Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
JIhlavští VIGO: Čáry s klávesami

JIhlavští VIGO: Čáry s klávesami

Vydáno: 15.11.2018 13:38 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Melodická partička z Vysočiny, která nade vše miluje hard rock a své rodiště. VIGO jsou v tuzemské kotlině možná unikátem, protože nahráli hymnu jak fotbalistům, tak hokejistům z jejich domovského města.


Na konec roku se chystá vydání vašeho čtvrtého disku „Soumrak andělů“. Čemu se bude deska tematicky věnovat a jaký styl mohou posluchači očekávat?

Deska není nějak vyhraněně tematicky zaměřená. Texty písní se týkají současných problémů společnosti. Od problematiky náboženství, kterou řeší skladba „Slepá víra“ nebo „Realita“ přes protestsong „Politika“, katastrofickou „May day“ až k humornému pohledu na současný svět moderních technologií v písni „Vůl jako stůl“. Posouzení současného vztahu lidstva k vlastní existenci je pak právě shrnutý v písni „Soumrak andělů“. Na desce bude tentokrát pouze jedna pomalá píseň „Šance na život“. Natočili jsme celkem dvanáct věcí včetně předělávky písně z prvního alba „Zapomeň“, skladby „Gladiátoři“. Jinak na rozdíl od minulého alba jsme mírně přiostřili v kytarách se zachováním výrazu klávesových nástrojů. Samozřejmě byl kladen opět důraz na myšlenku a srozumitelnost textů písní. Takže, když vše shrnu, posluchač uslyší řízný hard rock s typickými sborovými refrény.

Jak hodnotíte dvacet let existence VIGO?

Musím říct, že kapela se po několikaleté nerozhodnosti, jakým směrem se ve stylu i ve vlastní tvorbě ubírat, ustálila v názorech až po vydání druhého alba „Hra s osudem“. A vůbec, výrazný posun cítím i v instrumentální vyzrálosti kapely hlavně v posledních pěti letech. Nyní je cíl jasný, věnovat se výhradně autorské tvorbě a dostat jí do podvědomí posluchačů dál za hranice Vysočiny, což bude v současné konkurenci, hlavně mladých kapel, nelehká cesta. Ale je třeba říct, že nám elán a chuť do hraní určitě neschází.

Zajímalo by mě, jak jste přišli na svůj název. Má nějakou spojitost se známým pohádkovým kouzelníkem?

Už si ani nevybavuji, jak vlastně název vznikl, ale určitě tam byla inspirace postavou seriálového čaroděje. Název kapely se různě vyvíjel od původního názvu V.I.G.O. až zpět po současný název, který se po společném čarodějném vystoupením s kapelou MERLIN ustálil na pozici charakterizující známou filmovou postavu.

Kde čerpáte inspiraci pro nové písničky?

Inspirace vychází z vlastního pohledu a reakce na dění kolem nás. Něco nás nadchne nebo vytočí, a následně se objeví, i v našich skladbách. Já z pozice autora hodně čerpám inspiraci i v oblasti historie. Tím chci připomenout skladby s předešlých alb jako jsou „Templáři“, „Gladiátoři“, „Upíří láska“ nebo „Severní žena“. Na nové desce mě inspiroval příběh krvavé hraběnky – „Bathory“.

Umíte si představit svoji tvorbu bez využití kláves?

Klávesy jsou tváří kapely od počátku a mají v naší v tvorbě jasnou pozici. Bez kláves bychom zkrátka nebyli VIGO! Klávesy vytváří styl kapely, nejen po stránce instrumentální, ale i zvukové. Čili musím říct, že bez kláves by naše muzika zkrátka „neměla koule“.

Jak jste zkousli letošní jarní sestup obou mančaftů z nejvyšších soutěží?

No fandíme sportu na Vysočině již od dětství a samozřejmě, že nás propad do nižších soutěží u obou mančaftů mrzel, ale na druhou stranu jde o sport, a není třeba se prohrám zbytečně poddávat. Navíc správný fanoušek je věrný svému týmu i v době, kdy se mu nedaří. My věříme, že se za rok karta obrátí a alespoň jeden tým bude zpět. My na zápasy dál chodit budeme a samozřejmě kluky podpoříme i jako kapela. Obě mužstva nastupují na hřiště s našimi hymnami, na což jsme náležitě hrdí a určitě chceme do budoucna podpořit i další regionální sporty a tradice. Samozřejmě, pokud bude zájem.

 

Diskografie:

2007 Zapomeň

2010 Hra s osudem

2014 Pekelnej mejdan

2018 Soumrak andělů

 

Sestava:

Petr Iljič Kovář - zpěv, kytara

Ladislav Křivánek - kytara, zpěv

Petr Ház - baskytara, zpěv

Petr Pohanka - klávesové nástroje, zpěv

Roman Kříž - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
HARDMOK: Rockeři s vlastním pivkem HARDMOK: Rockeři s vlastním pivkem
Vydáno: 22.02.2019 v sekci Aktuality
Kapela vznikla v roce 2010. Název evokuje lásku k hardrocku, která je v kapele všudypřítomná, a současně vyjadřuje touhu tvořit novou, a hlavně českou autorskou muziku koncertního či poslechového typu s ambicí reagovat na témata... číst dále
Rockový Malý princ zaujme i nejmenší diváky Rockový Malý princ zaujme i nejmenší diváky
Vydáno: 21.02.2019 v sekci Aktuality
RockOpera Praha uvede poprvé v letošním roce svoji rodinnou rockovou operu Milana Steigerwalda a Pavly Forest Malý princ. Dílo, které je určené jak dospělým, tak těm nejmenším, se na jevišti divadla objeví 24. února v 15 hodin... číst dále
ANACREON se chystají pokřtít novou desku ANACREON se chystají pokřtít novou desku
Vydáno: 20.02.2019 v sekci Aktuality
Kapela Anacreon po třech letech vydává své třetí, osudové album s názvem (S)VĚDOMÍ, které představí fanouškům na svém koncertu v klubu Nová Chmelnice... číst dále
Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek Tattoo Convention Prague: festival pro milovníky kérek
Vydáno: 16.05.2018 v sekci Aktuality
Za pár dní se v Praze uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu piercingu a tetování, který tradičně nabídne přehlídku nejlepších tetovacích studií z celého světa... číst dále
ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou ALIA TEMPORA vyjíždí na turné s megahvězdou
Vydáno: 15.05.2018 v sekci Aktuality
Švédská ikona AMARANTHE vyráží v druhé polovině května na turné do Pobaltí. Doprovázet je bude dravá brněnská formace ALIA TEMPORA, která tak opět dokazuje, že česká rocková scéna má světu co nabídnout... číst dále