Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
CKB: Prog není na první poslech

CKB: Prog není na první poslech

Vydáno: 04.09.2018 15:12 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Brněnská progmetalová parta zasvětila rok 2018 velkým změnám svého line-upu, které by měly vést k progresu i na poli hudebním. V neposlední řadě k pokračování albového konceptu "Proměny života".


CKB zažilo jisté turbulence v sestavě. Cítíte se už po nedávných změnách v kapele personálně konsolidovaně?

Ano, cítíme, i když změny ještě nejsou konečné. Stále nám chybí obsadit klávesy, ale jde v podstatě o „třešinku na dortu“ na závěr. Stejně tak musíme mít na paměti, že vztahy se vyvíjí, a tak naši stávající konsolidovanost prověří až čas. Podstatné je mít radost z muziky, kterou děláme, a mít schopnost uzavřít kompromis, namísto aby vždy a všechno bylo jen po mém.

Aktuálně vydáváte jednotlivé songy z připravovaného alba „Album II“, kdy plánujete vydat desku jako komplet?

Bohužel, nějaký neviditelný „Štětináč“ nám neustále hází klacky pod nohy. (smích) Měli jsme už dva termíny a oba bohužel nesplnily. Chtěli bychom letos, ale závazný deadline si dávat nechceme. Snad se nám zadaří. Dílčí pokrok jsme zaznamenali alespoň v záležitosti textu povídky, který je po korektuře a připravený do tisku. S vydáním „Album II“ vydáme totiž i povídku, jež byla hudbě předlohou a posluchači pak budou moci lépe pochopit, o čem „Proměny Života – Album I a II“ jsou a ohodnotit, jak zdařile se nám povídka povedla zhudebnit.

Jakým způsobem tvoříte skladby? Pracujete na nápadech samostatně, nebo v rámci společného zkoušení?

Jak jsme řekli v předchozí otázce, „Proměny Života – Album I a Album II“ jsou zhudebněním povídky, takže nápady pro jednotlivé skladby jsme čerpali z vlastní literatury. Autorsky se na tvorbě podílí Jarek Musil. Další album, v pořadí třetí, pak již bude plně v rámci společného zkoušení. Věříme, že odlišný přístup při skládání přinese jiné hudební prvky a motivy. Tady se asi teprve projeví naše konsolidovanost. (smích)

Živá muzika CKB je hodně provázaná se světelnými efekty. Kdy a proč jste začali provozovat show s přidanou hodnotou?

Světla jsme z prvopočátku vůbec neřešili. Ostatně jsou v každém klubu. Nejprve jsme chtěli realizovat vizualizaci a k hudbě pouštět video. Jenže ne vždy a všude máme možnost projekce, tak došlo i na světla podle naší představy. Prostě aby byla tma tam, kde má být. (smích)

Jak vnímáte českou progmetalovou scénu? Máte pocit, že u nás působí dost vyhraných kapel?

Hodně těžká otázka. Nejprve, v Česku chybí zavedené rádio zaměřené na progovou muziku, třeba jen internetové. Progresivní muzika není o nic méně líbivá, nebo melodická než ostatní žánry, jen je potřeba ji věnovat více poslechů. A lidé chtějí slyšet především známé skladby. Výborných muzikantů je u nás dost, ale vyhraných kapel málo. Ale v budoucnu se jistě některé prosadí, což scéně jistě pomůže.

 

Diskografie:

2015 – Proměny života – Album I

 

Sestava:

Lukáš Palacka – zpěv

Jarda Zejda – kytara

Tonda Buček – kytara

Luboš Vondráček – bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
SYMPHONITY představují nové členy SYMPHONITY představují nové členy
Vydáno: 25.04.2019 v sekci Aktuality
V současné sestavě kapely je mnoho nových tváří. Proto se SYMPHONITY rozhodli, že v nejbližších týdnech je svým příznivcům představ... číst dále
Týnecký Mazec 2019 Týnecký Mazec 2019
Vydáno: 24.04.2019 v sekci Aktuality
22. červen - Týnec nad Labem / Letní parket Ostrov 15:30... číst dále
AHARD chystají nové album na začátek června AHARD chystají nové album na začátek června
Vydáno: 24.04.2019 v sekci Aktuality
Devět nových skladeb ponese příznačný název "Devítka... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále