Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
CKB: Prog není na první poslech

CKB: Prog není na první poslech

Vydáno: 04.09.2018 15:12 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Brněnská progmetalová parta zasvětila rok 2018 velkým změnám svého line-upu, které by měly vést k progresu i na poli hudebním. V neposlední řadě k pokračování albového konceptu "Proměny života".


CKB zažilo jisté turbulence v sestavě. Cítíte se už po nedávných změnách v kapele personálně konsolidovaně?

Ano, cítíme, i když změny ještě nejsou konečné. Stále nám chybí obsadit klávesy, ale jde v podstatě o „třešinku na dortu“ na závěr. Stejně tak musíme mít na paměti, že vztahy se vyvíjí, a tak naši stávající konsolidovanost prověří až čas. Podstatné je mít radost z muziky, kterou děláme, a mít schopnost uzavřít kompromis, namísto aby vždy a všechno bylo jen po mém.

Aktuálně vydáváte jednotlivé songy z připravovaného alba „Album II“, kdy plánujete vydat desku jako komplet?

Bohužel, nějaký neviditelný „Štětináč“ nám neustále hází klacky pod nohy. (smích) Měli jsme už dva termíny a oba bohužel nesplnily. Chtěli bychom letos, ale závazný deadline si dávat nechceme. Snad se nám zadaří. Dílčí pokrok jsme zaznamenali alespoň v záležitosti textu povídky, který je po korektuře a připravený do tisku. S vydáním „Album II“ vydáme totiž i povídku, jež byla hudbě předlohou a posluchači pak budou moci lépe pochopit, o čem „Proměny Života – Album I a II“ jsou a ohodnotit, jak zdařile se nám povídka povedla zhudebnit.

Jakým způsobem tvoříte skladby? Pracujete na nápadech samostatně, nebo v rámci společného zkoušení?

Jak jsme řekli v předchozí otázce, „Proměny Života – Album I a Album II“ jsou zhudebněním povídky, takže nápady pro jednotlivé skladby jsme čerpali z vlastní literatury. Autorsky se na tvorbě podílí Jarek Musil. Další album, v pořadí třetí, pak již bude plně v rámci společného zkoušení. Věříme, že odlišný přístup při skládání přinese jiné hudební prvky a motivy. Tady se asi teprve projeví naše konsolidovanost. (smích)

Živá muzika CKB je hodně provázaná se světelnými efekty. Kdy a proč jste začali provozovat show s přidanou hodnotou?

Světla jsme z prvopočátku vůbec neřešili. Ostatně jsou v každém klubu. Nejprve jsme chtěli realizovat vizualizaci a k hudbě pouštět video. Jenže ne vždy a všude máme možnost projekce, tak došlo i na světla podle naší představy. Prostě aby byla tma tam, kde má být. (smích)

Jak vnímáte českou progmetalovou scénu? Máte pocit, že u nás působí dost vyhraných kapel?

Hodně těžká otázka. Nejprve, v Česku chybí zavedené rádio zaměřené na progovou muziku, třeba jen internetové. Progresivní muzika není o nic méně líbivá, nebo melodická než ostatní žánry, jen je potřeba ji věnovat více poslechů. A lidé chtějí slyšet především známé skladby. Výborných muzikantů je u nás dost, ale vyhraných kapel málo. Ale v budoucnu se jistě některé prosadí, což scéně jistě pomůže.

 

Diskografie:

2015 – Proměny života – Album I

 

Sestava:

Lukáš Palacka – zpěv

Jarda Zejda – kytara

Tonda Buček – kytara

Luboš Vondráček – bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Post-blacková BESNA zveřejnila své debutové video Post-blacková BESNA zveřejnila své debutové video
Vydáno: 26.09.2020 v sekci Aktuality
Bratislavská kapela BESNA vydala v září pod hlavičkou vydavatelství Wolfmond Production splitko s německými blackoši ABYSS. Součástí alba byla i skladba "Jazero", ke kterému BESNA natočila a aktuálně představila videoklip. O jeho... číst dále
Lenka Dusilová dokončila album Řeka Lenka Dusilová dokončila album Řeka
Vydáno: 26.09.2020 v sekci Aktuality
Devět let po vydání svého předchozího sólového alba a šest let po posledním titulu vydaném společně s kapelou BAROMANTIKA vydává Lenka Dusilová v letošním roce nové album "Řeka", které právě dokončila ve studiu Sono Records... číst dále
SYMFOBIA představuje novou tvář SYMFOBIA představuje novou tvář
Vydáno: 25.09.2020 v sekci Aktuality
Celosvetová pandémia koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19 ochromila život na celej planéte. Obzvlášť dotknutým odvetvím je hudobný priemysel. Svoje o tom vedia aj slovenské jednotky symfonického metalu - SYMFOBIA... číst dále
Slovenští drtiči ABYSS ABOVE představili videoklip Slovenští drtiči ABYSS ABOVE představili videoklip
Vydáno: 25.09.2020 v sekci Aktuality
Slovenští deathcoroví drtiči ABYSS ABOVE se připomínají novým videoklipem "Voidwalker... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále