Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
COLP: Má to smysl!

COLP: Má to smysl! (+ videoklip)

Vydáno: 29.01.2018 08:06 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Loni v říjnu pokřtili českobudějovičtí metalcoreoví COLP nové album „Phase # 12”. Stalo se tak ve dvacátém roce jejich existence. Fanoušky na ně sice nechali čekat poměrně dlouhou dobu, nicméně za jejich trpělivost se jim odměnili výbornou deskou. Na otázky odpověděl zpěvák a kytarista BC Rajče.

Loni jste oslavili dvacet let na scéně. Jaké ty roky byly?
Myslím, že se v kapele shodneme na tom, že to bylo o zábavě, o odreagování se od běžných starostí a o tom, že jsme předváděli našim fans něco, co tu moc kapel nehrálo. Sjezdili jsme spousty klubů a festivalů napříč celým Českem, hráli jsme ale i na Slovensku, v Polsku, Německu nebo Rakousku. Poznali jsme hodně lidí, muzikantů, fanoušků a máme z toho dobrý pocit i přesto, že náš styl je v metalové muzice okrajový. Máme svoje posluchače a díky novému cédéčku získáváme další, kteří nás ještě neznají.

Které období bylo z vašeho pohledu pro kapelu nejplodnější?
Nejvíc v laufu jsme asi byli v letech 2000 až 2003, kdy jsme vydali desky „Paralysis“ a „Submissive“ a následně jsme hodně koncertovali. To bylo období, kdy jsme měli dost času na skládání muziky i na její živou prezentaci. Je fakt, že s přibývajícími léty a rodinnými starostmi je toho času trochu míň, ale zase se s novými songy víc mazlíme. Poslední album jsme tvořili nějakých pět let, ale to bylo i díky nucené pauze, kdy jsme čekali, až se nám uzdraví bubeník ze zákeřné nemoci, kterou nakonec zdárně porazil.

Stála naopak kapela někdy před rozpadem?
Každý jsme z jiného těsta, jak se říká, ale nikdy jsme se do takové situace nedostali. Děláme muziku, která nás baví, jedeme na stejné vlně, navzájem se respektujeme. Scházíme se dvakrát týdně ve zkušebně a jsme na to už dost velcí kluci, abychom neřešili nepodstatné věci. Každý máme jiné zájmy, ale když se sejdeme ve zkušebně, tak už to prostě jede.

Váš zvuk se v podstatě nikdy příliš neměnil. Přesto – je na novém albu „Phase # 12” potéto stránce něco nového?
Tak zrovna naše poslední album je zvukově víc napumpované. Troufám si říct, že takhle hutně nám žádné CD ještě nehrálo. Hlavní náběry nástrojů jsme nahráli v kvalitním studiu a mix a finální mastering jsme si už dělali sami. Máme kytary hodně podladěné, proto jsme si s výsledným soudem dost pohráli, aby to bylo čitelné a aby to pořádně hrnulo. Zároveň je naše nová tvorba přijatelnější pro posluchače. Už to nemáme tolik komplikované, ale zase některé písně máme v hodně svižném tempu, na které u nás nejste zvyklí.

Mají písně na desce Phase # 12” v textech nějaké spojení?
Je fakt, že tohle album už po textové stránce není koncepční, jak to bylo u posledních dvou počinů „Masquerade“ a „Philosophissed“. O texty se opět postaral mistr Tomáš „Chymus“ Hanzl. Určitě se nezaobíráme nějakou romantikou, ani nenavádíme k nějakým hovadinám, ale v těch textech jsou určitá vyjádření jedince, který žije v depresích a ztrácí pojem o realitě. V podstatě to není nic veselého, ale je to ze života, kde ne vždy je všechno zalité sluncem. Hodně lidí se v tom může najít, ale je to jen pouhý text, nic víc.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Chceme to zase trochu rozpumpovat, máme co nabídnout. Nové věci se líbí, takže chceme hrát, propagovat nový materiál. Rýsují se docela zajímavé koncerty, ale pořád je to těžký underground, takže jsme rádi, když se koncert povede a lidi si to užijí. Fakt nás to ještě baví a hodláme v tom pokračovat. Má to smysl!

Vznik: 1997
Místo: České Budějovice
Styl: metalcore
Zajímavost: Kořeny kapely sahají do roku 1991, kdy byla na scéně jako Colporrhaphia

Diskografie
2000 Paralysis
2003 Submissive
2007 Fake
2008 Ultimate, EP
2010 Masquerade
2013 Philosophissed, EP
2017 Phase # 12

Sestava
BC Rajče
– zpěv, kytara
Pasta – kytara
Sad – baskytara
Šandy – bicí

Colp - Disassemled


 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže
Vydáno: 29.02.2020 v sekci Aktuality
Úřadující královna českého crossoveru Gaia Mesiah je na turné k aktuální desce "Refresh in Golden Hive Live... číst dále
LATE - The One And I LATE - The One And I
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 51:04, progresivní rock... číst dále
Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Aktuality
INCEPTION OF FALL jsou kroměřížsko-přerovská pětka, která hraje technicky orientovaný progresivní death metal ve stylu CYNIC, OBSCURA či BEYOND CREATION. "Builders of the World" je debutní EP této začínající kapely, ale je třeba... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále
MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky
Vydáno: 27.04.2018 v sekci Aktuality
Poptávka po vystoupení českých spiklenců ďábla utěšeně roste. Po loňské comebacku už stačili projet velký kus Evropy, což vzbudilo ještě větší pozornost zbytku světa. Štorm a jeho černá kohorta nově míří na jih... číst dále