Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
JIhlavští VIGO: Čáry s klávesami

JIhlavští VIGO: Čáry s klávesami

Vydáno: 15.11.2018 13:38 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Melodická partička z Vysočiny, která nade vše miluje hard rock a své rodiště. VIGO jsou v tuzemské kotlině možná unikátem, protože nahráli hymnu jak fotbalistům, tak hokejistům z jejich domovského města.


Na konec roku se chystá vydání vašeho čtvrtého disku „Soumrak andělů“. Čemu se bude deska tematicky věnovat a jaký styl mohou posluchači očekávat?

Deska není nějak vyhraněně tematicky zaměřená. Texty písní se týkají současných problémů společnosti. Od problematiky náboženství, kterou řeší skladba „Slepá víra“ nebo „Realita“ přes protestsong „Politika“, katastrofickou „May day“ až k humornému pohledu na současný svět moderních technologií v písni „Vůl jako stůl“. Posouzení současného vztahu lidstva k vlastní existenci je pak právě shrnutý v písni „Soumrak andělů“. Na desce bude tentokrát pouze jedna pomalá píseň „Šance na život“. Natočili jsme celkem dvanáct věcí včetně předělávky písně z prvního alba „Zapomeň“, skladby „Gladiátoři“. Jinak na rozdíl od minulého alba jsme mírně přiostřili v kytarách se zachováním výrazu klávesových nástrojů. Samozřejmě byl kladen opět důraz na myšlenku a srozumitelnost textů písní. Takže, když vše shrnu, posluchač uslyší řízný hard rock s typickými sborovými refrény.

Jak hodnotíte dvacet let existence VIGO?

Musím říct, že kapela se po několikaleté nerozhodnosti, jakým směrem se ve stylu i ve vlastní tvorbě ubírat, ustálila v názorech až po vydání druhého alba „Hra s osudem“. A vůbec, výrazný posun cítím i v instrumentální vyzrálosti kapely hlavně v posledních pěti letech. Nyní je cíl jasný, věnovat se výhradně autorské tvorbě a dostat jí do podvědomí posluchačů dál za hranice Vysočiny, což bude v současné konkurenci, hlavně mladých kapel, nelehká cesta. Ale je třeba říct, že nám elán a chuť do hraní určitě neschází.

Zajímalo by mě, jak jste přišli na svůj název. Má nějakou spojitost se známým pohádkovým kouzelníkem?

Už si ani nevybavuji, jak vlastně název vznikl, ale určitě tam byla inspirace postavou seriálového čaroděje. Název kapely se různě vyvíjel od původního názvu V.I.G.O. až zpět po současný název, který se po společném čarodějném vystoupením s kapelou MERLIN ustálil na pozici charakterizující známou filmovou postavu.

Kde čerpáte inspiraci pro nové písničky?

Inspirace vychází z vlastního pohledu a reakce na dění kolem nás. Něco nás nadchne nebo vytočí, a následně se objeví, i v našich skladbách. Já z pozice autora hodně čerpám inspiraci i v oblasti historie. Tím chci připomenout skladby s předešlých alb jako jsou „Templáři“, „Gladiátoři“, „Upíří láska“ nebo „Severní žena“. Na nové desce mě inspiroval příběh krvavé hraběnky – „Bathory“.

Umíte si představit svoji tvorbu bez využití kláves?

Klávesy jsou tváří kapely od počátku a mají v naší v tvorbě jasnou pozici. Bez kláves bychom zkrátka nebyli VIGO! Klávesy vytváří styl kapely, nejen po stránce instrumentální, ale i zvukové. Čili musím říct, že bez kláves by naše muzika zkrátka „neměla koule“.

Jak jste zkousli letošní jarní sestup obou mančaftů z nejvyšších soutěží?

No fandíme sportu na Vysočině již od dětství a samozřejmě, že nás propad do nižších soutěží u obou mančaftů mrzel, ale na druhou stranu jde o sport, a není třeba se prohrám zbytečně poddávat. Navíc správný fanoušek je věrný svému týmu i v době, kdy se mu nedaří. My věříme, že se za rok karta obrátí a alespoň jeden tým bude zpět. My na zápasy dál chodit budeme a samozřejmě kluky podpoříme i jako kapela. Obě mužstva nastupují na hřiště s našimi hymnami, na což jsme náležitě hrdí a určitě chceme do budoucna podpořit i další regionální sporty a tradice. Samozřejmě, pokud bude zájem.

 

Diskografie:

2007 Zapomeň

2010 Hra s osudem

2014 Pekelnej mejdan

2018 Soumrak andělů

 

Sestava:

Petr Iljič Kovář - zpěv, kytara

Ladislav Křivánek - kytara, zpěv

Petr Ház - baskytara, zpěv

Petr Pohanka - klávesové nástroje, zpěv

Roman Kříž - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
RockOpera Praha vsadila v případě Franze Kafky na humor RockOpera Praha vsadila v případě Franze Kafky na humor
Vydáno: 20.05.2019 v sekci RockOpera
Ve čtvrtek 23. května se RockOpera Praha představí se svým nejkomediálnějším dílem, adaptací světoznámého románu Franze Kafky Proces. Jde o jedinou příležitost v prvním letošním půl roce, kdy diváci mohou tuto rockovou operu... číst dále
NEW HATE FORM - Stories Repeat NEW HATE FORM - Stories Repeat
Vydáno: 20.05.2019 v sekci Recenze
vlastní náklad, progressive death metal - 33:19... číst dále
ROCK – PUNKOVÁ SMRŠŤ NA OPEN AIR DŘETFEST ROCK – PUNKOVÁ SMRŠŤ NA OPEN AIR DŘETFEST
Vydáno: 19.05.2019 v sekci Aktuality
Dne 25.5.2019 se v Dřetovicích, obci nedaleko Kladna, uskuteční již desátý ročník open air festivalu DŘETFEST... číst dále
Vláďa Šafránek Tribute – velká koncertní vzpomínka na výrazný rockový hlas Vláďa Šafránek Tribute – velká koncertní vzpomínka na výrazný rockový hlas
Vydáno: 18.05.2019 v sekci Aktuality
Skupiny HARLEJ, WALDA GANG, RYBIČKY 48 ad. zahrají v den nedožitých zpěvákových narozenin... číst dále
Jak a na čem poslouchat doma hudbu? Čtvrtý díl seriálu z dílny Music City vám poradí Jak a na čem poslouchat doma hudbu? Čtvrtý díl seriálu z dílny Music City vám poradí
Vydáno: 17.05.2019 v sekci Aktuality
Zařiďte a ovládněte vlastní studio. Pokud toužíte produkovat vlastní tvorbu ve vlastních podmínkách, tak náš společný video seriál s Music City vám krůček po krůčku ukáže, jak na to... číst dále