Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

DRACO HYPNALIS - "Balance Of Moments"

Vydáno: 11.08.2015 00:00 v sekci Recenze - Martin Černý

DRACO HYPNALIS
Balance Of Moments

Zero Budget Production - 44:35
symfonický black/death metal   Zlín

Vznik zlínského blackened death metalového projektu DRACO HYPNALIS se datuje již na rok 1993. O sedm let později už pod současným jménem kapela nahrává demo s poněkud neobvyklým názvem „Nobleness Of The Storm - Gatherer“. Tři roky je venku zatím poslední deska „Balance Of Moments“, se kterou pánové objíždějí domácí i zahraniční destinace.

Letos jsem měl možnost si poslechnout nepřeberné množství nových black/death metalových desek inspirovaných převážně polskou scénou. Peklo, peklo a zase peklo. Tak by se dala asi nejvýstižněji popsat atmosféra většiny z nich. Nic ve zlém, blackened death metal je k podobným satanským ódám jako stvořený, ale člověku bažícím po originalitě se takto podaná muzika časem omrzí. Jako blesk z čistého nebe však přede mnou přistáli zlínští DRACO HYPNALIS se svou symfonickou a progresivně laděnou mašinérií.

                                             10621

Už od první skladby „We Are Only Dewdrops“ si můžete být jisti, že se vám během následujících čtyřiačtyřiceti minut nebudou nudou zavírat oči. Otevře se před vámi svět plný tajemných melodií, výpravných symfonických pasáží, kulometných bicích a v neposlední řadě majestátných riffů. Možná dost na to, abyste se v tomto pestrém celku ztratili, nemyslíte? Ale nebojte se, dříve nebo později se chytnou i jedinci progresivní hudby neznalí. Deska je totiž i přes svou nepopiratelnou snahu posunout žánrové hranice stále relativně posluchačsky přístupná.

Kapela od dob svého vzniku prošla dlouhým obdobím, kdy tak nějak stále hledala svou vlastní tvář. Pokud jste slyšeli její starší tvorbu, asi mi dáte za pravdu, že se hudebně změnila opravdu razantním způsobem. Výraznou novinkou jsou na aktuální desce houslové pasáže. Těch si ostatně můžete všimnout hned v úvodních tónech prvního songu, v němž dostávají dost prostoru. Smyčce byly možná tím, co kapele na předchozích počinech scházelo. Neberte mě špatně, hudebně se stále jednalo o vcelku zdařilé kusy, ale stále jsem u nich postrádal nějakou pověstnou třešničku na dortu, která by obohatila některé sušší momenty. S novými hudebními elementy souvisí i modernější ozvučení nahrávky. Zvuk se výrazně pročistil, všechny nástroje jsou nyní čitelnější a jednotlivé segmenty skladeb se už neslévají v jeden velký mišmaš.

Ačkoliv kapela vydáním „Balance Of Moments“ udělala velký krok správným směrem, neodpustím si pár výtek. Na albu najdete až na dvě výjimky skladby, jejichž délka vždy přesahuje hranici čtyř minut. Bohužel právě kratší vložky „Shostakovich“ a „Etude Variable“ představují nejslabší články celé nahrávky. Ani jedna se do konceptu desky nehodí a obě představují pouze jakýsi křečovitý přerod mezi ostatními plnohodnotnými skladbami (nehledě na to, že hudebně též nejde o žádné skvosty). Dále jsem úplně nepochopil prapodivné mluvené slovo nacházející se zhruba v polovině páté „Perceive The Shadow Spears“. Zpěvák se pravděpodobně snažil o teatrální projev, ale ve výsledku vydával zvuky připomínající spíše hýkajícího instalatéra Helmuta z německé tvorby pro dospělé. Po zvukové stránce si sice kapela od minule výrazně polepšila, jenomže stále má v tomto ohledu co dohánět. Pokud však půjde produkce s každým vydaným počinem obdobně nahoru, tak by pánové na další placce měli dosáhnout již poměrně solidní audio kvality.

DRACO HYPNALIS nahráli desku, kterou tuzemská black/death scéna potřebovala už dlouho předtím. Z globálního hlediska sice „Balance Of Moments“ není nijak převratným dílem, ale u nás ve svém žánru vyčnívá z řady. Pokud jste fandové extrémního metalu koketujícího s klasickou hudbou a nevadí vám trocha progrese, určitě neuděláte s touto zlínskou kapelou chybu.

Hodnocení: 4,5/6          

                 

 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kolik toho zbyde z ALBANDU? Kolik toho zbyde z ALBANDU?
Vydáno: 17.02.2020 v sekci Aktuality
Desáté výročí své existence ALBAND oslavili novým videoklipem... číst dále
UMBRTKA - Komíny smrti UMBRTKA - Komíny smrti
Vydáno: 17.02.2020 v sekci Recenze
WEREWOLF PRODUCTIONS – 49:23, regionální black metal... číst dále
POLETÍME? představují videoklip ke skladbě Kameny. POLETÍME? představují videoklip ke skladbě Kameny.
Vydáno: 16.02.2020 v sekci Aktuality
Kapela POLETÍME? začala od 15. února opět naplno koncertovat. Aby navnadila své hudební příznivce, připravila si pro ně příjemné překvapen... číst dále
INGOTT + MENHIR - Live mezi nebem a peklem 2020 INGOTT + MENHIR - Live mezi nebem a peklem 2020
Vydáno: 15.02.2020 v sekci Aktuality
České a moravské metalové kladivo udeří společnou silou... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále