Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
PYRIT: Stále duchem old school

PYRIT: Stále duchem old school

Vydáno: 19.10.2018 14:27 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Kapela PYRIT dokazuje, že když člověk miluje tvrdý rock, jeho plamen v něm nikdy nezhasne, i kdyby měl chvílemi jen doutnat. Za partu nenapravitelných milovníků osmdesátek a devadesátek promlouval se Sparkem kytarista Dušan „Dastyny“ Tancoš.


Ahoj chlapi, zkuste se v pár slovech představit lidem, kteří třeba ani nemají ponětí, kde východní Slovensko je…

Ahoj, sme heavyrocková skupina PYRIT sme z východného Slovenska zo Spiša. Presnejšie z dediny Bijacovce pod Spišským hradom . Vznik sa datuje niekde v roku 1987 jako produkt školy SOUE Krompachy. V minulosti sa v okolí ťažila medená ruda (Chalkopyrit) no a z toho je aj ten názov. Pyrit, to je hornina v podstate kameň - rock, ťažký kameň - heavy rock.

Jak jste začínali? Odkud jste brali inspiraci?

Začínali sme jako každý, prevzaté věci, asi tak o rok sme začali raziť vlastnú cestu. 1988 bol rok novej tváre skupiny, názov, obsadenie, vlastná tvorba. V tej době bola rocková a heavymetalová hudba na vrchole, a tak aj nás ovplyvnila. V bývalom Československu sme mali nemalé vzory: CITRON, TUBLATANKU, KERN, VITACIT. Prvým naším autorom bol spevák a zakladateľ Marian Keruľ. Neskôr Mirro terajší spevák, s mojím príchodom do kapely aj ja sa na hudbe podielam. Inspirace pochádza zo života, alebo vymyslené, dokreslené.

Zaujala mě vaše účast v kdysi slavném Trianglu. Jaké jste měli tehdy na klip ohlasy?

Aaa Triangel, ohlasy – hmm – žiadne. (smích) V pohode, určite sme zabodovali medzi svojimi, bolo to niečo velké pre nás, byť v telke. Kto nebol v telke, jako keby neexistoval, dnes je to jednoduchšie, dáš na youtube video a si v povedomí.  

Minulost je ovšem pasé, čím žijete dnes?

Áno, dnes má každý svoj život a ten nás oddeluje, stretávame sa velmi málo aj málo cvičíme, len ak je akcia, alebo keď sme točili CD. Je to skôr koníček. Já bývam v Bratislave a tam aj žijem a to mi nedovolí odskočiť si, len tak na hodinku, na dve. To musím na dlhšie. Robím v televíznej brandži – technik, asistent zvuku. Občas sa stane že bubeník Zajo, nemôže, povinnosti nepustia. Tak je alternovaný. Je to profesionálny hudobník, živí sa tým, že vyučuje na základnej umeleckej škole, ale má aj kšefty, svadby. Mirro spevák, je barman. Gabdžo basák, je živočichář (ošetřovatel) v živočíšnej výrobe .

 

Diskografie:

2013 Jazdec bez hlavy

2017 Zem

Sestava:

Mirro – řev
Dastyny – kytara
Kabdžo – baskytara
Zajo – bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
SYMPHONITY představují nové členy SYMPHONITY představují nové členy
Vydáno: 25.04.2019 v sekci Aktuality
V současné sestavě kapely je mnoho nových tváří. Proto se SYMPHONITY rozhodli, že v nejbližších týdnech je svým příznivcům představ... číst dále
Týnecký Mazec 2019 Týnecký Mazec 2019
Vydáno: 24.04.2019 v sekci Aktuality
22. červen - Týnec nad Labem / Letní parket Ostrov 15:30... číst dále
AHARD chystají nové album na začátek června AHARD chystají nové album na začátek června
Vydáno: 24.04.2019 v sekci Aktuality
Devět nových skladeb ponese příznačný název "Devítka... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále