Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

BETWEEN THE PLANETS: O doteku abstraktního vnitřního hlasu

Vydáno: 23.10.2017 17:52 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Pozoruhodná pražská kapela BETWEE THE PLANETS je charakteristická tím, že v její hudbě lze při každém poslechu odkrývat další a další rozměr, v základu je bez pěveckých linek a čerpá z více hudebních stylů. Původně šlo o projekt jednoho muže, sice Martina „Spacoshe“ Peřiny, který odpověděl na následující otázky. Nyní už jako člen kapely, která právě vydává druhé album.

S jakými ambicemi původně one man projekt BETWEEN THE PLANETS vznikl?
Na začátku jsem vůbec nepočítal s tím, že se z BETWEEN THE PLANETS jednou stane regulérní kapela, moc dopředu jsem se nedíval. Původně jsem měl plán natočit jen několikaskladbové EP, ze kterého se nakonec vyklubalo celé album. Postupně se však začaly nabalovat další okolnosti a zároveň přišla potřeba postavit kapelu schopnou přehrát skladby živě.

Vaše hudba se pohybuje v oblasti moderního metalu s notnou dávkou ambientu a třeba i post rocku. Jak ty sám vnímáš tyto hudební směry? Necháváš se jimi inspirovat?
Modernější tvrdší žánry docela sleduju, mám rád kapely TESSERACT, HAKEN, LEPROUS, SHINING a další. Těžko říct, zda se ještě jedná o progresivní metal, ale každopádně mě baví jejich náhled, pojetí hudby a určitá stylová neohraničenost, otevřenost. Tohle mám ostatně rád u muziky obecně. Je pravda, že z post rocku, respektive metalu, se mi líbí jen několik málo kapel. Namátkou třeba JAKOB, ROSETTA a SLEEPMAKESWAVES. To samé platí u ambientnější hudby. Tím, že je to vlastně takový minimalismus, je docela těžké udělat něco, co ve výsledku bude znít nějak neokoukaně a zajímavě. Obecně mám ale rád hudbu jako takovou a škatulky moc neřeším.

V roce 2014 se z BETWEEN THE PLANETS stala kapela. Proč?
První album se setkalo s poměrně slušným ohlasem, který mě takříkajíc nakopl do další práce. Zároveň jsem měl pocit, že je škoda zůstat pouze u studiového projektu, a chtěl jsem tu hudbu předvést i naživo. Začal jsem se poohlížet po dalších muzikantech, které jsem nakonec našel v podobě bubeníka Filipa Kittnara a basáka Adama Palmy, kteří v minulosti působili v kapele Mindwork. Skládání hudby a veškerý chod skupiny mám ale i nadále na starosti já.

Jaké jsou na hudbu BETWEEN THE PLANETS ohlasy ze zahraničí?
První album se setkalo s relativně slušným ohlasem i v zahraničí, jak co se týká recenzí, tak počtu prodaných alb a merche. Posílal jsem poměrně dost fyzických kopií alba, například do Japonska, Ameriky, Anglie i ostatních zemí, za což jsem moc rád.

Na konci září vyšlo album „Of Inner Sight“. Jak bys je charakterizoval?
Oproti prvnímu albu jde více do hloubky. Jemné ambientnější pasáže jsou detailnější a citlivější, ty říznější mají zase vetší tah na branku. Zároveň mám dojem, že bude třeba více poslechů, aby se posluchači ukázaly všechny aspekty. Shrnující linii nebo téma zachycuje název, který ve volném překladu znamená něco jako O vnitřním pohledu. Tedy o doteku takového toho abstraktního vnitřního hlasu či intuice, které máme každý v sobě a každý jim do určité míry umíme naslouchat. Je to vlastně o pohledu do vlastního nitra. Ne nadarmo se původně album mělo jmenovat „Inside“.

Jaké jsou plány BETWEEN THE PLANETS do nejbližších měsíců?
Po vydání alba nás čeká koncert s francouzskou kapelou UNEVEN STRUCTURE a Australany VOYAGER. Konat se bude 19. října v pražském klubu Underdogs. Zároveň na něm pokřtíme nové album. Na začátek roku 2018 je pak v plánu asi devítizastávkové turné s DYING PASSION a ELBE, což je můj společný - spíše studiový - projekt se Standou Jelínkem, kytaristou a skladatelem DYING PASSION, kterému na začátku roku 2018 vyjde debutové album u Epidemie Records. Koncerty v rámci turné budou převážně v Čechách, ale pár jich je domluveno i na Slovensku a v Polsku. 

Vznik: 2012
Místo: Praha
Styl: metal-ambient-post rock
Zajímavost: Původně to měl být one man projekt

Diskografie
2013 Immersion Into The Unknown 
2017 Of Inner Sight

Sestava
Martin „Spacosh” Peřina – hudba, produkce, programming
Adam Palma - baskytara
Filip Kittnar - bicí

Between The Planets - InsideDOPORUČENÉ ČLÁNKY
TOTÁLNÍ NASAZENÍ ve čtyřech v dalším bláznivém klipu TOTÁLNÍ NASAZENÍ ve čtyřech v dalším bláznivém klipu
Vydáno: 22.03.2018 v sekci Aktuality
Už osmadvacátou sezónu zahájila slánská punkrocková skupina TOTÁLNÍ NASAZENÍ. Ke dvacítce titulů vydaných jako CD, DVD, LP i MC letos už brzy přidá koncert s pořadovým číslem 1600, plánuje natáčení nového alba a hlavn... číst dále
Předávání Cen Anděl ovládla skupina J.A.R. Předávání Cen Anděl ovládla skupina J.A.R.
Vydáno: 20.03.2018 v sekci Aktuality
Kapela J.A.R. se s albem Eskalace dobra stala v hlasování českých hudebních akademiků vítězem sedmadvacátého ročníku tuzemských odborných Cen Anděl. Kromě kategorie Album roku bodovala coby Skupina roku a její píseň Zhublas je... číst dále
HORKÝŽE SLÍŽE nahráli klip s novou baskytaristkou HORKÝŽE SLÍŽE nahráli klip s novou baskytaristkou
Vydáno: 20.03.2018 v sekci Aktuality
Slovenská skupina HORKÝŽE SLÍŽE vydala loni, v pětadvacátém roce své existence, album Pustite Karola. Je na něm i písnička Nervy, ke které zveřejnila videoklip.Příběh klipu doprovází text o tom, jak je těžké mít trpělivost... číst dále
BARBORA POLÁKOVÁ natočila nový klip v pražském metru BARBORA POLÁKOVÁ natočila nový klip v pražském metru
Vydáno: 19.03.2018 v sekci Aktuality
Ještě v březnu by měla vyjít druhá sólová deska zpěvačky BARBORY POLÁKOVÉ. Bude se jmenovat ZE.MĚ a budí velká očekávání. Po klipu Po válce, nominovaném na cenu Anděl 2017, ji aktuální předznamenává druhý singl Vono. Klip... číst dále
ADAM MIŠÍK nabízí v klipu K.O. hudbu do klubů ADAM MIŠÍK nabízí v klipu k písni K.O. hudbu do klubů
Vydáno: 16.03.2018 v sekci Aktuality
ADAM MIŠÍK přichází se singlem a videoklipem k písničce K.O.  Taneční party v luxusní vile zrežíroval Ondřej Urbanec a role femme fatale se zhostila Anička Kadeřávková.„Vždycky jsem chtěl dělat hudbu do klubů. S kamarády... číst dále