Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
POSTCARDS FROM ARKHAM - Šílenství kosmické i každodenní

POSTCARDS FROM ARKHAM - Šílenství kosmické i každodenní

Vydáno: 28.11.2019 00:00 v sekci Aktuality - Czech Blade

Když se v loňském roce objevilo akustické best of „Spirit“ od post-rockových vizionářů POSTCARDS FROM ARKHAM, ukázalo se to být v jistém smyslu předělem mezi dvěma údobími tohoto projektu.


V tom prvním, nyní již minulém, byli POSTCARDS FROM ARKHAM stále primárně one man projektem, zvláště, co se tvorby jako takové týče. V tom druhém, nyní začínajícím a taktéž spojeném se změnou v sestavě na postu bubeníka, se POSTCARDS i v tomto aspektu transformují v plnohodnotnou kapelu a zbytek ansámblu se tak zapojuje do uskutečňování podivných uměleckých vizí kapelníka Marka „Frodyse“ Pytlika, jejichž dalším zhmotněním, coby logickým začátkem nové kapitoly, bude nová řadová deska s názvem „Øakvyl“, na kterou se můžete těšit na přelomu listopadu a prosince.

Skladatelský přístup tedy doznal určitých změn, z lyrického hlediska naopak POSTCARDS zůstávají věrni svému zaměření na podivné universum Howarda Phillipse Lovecrafta a jeho následovníků, kteří fantaskně znepokojivý mytos tohoto amerického literára nadále rozvíjeli. Učebnicovým příkladem toho budiž hned úvodní skladba „Yidhra“, odkazující na stejnojmennou entitu, kterou do takzvaného „mytosu Cthulhu“ přidal spisovatel Walter C. deBill Jr. v roce 1976 v povídce „Where Yidhra Walks“. Patřící mezi takzvaná „vnější božstva“ a ne nepodobná Lovecraftově Shub-Niggurath, je krásná (a přitom děsivá) Yidhra jistou paralelou k Matce zemi, jelikož podobně jako ona prochází různými životními cykly a v rámci nich je pokaždé znovuzrozená – ovšem silnější a strašnější než kdy dříve.

Další, tentokráte přímou referencí na mistrovo dílo je skladba „Erich Zann Syndrome“, čerpající z Lovecraftovy povídky „Hudba Ericha Zanna“, jež pojednává o podivných událostech v Rue d’Auseil, točících se kolem starého německého houslisty Ericha Zanna, jeho hudby, která stoprocentně nepochází z tohoto světa, a jisté části dimenze mimo úhelný prostor, kde zvuk nabyl jistých znepokojivých kvalit. Vzhledem k tomu, že „Erich Zann Syndrome“ je zároveň pilotním singlem k „Øakvyl“, vznikl k ní působivý videoklip, v němž Frodys posunul úroveň videotvorby o notný kus dál a kvůli klipu změnil dokonce i svou vizáž.

POSTCARDS FROM ARKHAM_promo CD
Jak jsme si u POSTCARDS už mohli zvyknout, mytos Cthulhu není ani v případě „Øakvyl“ jediným zdrojem inspirace. Námět mnoha skladeb vychází z každodenní reality, kterou zažívá každý z nás. Z obyčejných radostí i starostí. A ačkoli tuto individuální rovinu ponecháme bez hlubšího rozboru, prozradíme hlavní krásu, která je v ní skrytá. Tou je fakt, že finální interpretaci těmto písním dodáte při poslechu právě vy. Jen na vás totiž bude, zda v nich naleznete temnotu, naději, hněv nebo něco docela jiného.

Takováto barvitá tematická mozaika jistě zasluhuje odpovídající hudební náplň, a ani zde POSTCARDS v ničem neslevují ze svých instrumentálních kapacit. Kapela tedy i tentokrát své fanoušky potěší brilantním mixem povedených kytarových riffů, bohatých samplových partů a atmosférických vokálů. Finální zvuk novinky je ovšem nyní navíc poněkud temnější a syrovější, zejména ve srovnání se vzdušnou „Aeøn5“ nebo s akustickým „Spirit“, čímž dále rozvíjí hudební směr svého předchůdce „Manta“ a zároveň se snaží docílit toho, aby mezi studiovou a živou prezentací nového materiálu nebyl znatelný rozdíl.

První část koncertní podpory nové desky, která bere útokem domácí podia, je již v plném proudu. Aktuální seznam zastávek najdete na kapelní facebookové stránce.

Aktuálně pak POSTCARDS FROM ARKHAM představují videoklip ke skladbě "Spiritual Transcendence".

POSTCARDS FROM ARKHAM - Spiritual Transcendence

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže
Vydáno: 29.02.2020 v sekci Aktuality
Úřadující královna českého crossoveru Gaia Mesiah je na turné k aktuální desce "Refresh in Golden Hive Live... číst dále
LATE - The One And I LATE - The One And I
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 51:04, progresivní rock... číst dále
Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Aktuality
INCEPTION OF FALL jsou kroměřížsko-přerovská pětka, která hraje technicky orientovaný progresivní death metal ve stylu CYNIC, OBSCURA či BEYOND CREATION. "Builders of the World" je debutní EP této začínající kapely, ale je třeba... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále
MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky
Vydáno: 27.04.2018 v sekci Aktuality
Poptávka po vystoupení českých spiklenců ďábla utěšeně roste. Po loňské comebacku už stačili projet velký kus Evropy, což vzbudilo ještě větší pozornost zbytku světa. Štorm a jeho černá kohorta nově míří na jih... číst dále