Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci

MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci

Vydáno: 18.10.2019 00:00 v sekci Tuzemské Podhoubí - Czech Blade

Projekt a později kapela MAESSORR STRUCTORR vznikla jako životní sen bratrů Milvuse (Miloše) a Dennyho (Zdeňka) Kleinbergových na podzim roku 2011.


Název kapely (z latinského "mravenec zrnojed") i tvorba rezonuje s hardrockovými a metalovými kapelami osmdesátých let. Kromě mnoha jiných vzorů zahraniční a české scény stojí za zmínku fascinace rock'n'rollovými a punkovými riffy, tak jak je uměl s bezbřehou energií a mistrovstvím zakomponovat do hudby Lemmy Kilmister (MOTÖRHEAD). Se všemi negativy i pozitivy nulových zkušeností na startovní čáře začala kapela na několika atributech: vlastní cesta, nevyhraněný styl, vlastní tvorba, texty jako otisk zážitků nebo zkušeností, feeling "staré školy". Se vzájemnými přesahy hudbu skládá Milvus (kytara), texty Denny (basa, zpěv). Motor bicích poháněli postupně: Arthur "Art" Čeřovský, Michal "Mike Bierstein" Pivrnec, Martin "Legg" Nohava a Pavel Schwarz. V roce 2016 hostoval se sólovou kytarou Michal Vonšovský. Na podzim 2015 se podařilo vydat první album "Rise at Fall 2015" s jedenácti písničkami a souběžně s ním klip "Headlights On" s bicími Mikea Biersteina. O rok později byl vydán single "Black Widow" a klip nahraný s novým aranžmá a bicími Pavla Schwarze. 1.5.2019 vychází EP "Living My Way" a točí se klip na písničku "Ride to Heaven". Zatímco Denny opravuje poškozené hlasivky, vokály pro EP nazpíval George Margaritopoulos. Sólovou kytaru zahrál Jon Wright.

Mravenec zrnojed umí pěkně zabrumlat. S jednotkou MAESSORR STRUCTORR se stal malý pilný hmyz navíc slavný. Více již basák a zpěvák Denny Kleinberg.

Kapela MAESSORR STRUCTORR zaujme na první pohled svým názvem. Čím vás vlastně inspiroval onen zvláštní přičinlivý hmyz k převzetí identity?
Brácha byl v dětství entomolog, tak mu nějak latinský název mravence zrnojeda utkvěl v hlavě. Když jsme v 80. letech hltali všechny ty nové metalové kapely, říkali jsme si, že název je jak dělaný pro takovou muziku. Žádná jiná kapela po něm nesáhla, tak když jsme nasáli druhou mízu a měli dost odvahy založit kapelu, nebyl důvod vymýšlet něco jiného.
U mě osobně to sousloví vyvolává asociaci něčeho jako „nositel zpráv“ a taky ten, kdo něco „staví“.

Vaše studnice zdrojů je poměrně hluboká, přesto by mě zajímalo, zda preferujete jako inspiraci spíše extrémnější styly rockové a metalové muziky.
Ano, je hluboce zakopaná i zamrzlá v druhé polovině 70. a celých 80. letech. Posloucháme samozřejmě poměrně široké spektrum nové tvorby. Nové druhy metalu jsou rychlejší, hutnější a je v nich spousta energie. Pak ale slyšíš třeba „Too Good to Be True“ od MOTÖRHEAD, „TV War“ od ACCEPT nebo třeba „Hell Bends for Leather“ od JUDAS PRIEST, a i po letech ti vystříknou slzy, jak je to dokonalá hudba. Z domácí tvorby bych nerad opomněl CITRON, ARAKAIN, TÖRR, VITACIT… I na nich jsme v útlém mládí ujížděli a hltali živé koncerty.

