Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
BASTARD - Polití živou vodou

BASTARD - Polití živou vodou

Vydáno: 15.05.2020 06:36 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Severomoravská kapela chytila druhou mízu a chce navázat na plodné doby let devadesátých. Za formaci promlouval kytarista Ladislav Krečmer.


Kapelu BASTARD kdysi proslavilo společné turné s KABÁTY. Vzpomene si ještě dneska někdo z fanoušků na tehdejší koncerty?
Určitě! Je to sice už šestadvacet let, ale na velké a úspěšné koncerty raných 90.let vzpomíná snad každý fanda rockové muziky, stejně jako samotní muzikanti. My jsme měli to štěstí, že si nás všiml majitel vydavatelství MONITOR Vladimír Kočandrle a nabídl nám smlouvu na desku a zajistil turné před KABÁTEM na podporu jejich CD „Colorado“ a našeho debutu. Vzpomínám si, že se jelo snad 20 koncertů po menších halách po celém Česku i Slovensku včetně vyprodané Lucerny. Všude bylo plno od tisíce lidí nahoru. Byly to zlaté časy a úžasná a nezapomenutelná atmosféra.

Jak moc se změnil BASTARD personálně během let?
Změnil se tak, že od založení v roce 1993 jsem dnes už zůstal původním členem pouze já. Což samozřejmě není žádná zásluha, ale spíš zodpovědnost za jméno BASTARD. Troufám si říct, že teď máme nejsilnější sestavu v historii kapely, a tím nemyslím přímo instrumentální stránku, ale v tom smyslu, že všichni čtyři makáme pro kapelu na sto procent a táhneme za jeden provaz. Sám jsem zvědavý, jak dlouho nám to takhle vydrží. (smích)

V lednu vám vyšla nová deska „Druhá müza“. Jak probíhala její realizace, a o čem album vypráví?
Deska je stále melodický hard&heavy, jen oproti debutu nebo předloňskému EP „.. na start“ ubylo komplikovaných aranží a muzika je více přímočarejší s větším tahem na branku. Na její realizaci jsme měli hrozně málo času. V říjnu jsme se rozloučili s bývalým zpěvákem a po čase hledání, než jsme zjistili, že ideální volbou za mikrofonem bude kytarista Pavel Škarpa, tak jsme najednou měli na nazkoušení, natočení a mix celého materiálu všeho všudy dva měsíce. Producent Djordje Erić ale odvedl obrovský kus práce, dokázal ze sebe i z nás doslova vyždímat maximum a výsledek myslím stojí za to. Textově je album velmi různorodé. Některé texty, aniž bychom to při skládání tušili, jsou dnes velice aktuální, jako např. „Zombie –market show“, který vypráví o nákupní horečce v hypermarketech.

Chystáte v souvislosti s vydáním nové řadovky nějaké klubové turné?
Už s termínem vydání desky 30.ledna jsme odjeli miniturné jako host britských legend URIAH HEEP. Jednalo se o tři koncerty v Plzni, Havlíčkově Brodě a Ostravě a všude bylo vyprodáno. Opět skvělý zážitek! Navíc pánové z „Uriášů“ , kromě toho, že se k nám chovali moc hezky, tak nám v Ostravě desku také pokřtili. Na podzim chystáme vlastní klubové minitour a v létě samozřejmě desku podpoříme řadou festivalů.

Jak hodnotíte hard’n’heavy scénu na své domovské severní Moravě?
Na severu Moravy, obzvlášť na Ostravsku byla vždy velmi silná hudební scéna. Spousta skvělých kapel zanikla, ale mnoho se jich také na scénu vrátilo, stejně jako BASTARD. Navíc stále vzniká hodně mladých talentovaných kapel. O budoucnost rockové severní Moravy se rozhodně nebojím.

Vznik: 1993
Místo: Havířov
Styl: hard’n’heavy
Zajímavost: Pauza mezi alby pětadvacet let.

Diskografie:
1994 - Bastard
2017 - Bastard … na start! (EP)
2020 - Druhá müza

Sestava:
Pavel Škarpa – zpěv, kytara
Ladislav Krečmer – kytara
Jarek Jedlička – basová kytara
Mojmír Krochmalný – bicí

Facebook BASTARD
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
FOUL LIGHT - Keď sú veci zaobalené do tajomstva – javia sa charizmatickejšie. FOUL LIGHT - Keď sú veci zaobalené do tajomstva – javia sa charizmatickejšie.
Vydáno: 27.05.2020 v sekci Rozhovory
Black metalové podzemie privítalo nové meno – FOUL LIGHT. Projekt jedného človeka s black metalom surovým, ničivým a nekompromisným. V týchto dňoch vypustil do sveta prvé demo „Blood Of Venomous Curses a ja som sa pokúsil odhali... číst dále
HARLEJ - Smutku dávám sbohem HARLEJ - Smutku dávám sbohem
Vydáno: 27.05.2020 v sekci Recenze
WARNER MUSIC – 40:54, rock... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále
MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky MASTER'S HAMMER míří do Jižní Ameriky
Vydáno: 27.04.2018 v sekci Aktuality
Poptávka po vystoupení českých spiklenců ďábla utěšeně roste. Po loňské comebacku už stačili projet velký kus Evropy, což vzbudilo ještě větší pozornost zbytku světa. Štorm a jeho černá kohorta nově míří na jih... číst dále
WOHNOUT představuje píseň a klip Sladký dřevo z Afriky WOHNOUT představuje píseň a klip Sladký dřevo z Afriky
Vydáno: 24.04.2018 v sekci Aktuality
Skupina WOHNOUT v lednu natáčela videoklip v Africké Keni. Píseň s názvem Sladký dřevo nese benefiční podtext. Vznikla za účelem podpory sbírky na nákup dýchacího přístroje do místní nemocnice.„Rádi cestujeme. Teď jsme... číst dále