Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
SLEEPING DEFICIT - Flashback

SLEEPING DEFICIT - Flashback

Vydáno: 29.01.2020 00:00 v sekci Recenze - Martin Knap

Počátky brněnsko-olomoucké kapley SLEEPING DEFICIT se datují do roku 2004, kdy fungovali v sestavě Olda (alias Mrtvola), Bibin (alias Citiborax Bibinov) a Kršák. Kapela odehrála několik živých koncertů, ale ještě před tím, než zvládla něco nahrát, se její členové (doslova všichni tři) rozhodli soustředit na působení v proslulejších MINCING FURY.


sleeping def albumBibin byl kytaristou MINCING FURY po delší čas, nahrál s nimi několik studiových alb, Olda se v roce 2010 stal vokalistou legandární pražské experimentální sestavy ALIENATION MENTAL a po jejím zániku přešel do PERFECITIZEN, což je de facto pokračovatel zmiňované skupiny. Olda a Bibin se dali dohromady v roce 2017, původně se záměrem natočit ambientní album, nakonec ale oprášili starý materiál a vznikl devatenáct minut dlouhý death/grindový kravál, který nazvali příznačně „Flashback“.

Sound SLEEPING DEFICIT má k výše zmíněným kapelám blízko. Náladou mají blíž vážným a ponurým ALIENATION MENTAL/PERFECITIZEN než „srandistickým“ MINCING FURY, všechny tři kapely ale mají dosti technický styl hraní a libují si v různých experimentech a výstřelcích. Hlavní devizou je ale tvrdost, která může dosahovat intenzity brutal-death metalu. Střídání tvrdých, přímočarých pasáží a pasáží s techničtějšími riffy funguje skvěle a slouží jako solidní základ pro hudební experimentování. Například v ostrém death/grindovém songu „New Dawn“ je atmosférický break s melancholickým čistým zpěvem, přechod zpět k death/grindové řežbě je zajímavě vybudovaný.

V „The Extremnist“ se střídá neandrtálská rytmika s technickou hrou a je zde i melodická pasáž, která do zbytku skladby kupodivu dobře zapadá. Skladba „Revolution“ má dokonce ambientní středovou sekci, přechod zpět k drtivé agresi je opět zajímavě vybudován. „Let’s Call Your Dealer“ má možná nejblíž ke skopičinám od bývalých kolegů z MINCING FURY. Je laděný do troglodytského brutal death metalu, ale má tak trochu humorný nádech a v některých částech je až tanečně rytmický. Když už zmiňuji taneční hudbu tak závěrečná skladba „God“ má krátký houseový break.

Po hudební stránce má u mě „Flashback“ zelenou. Míchání extrémního metalu s výraznými melodiemi může snadno skončit fiaskem – na death metalovou verzi KORN není nikdo příliš zvědavý. SLEEPING DEFICIT ale umí různé styly skloubit tak, že se nebijí, nebo alespoň ne příliš – v „New Dawn“ tato kombinace zní trochu násilně a nedotaženě, ale jsou tu i velmi povedené melodické momenty. Co se týče produkce, kapela rozhodně ví, co dělá: zvukové aranžmány jsou pěkné, například ambientní pasáž v „Revolution“ zní skvěle. Bubny jsou taky naprogramované s citem pro věc.

Bicí na příštím album už budou živé, účast na nahrávání už potvrdil ostřílený sypač Jarda Haž (PERFECITIZEN, JIG-AI). SLEEPING DEFICIT je velmi nadějný projekt.


NAŠE HODNOCENÍ:
8/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže GAIA MESIAH přiveze na Flédu posílené vokály a nové aranže
Vydáno: 29.02.2020 v sekci Aktuality
Úřadující královna českého crossoveru Gaia Mesiah je na turné k aktuální desce "Refresh in Golden Hive Live... číst dále
LATE - The One And I LATE - The One And I
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 51:04, progresivní rock... číst dále
Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP Prog-deathová formace INCEPTION OF FALL vydává debutní EP
Vydáno: 28.02.2020 v sekci Aktuality
INCEPTION OF FALL jsou kroměřížsko-přerovská pětka, která hraje technicky orientovaný progresivní death metal ve stylu CYNIC, OBSCURA či BEYOND CREATION. "Builders of the World" je debutní EP této začínající kapely, ale je třeba... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále
MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky
Vydáno: 27.04.2018 v sekci Aktuality
Poptávka po vystoupení českých spiklenců ďábla utěšeně roste. Po loňské comebacku už stačili projet velký kus Evropy, což vzbudilo ještě větší pozornost zbytku světa. Štorm a jeho černá kohorta nově míří na jih... číst dále