Stabilně fungujete jako bratrská dvojice, ale bicmeni se u vás často střídají. Čím to, nedokážou se s vámi dlouhodobě sladit?
Otázka na tělo, která je asi součástí cesty a školy života. Když jsme začínali, první věci i trénink techniky probíhaly za účasti Dr. Bosse. Někdy po roce v „inkubátoru“ jsme poprvé oslovili živé bubeníky a nabídli jim spolupráci. U začínající kapely, a navíc i začínajících muzikantů, se pochopitelně nevyvrátila futra pod náporem bubeníků. První dva již měli své kapely číslo jedna. Druhý bubeník ještě navíc hrál fotbal na úrovni divize. To se strašně těžko plánují jak zkoušky, tak i koncerty. Další malá komplikace kapely je, že brácha už roky bydlí a pracuje v bývalém východním Německu. Já bydlím u Sobotky a za prací jsem projezdil kdeco v Čechách. Poslední tři roky naštěstí Liberec. Náš poslední bubeník Pavel Schwarz je z Kamenického Šenova. I pro něj je milejší jet na zkoušku 20 km a v týdnu než se trmácet hodinu a půl o víkendu. V takovém rozložení sil je těžké, aby banda měla jeden směr, jeden sen a vzájemnou chemii, která by nás držela pohromadě.

Letos v květnu jste vydali EP „Living My Way“. Je minidisk předzvěstí další řadové desky? Kdy na ni dojde?
Ano, přesně to je jeden z důvodů vydání EP. Bez zhruba dvou písniček je „v šuplíku“ celá deska i s konceptem a názvem. Měla by mít polovinu věcí v češtině, polovinu v angličtině. Po vydání prvního alba na podzim 2015 jsme drželi nadšení i tempo. Pak se „stroj“ přidřel na mé straně. Na konci let 2014 a 2016 se mi narodili dva synci. Najednou vedle chození do práce zmizel všechen volný čas. Bylo nutné vydat alespoň několik písniček. Nastavit si laťku o kus výš, udržet naživu náš sen a mít odrazovou plochu do budoucnosti. Dvě písničky na EP jsou nové a dvě předělané z prvního alba. Když pošlete hezkou nevěstu do světa, neměla by mít šaty z tržnice, ale šité na míru v dobrém krejčovství. Udělali jsme, co jsme uměli. Důležité je, jestli to zazvoní i v srdcích fanoušků, kteří si muziku poslechnou. Každopádně druhé LP by mělo být venku do konce roku 2020.

Vznik: 2011
Místo: Mladá Boleslav
Styl: hard rock/metal
Zajímavost: Jádro kapely tvoří pevná dvojice bratrů.

Facebook MAESSORR STRUCTOR

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slovenští progresivci LATE vydávají své debutové album Slovenští progresivci LATE vydávají své debutové album
Vydáno: 26.01.2020 v sekci Aktuality
Album "The One And I" bylo nahráno v září loňského roku v polském studiu Serakos, v němž už dlouhá léta nahrávají progoví velikáni RIVERSIDE... číst dále
Vinyl & CD Burza Praha zahajuje únorovou burzou hudebních nosičů již svoji 3. sezonu ! Vinyl & CD Burza Praha zahajuje únorovou burzou hudebních nosičů již svoji 3. sezonu !
Vydáno: 25.01.2020 v sekci Aktuality
V sobotu 29. února se koná v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 od 10 do 16 hodin už podeváté největší mezinárodní burza hudebních nosičů v republice, které se účastní nejen sběratelé a prodejci z Česk... číst dále
Vítězná kapela Spark Fresh Blood 2019 PURNAMA dnes vydala nové album Vítězná kapela Spark Fresh Blood 2019 PURNAMA dnes vydala nové album
Vydáno: 24.01.2020 v sekci Aktuality
Vážení přátelé, dámy a pánové, válečnice a válečníci! Na tento den jsme všichni dlouho čekali. Právě dnes totiž vychází „Flame of Rebellion“, dlouho očekávaná druhá studiová deska turnovské death/black metalové hordy... číst dále
RockOpera Praha oslaví začátek tibetského Nového roku RockOpera Praha oslaví začátek tibetského Nového roku
Vydáno: 24.01.2020 v sekci RockOpera
RockOpera Praha přivítá v neděli 23. února tibetský Nový rok, takzvaný Losar 2147, který se ponese ve znamení Krysy, hned dvěma akcemi... číst dále
ELYSIUM - The Path of No Return ELYSIUM - The Path of No Return
Vydáno: 24.01.2020 v sekci Recenze
SLOVAK METAL ARMY – 36:03, technický death core metal... číst dále