Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
PROSEKTURA: Děláme si to sami, a je znát, že to maká jiným tempem

PROSEKTURA: Děláme si to sami, a je znát, že to maká jiným tempem

Vydáno: 14.02.2018 08:57 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

PROSEKTURA je zpět v plné síle. Po několikaleté pauze se loni dala dohromady silná sestava, která navázala na to nejlepší, co předtím tato táborská thrashmetalová parta udělala. Nedávno vydala klip, spolupracuje se zahraniční agenturou a má velké plány. Na otázky odpověděl bubeník a zpěvák Zdenouš.
Před pěti lety byl zakladatel Zdenouš v kapele znenadání sám. Jak k tomu došlo?
Zdarec, zdravim za celou Prosekturu  všechny čtenáře časáku Spark, jsem rád že tady něco takového na téhle bázi funguje. K otázce proč sem zůstal najednou sám: no prostě to vyplynulo ze životních událostí a osudu, nebylo dáno pokračovat jak z důvodů osobních, tak ekonomických. Ono, když takzvaně narážíš palicí na zeď, musíš toho zákonitě na nějakou chvíli zanechat, bolí tě z toho lebeda, je třeba srovnat priority, načerpat síly a říci si, jestli má cenu pokračovat, nebo se na to vykašlat. Já se rozhodl pokračovat.

Kapela se nastartovala teprve letos v létě. S ohledem na to, že existuje od roku 1990, jaké ambice dnes má?
Ambice jsou nemalé. Od roku 1990 prošla kapela spoustou změn a myslím si, že by si zasloužila trošku více fanouškovské odezvy. To neříkám, že by jí bylo v minulosti málo, ale přece jenom donedávna byly možnosti z rozličných důvodů okleštěné, ať už nedostatečným managementem nebo finanční nedostatečností. V současné době si to děláme sami, a je hned znát, že to maká jiným tempem.

PROSEKTURA je thrashmetalová kapela. Změnil se nějak s aktuální sestavou její zvuk?
Tak samozřejmě s pokročilou dobou chceme posluchačům nabídnout i zvuk, který by měl pomoci prožívat pocity plynoucí z muziky, jakou se snažíme hrnout, doprovázenou i klipovou scénou. Dřív každý slintal nad zvukem, který k nám lezl s každou západní kapelou, a proto jsme zvolili natáčení samoobslužné a následné míchání v Kanadě. Technicky je to přece jenom o něčem jiném, i když samozřejmě záleží na tom, kdo u mixu sedí. Já myslím, že jsme vybrali dobře.

Spolupracujete s kanadskou společností Panorama Drive Production. V čem je pro vás její přínos?
Přínos je samozřejmě v míchačce našich songů. Ono v dnešním digitálním světě se nemožné stává možným, takže když doma uděláme co nejkvalitnější náběry, tak to frčí elektronicky do Chilliwacku a tam to zvukový technik ladí, míchá a dělá s tím vymyšlenosti do té doby, než je to OK. Vzhledem k tomu, že je to můj blízký příbuzný, probíhá spolupráce na té nejvyšší úrovni a kvalitě.

Proč jste starší skladbu „Alzheimer“ přetextovali na aktuální „Sup“, ke které jste zveřejnili videoklip? Děje se to i s jinými staršími skladbami?
K jiným skladbám zatím klipy nejsou, ale již se připravují scénáře. A protože zpěvák Sali si texty v starých flácích upravil podle sebe, taková byla dohoda, přetextoval se i minulý „Alzheimer“ na „Supa“. Má na to přece jen lepší básnické střevo než já, a já se, jak jsem již v minulosti avizoval, konečně můžu věnovat bicím naplno. Občas mu tam béknu vokál a i ostatní potřebné řevy.

Jaké jsou plány do budoucna?
Jsou samozřejmě nemalé, jen co nám bude stačit síla a prkenice. Ve zkratce: koncerty, ať už na domácí scéně nebo venku, natáčení klipů, nových songů, stále být v akci a v neposlední řadě musím vyzdvihnout, že jsme se stali kulturními členy motorkářského seskupení s názvem Howada, kterému jsme složili hymnu na dodaný text. Jsou to lidi s báječným velkým srdcem, a tak ne jenom, že z nich jde strach a respekt, ale pod tou drsnou slupkou se skrývají citlivé duše. Proto se účastní, ba i pořádají akce pro hendikepované lidi a vůbec pro lidi, na které tenhle náš sociální systém s vládnoucí garniturou nějak sere. Rádi podpoříme jakoukoli účast na jejich srazech, pokud nás o to požádají, a zpříjemníme jim jejich aktivitu, o které jsem již hovořil.

Vznik: 1990
Místo: Tábor
Styl: thrash metal
Zajímavost: Podporuje motorkářské seskupení Howada

Diskografie
2007 Prosektura

Sestava
Paulo
– zpěv
Houba – kytara
Marcello – baskytara
Zdenouš  – bicí, zpěv


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LATE - The One And I LATE - The One And I
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 51:04, progresivní rock... číst dále
Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Aktuality
INCEPTION OF FALL jsou kroměřížsko-přerovská pětka, která hraje technicky orientovaný progresivní death metal ve stylu CYNIC, OBSCURA či BEYOND CREATION. "Builders of the World" je debutní EP této začínající kapely, ale je třeba... číst dále
Vítězové Spark Fresh Blood PURNAMA představili nový klip Vítězové Spark Fresh Blood PURNAMA představili nový klip
Vydáno: 27.02.2020 v sekci Aktuality
Česká blackened death metalová PURNAMA vypustila videoklip k písni "Rebellion" z alba "Flame of Rebellion", které vyšlo tento rok u českého vydavatelství MetalGate... číst dále
Heavy Music Artwork – MASTERPIECES 2018 Heavy Music Artwork – MASTERPIECES 2018
Vydáno: 27.02.2020 v sekci Aktuality
MetalGate se vrací na literární kolbiště! Po trilogii Kniha kovu, jež mapovala historii českých metalových žánrů, a českém překladu biografie helénské black metalové legendy Rotting Christ s názvem Non Serviam, se hlásí s... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále