Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
COLP: Má to smysl!

COLP: Má to smysl! (+ videoklip)

Vydáno: 29.01.2018 08:06 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Loni v říjnu pokřtili českobudějovičtí metalcoreoví COLP nové album „Phase # 12”. Stalo se tak ve dvacátém roce jejich existence. Fanoušky na ně sice nechali čekat poměrně dlouhou dobu, nicméně za jejich trpělivost se jim odměnili výbornou deskou. Na otázky odpověděl zpěvák a kytarista BC Rajče.

Loni jste oslavili dvacet let na scéně. Jaké ty roky byly?
Myslím, že se v kapele shodneme na tom, že to bylo o zábavě, o odreagování se od běžných starostí a o tom, že jsme předváděli našim fans něco, co tu moc kapel nehrálo. Sjezdili jsme spousty klubů a festivalů napříč celým Českem, hráli jsme ale i na Slovensku, v Polsku, Německu nebo Rakousku. Poznali jsme hodně lidí, muzikantů, fanoušků a máme z toho dobrý pocit i přesto, že náš styl je v metalové muzice okrajový. Máme svoje posluchače a díky novému cédéčku získáváme další, kteří nás ještě neznají.

Které období bylo z vašeho pohledu pro kapelu nejplodnější?
Nejvíc v laufu jsme asi byli v letech 2000 až 2003, kdy jsme vydali desky „Paralysis“ a „Submissive“ a následně jsme hodně koncertovali. To bylo období, kdy jsme měli dost času na skládání muziky i na její živou prezentaci. Je fakt, že s přibývajícími léty a rodinnými starostmi je toho času trochu míň, ale zase se s novými songy víc mazlíme. Poslední album jsme tvořili nějakých pět let, ale to bylo i díky nucené pauze, kdy jsme čekali, až se nám uzdraví bubeník ze zákeřné nemoci, kterou nakonec zdárně porazil.

Stála naopak kapela někdy před rozpadem?
Každý jsme z jiného těsta, jak se říká, ale nikdy jsme se do takové situace nedostali. Děláme muziku, která nás baví, jedeme na stejné vlně, navzájem se respektujeme. Scházíme se dvakrát týdně ve zkušebně a jsme na to už dost velcí kluci, abychom neřešili nepodstatné věci. Každý máme jiné zájmy, ale když se sejdeme ve zkušebně, tak už to prostě jede.

Váš zvuk se v podstatě nikdy příliš neměnil. Přesto – je na novém albu „Phase # 12” potéto stránce něco nového?
Tak zrovna naše poslední album je zvukově víc napumpované. Troufám si říct, že takhle hutně nám žádné CD ještě nehrálo. Hlavní náběry nástrojů jsme nahráli v kvalitním studiu a mix a finální mastering jsme si už dělali sami. Máme kytary hodně podladěné, proto jsme si s výsledným soudem dost pohráli, aby to bylo čitelné a aby to pořádně hrnulo. Zároveň je naše nová tvorba přijatelnější pro posluchače. Už to nemáme tolik komplikované, ale zase některé písně máme v hodně svižném tempu, na které u nás nejste zvyklí.

Mají písně na desce Phase # 12” v textech nějaké spojení?
Je fakt, že tohle album už po textové stránce není koncepční, jak to bylo u posledních dvou počinů „Masquerade“ a „Philosophissed“. O texty se opět postaral mistr Tomáš „Chymus“ Hanzl. Určitě se nezaobíráme nějakou romantikou, ani nenavádíme k nějakým hovadinám, ale v těch textech jsou určitá vyjádření jedince, který žije v depresích a ztrácí pojem o realitě. V podstatě to není nic veselého, ale je to ze života, kde ne vždy je všechno zalité sluncem. Hodně lidí se v tom může najít, ale je to jen pouhý text, nic víc.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Chceme to zase trochu rozpumpovat, máme co nabídnout. Nové věci se líbí, takže chceme hrát, propagovat nový materiál. Rýsují se docela zajímavé koncerty, ale pořád je to těžký underground, takže jsme rádi, když se koncert povede a lidi si to užijí. Fakt nás to ještě baví a hodláme v tom pokračovat. Má to smysl!

Vznik: 1997
Místo: České Budějovice
Styl: metalcore
Zajímavost: Kořeny kapely sahají do roku 1991, kdy byla na scéně jako Colporrhaphia

Diskografie
2000 Paralysis
2003 Submissive
2007 Fake
2008 Ultimate, EP
2010 Masquerade
2013 Philosophissed, EP
2017 Phase # 12

Sestava
BC Rajče
– zpěv, kytara
Pasta – kytara
Sad – baskytara
Šandy – bicí

Colp - Disassemled


 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
DYMYTRY po čtyřech letech vypouští novinku DYMYTRY po čtyřech letech vypouští novinku "Revolter" a vyráží na Dymytry Revolter Tour.
Vydáno: 19.09.2019 v sekci Aktuality
Turné vygradují tři mega koncerty nazvané DYMYTRY REVOLTER MONSTRUM SHOW. Hostit je bude Brno, Ostrava a Praha... číst dále
NEUROTIC MACHINERY nahrávají novou desku, objeví se na začátku příštího roku NEUROTIC MACHINERY nahrávají novou desku, objeví se na začátku příštího roku
Vydáno: 19.09.2019 v sekci Aktuality
Tachovská progressive death metalová formace NEUROTIC MACHINERY dává dohromady skladby pro své nové, již páté řadové album. Nástupce pozitivně přijaté desky „Cognitive Dissonance“ (2017) by dle současných plánů měl spatřit... číst dále
Zlatá deska pro LIMETALL na parníku Tyrš Zlatá deska pro LIMETALL na parníku Tyrš
Vydáno: 18.09.2019 v sekci Aktuality
Úspěšnou letní sezónu, korunovanou účastí na pěti vyprodaných koncertech se skupinou KABÁT, ukončí rocková formace Limetall opravdu stylov... číst dále
HEX nekončí HEX nekončí
Vydáno: 18.09.2019 v sekci Aktuality
Nedávno zesnulého frontmana Petera Dudáka nahradí Peter "Šarkan" Novák... číst dále
Vydání nového alba V.A.R. se blíží Vydání nového alba V.A.R. se blíží
Vydáno: 18.09.2019 v sekci Aktuality
Jedna z nejdéle fungujících tuzemských metalových kapel letos slaví třicet let nepřetržité existence... číst dále