Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
SLEEPING DEFICIT - Flashback

SLEEPING DEFICIT - Flashback

Vydáno: 29.01.2020 00:00 v sekci Recenze - Martin Knap

Počátky brněnsko-olomoucké kapley SLEEPING DEFICIT se datují do roku 2004, kdy fungovali v sestavě Olda (alias Mrtvola), Bibin (alias Citiborax Bibinov) a Kršák. Kapela odehrála několik živých koncertů, ale ještě před tím, než zvládla něco nahrát, se její členové (doslova všichni tři) rozhodli soustředit na působení v proslulejších MINCING FURY.


sleeping def albumBibin byl kytaristou MINCING FURY po delší čas, nahrál s nimi několik studiových alb, Olda se v roce 2010 stal vokalistou legandární pražské experimentální sestavy ALIENATION MENTAL a po jejím zániku přešel do PERFECITIZEN, což je de facto pokračovatel zmiňované skupiny. Olda a Bibin se dali dohromady v roce 2017, původně se záměrem natočit ambientní album, nakonec ale oprášili starý materiál a vznikl devatenáct minut dlouhý death/grindový kravál, který nazvali příznačně „Flashback“.

Sound SLEEPING DEFICIT má k výše zmíněným kapelám blízko. Náladou mají blíž vážným a ponurým ALIENATION MENTAL/PERFECITIZEN než „srandistickým“ MINCING FURY, všechny tři kapely ale mají dosti technický styl hraní a libují si v různých experimentech a výstřelcích. Hlavní devizou je ale tvrdost, která může dosahovat intenzity brutal-death metalu. Střídání tvrdých, přímočarých pasáží a pasáží s techničtějšími riffy funguje skvěle a slouží jako solidní základ pro hudební experimentování. Například v ostrém death/grindovém songu „New Dawn“ je atmosférický break s melancholickým čistým zpěvem, přechod zpět k death/grindové řežbě je zajímavě vybudovaný.

V „The Extremnist“ se střídá neandrtálská rytmika s technickou hrou a je zde i melodická pasáž, která do zbytku skladby kupodivu dobře zapadá. Skladba „Revolution“ má dokonce ambientní středovou sekci, přechod zpět k drtivé agresi je opět zajímavě vybudován. „Let’s Call Your Dealer“ má možná nejblíž ke skopičinám od bývalých kolegů z MINCING FURY. Je laděný do troglodytského brutal death metalu, ale má tak trochu humorný nádech a v některých částech je až tanečně rytmický. Když už zmiňuji taneční hudbu tak závěrečná skladba „God“ má krátký houseový break.

Po hudební stránce má u mě „Flashback“ zelenou. Míchání extrémního metalu s výraznými melodiemi může snadno skončit fiaskem – na death metalovou verzi KORN není nikdo příliš zvědavý. SLEEPING DEFICIT ale umí různé styly skloubit tak, že se nebijí, nebo alespoň ne příliš – v „New Dawn“ tato kombinace zní trochu násilně a nedotaženě, ale jsou tu i velmi povedené melodické momenty. Co se týče produkce, kapela rozhodně ví, co dělá: zvukové aranžmány jsou pěkné, například ambientní pasáž v „Revolution“ zní skvěle. Bubny jsou taky naprogramované s citem pro věc.

Bicí na příštím album už budou živé, účast na nahrávání už potvrdil ostřílený sypač Jarda Haž (PERFECITIZEN, JIG-AI). SLEEPING DEFICIT je velmi nadějný projekt.


NAŠE HODNOCENÍ:
8/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Split vinyl UR nabídne spojení kapel DROM a TENGRI Split vinyl UR nabídne spojení kapel DROM a TENGRI
Vydáno: 04.06.2020 v sekci Aktuality
Dvě osobité kapely, pět majestátních kompozic, jedno album… Label MetalGate chystá na konec května lahůdku pro fanoušky, kteří mají rádi experimentální a méně tradiční tvrdou muziku se silnou atmosférou. Řeč je o splitku... číst dále
Svaz českých bohémů překonal 50 000 000 zhlédnutí Svaz českých bohémů překonal 50 000 000 zhlédnutí
Vydáno: 04.06.2020 v sekci Aktuality
Skupina WOHNOUT pokořila se svým videoklipem "Svaz českých bohémů" magickou hranici padesáti miliónů zhlédnutí na YouTube. S jistou mírou nadsázky se dá říci, že ho v ČR viděl každý alespoň pětkrát... číst dále
Nové EP thrasherů LAHAR bude k mání na kazetě Nové EP thrasherů LAHAR bude k mání na kazetě
Vydáno: 04.06.2020 v sekci Aktuality
Nové EP „Hra stínů“ od jihočeské thrashové úderky LAHAR vyjde na kazetě u Tapes of Terror Records... číst dále
OBEREG - Procitnutí OBEREG - Procitnutí
Vydáno: 03.06.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ NÁKLAD - 33:19, folk metal... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále