu do vlastního nitra. Ne nadarmo se původně album mělo jmenovat „Inside“.

Jaké jsou plány BETWEEN THE PLANETS do nejbližších měsíců?
Po vydání alba nás čeká koncert s francouzskou kapelou UNEVEN STRUCTURE a Australany VOYAGER. Konat se bude 19. října v pražském klubu Underdogs. Zároveň na něm pokřtíme nové album. Na začátek roku 2018 je pak v plánu asi devítizastávkové turné s DYING PASSION a ELBE, což je můj společný - spíše studiový - projekt se Standou Jelínkem, kytaristou a skladatelem DYING PASSION, kterému na začátku roku 2018 vyjde debutové album u Epidemie Records. Koncerty v rámci turné budou převážně v Čechách, ale pár jich je domluveno i na Slovensku a v Polsku. 

Vznik: 2012
Místo: Praha
Styl: metal-ambient-post rock
Zajímavost: Původně to měl být one man projekt

Diskografie
2013 Immersion Into The Unknown 
2017 Of Inner Sight

Sestava
Martin „Spacosh” Peřina – hudba, produkce, programming
Adam Palma - baskytara
Filip Kittnar - bicí

Between The Planets - InsideDOPORUČENÉ ČLÁNKY
RIVIERA PLAYBOYZ: Urvat to zkušeností RIVIERA PLAYBOYZ: Urvat to zkušeností
Vydáno: 21.11.2017 v sekci Tuzemské Podhoubí
RIVIERA PLAYBOYZ nechali své fanoušky na druhé album čekat čtrnáct let. Soudí ale, že má podobný náboj jako debut, což je zpráva veskrze příznivá. Kapela byla v minulosti zmítána řadou problémů, ovšem nyní je ve formě. Tvrd... číst dále
CHINASKI mění sestavu CHINASKI mění sestavu
Vydáno: 19.11.2017 v sekci Aktuality
Po skončení úspěšného halového turné oznámili zpěvák a kytarista Michal Malátný a kytarista František Táborský ze skupiny CHINASKI, že mění sestavu. Z té stávající zůstanou pouze oni. Bratři Štěpán a Ondřej Škochovi... číst dále
CONTINUE…: Jen se procpat záplavou muziky CONTINUE…: Jen se procpat záplavou muziky
Vydáno: 16.11.2017 v sekci Tuzemské Podhoubí
Pražští hardrockeři CONTINUE… jsou na scéně od konce roku 2011. První album „Take Me“ vydali loni a písně z něho hrají na běžných elektrických koncertech i v unplugged verzi. Momentálně pracují na videoklipu a pomalu... číst dále
Klip k písni Jupiter věnoval skupině EDDIE STOILOW Jan Révai Klip k písni Jupiter věnoval skupině EDDIE STOILOW Jan Révai
Vydáno: 14.11.2017 v sekci Aktuality
Skupina EDDIE STOILOW představila videoklip k písni January, další z loňského alba Jupiter. Natočil ho herec a tanečník Jan Révai jako dárek k narozeninám zpěvákovi skupiny Eddie Stoilow. Podává v něm vynikající herecký a... číst dále
DIVOKEJ BILL prožil Jaro na dvoře u své zkušebny (+ videoklip) DIVOKEJ BILL prožil Jaro na dvoře u své zkušebny (+ videoklip)
Vydáno: 13.11.2017 v sekci Aktuality
Po skladbě Kořala se úvalská skupina DIVOKEJ BILL hlásí o slovo s dalším singlem z letošní albové novinky Tsunami. Jde píseň Jaro. Text písně i videoklip, který vznikl pod taktovkou filmové společnosti Popojedem, dokazují, že... číst dále