Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
OSTRAVA V PLAMENECH - Pokovená metalová oáza

OSTRAVA V PLAMENECH - Pokovená metalová oáza

Vydáno: 17.09.2020 14:47 v sekci Rozhovory - Czech Blade

Festivalová stálice ze severomoravské metropole zažila osud totožný s dalšími velkými akcemi, které se měly konat letos v létě. Ostrava v plamenech ohlásila přesun ročníku na rok 2021, a zároveň přinesla i několik pozitivních novinek, které nám za organizační tým prozradí pořadatel Patrik Kohut.


Patriku, jaké byly vaše bezprostřední pocity, když jste najisto věděli, že se ročník 2020 nebude moci uskutečnit?
Musím říct, že jsme do poslední chvíle doufali v šťastný obrat situace, ale jak víme, všechno bylo jinak. Utěšovali jsme se tím, že Ostrava v plamenech startuje až začátkem srpna, a to už bude pandemie dávno zapomenuta. Jak se ale blížil konec dubna, bylo nám pomalu ale jistě jasné, že to neklapne. Prakticky ihned jsme začali pracovat se dvěma variantami. Možnost číslo jedna byla přesunout celý festival na polovinu října letošního roku a uspořádat jej v ostravské Aréně. Tuhle myšlenku jsme ale prakticky po pár dnech úvah odpískali, protože jednak nebylo jasné, jestli letos na podzim bude vůbec možné uspořádat cokoliv jako koncert nebo festival a za další nám bylo jasné, že genius loci Dolních Vítkovic nelze jen tak přesunout do sportovní haly, byť je tato hala místem, kde spousta z nás poprvé v životě viděla legendy jako IRON MAIDEN, SCORPIONS, SLAYER, DEEP PURPLE, JETHRO TULL, MERCYFUL FATE, TESTAMENT, MACHINE HEAD a spoustu dalších. Druhá možnost byla jasná a rozhodli jsme se rovnou pro přesun festivalu s celým programem na léto 2021.

Letošní ročník Ostravy v plamenech se nekoná, přesouvá se na příští rok prakticky na den přesně, jak jste volili nový termín?
Festival od začátku plánujeme tak, aby se konal vždy uprostřed prázdnin. V uplynulých letech to vycházelo vždy na první víkend v srpnu. Příští rok to vychází na poslední víkend v červenci, tedy pátek 30. až sobotu 31.

Namísto jednoho dne se Ostrava v plamenech rozšíří na celý víkend, cena vstupenky ovšem zůstává stejná. Jak se vám podařil takový kousek?
Zaprvé, velmi nás překvapila reakce fanoušků na překlad festivalu na příští rok, a to fakt neuvěřitelně! Podobně jako ostatní festivaly jsme fanoušky požádali, aby si zakoupené vstupenky schovali a nenechali náš festival padnout na hubu. Jsou skvělí a vyslyšeli nás až do té míry, že jsme zaznamenali jen jednu jedinou žádost na vrácení vstupného! To je vážně něco, co jsme nečekali a moc si toho vážíme. Řekli jsme si, že tu solidaritu musíme lidem nějak vrátit, a proto přidáváme den navíc. Takové rozhodnutí pochopitelně znamená vyšší náklady jak na areál, techniku, honoráře kapel, tak na platy lidí pracujících na festivalu apod. Jsme přesvědčeni, že programový model, na kterém právě pracujeme a který co nejdříve zveřejníme, bude fanoušky bavit stejně jako nás a že festival dopadne dobře. V tuto chvíli mohu prozradit, že je ve dvou dnech uvidíte až patnáct kapel, z nichž každá je skvělá. Žánrově se budeme pohybovat od gotiky, přes thrash, metalcore, symfonický metal až po pořádnou taškařici…nechte se překvapit.

Další potěšující informací je zachování line-upu v nezměněném stavu s jednou kosmetickou změnou. Bylo složité domluvit s kapelami vystoupení v novém termínu OvP?
Naštěstí to nebylo příliš složité. Začali jsme vyjednávat prakticky okamžitě. Všechny kapely měly v našem termínu volno, a tak to klaplo.

Hlavní hvězda programu, thrashoví SODOM, odehrají na festivalu speciální set „Agent Orange“ odkazující na legendární desku z roku 1989. Vyšel nápad na výjimečný playlist od vás, nebo od samotné kapely?
Je to tak, že SODOM si „Agent Orange Show“ původně připravili výhradně pro festival v německém Wäckenu, se kterým se každý rok termínově kryjeme. Řekli jsme si, že je zkusíme přesvědčit, aby s touto neopakovatelnou specialitou přejeli z Wäckenu i k nám, že by to byla pecka. Díky pověsti Ostravy v plamenech se to povedlo! Máme velkou radost a fanoušci, kteří stejně jako my na tomhle albu SODOM vyrostli, se jak dobře víme, též nemohou dočkat.

Ostravu v plamenech charakterizuje industriální prostředí, které nenabízí žádný jiný festival v Česku. Co dalšího lze najít ve Vítkovicích a pouze tam?
Ono se to lidem, kteří zatím Dolní Vítkovice nenavštívili, těžko vysvětluje. To musíte vidět a zažít. Rád říkám, že ve mně celé to industriální prostředí vyvolává pocit, jako bych vstoupil do románu Ocelové město od Julese Vernea, jehož jsem velkým fandou a jeho knihy zbožňuju. To místo má kouzlo jako nikde jinde. V Dolních Vítkovicích se podařilo proměnit nevlídné, špinavé a zaprášené místo posledního odpočinku staré fabriky v ultra obrovský kompaktní prostor, kde je částečně zeleno, kde si můžete například zajít na prohlídku muzea „Svět techniky“ třeba i s dětmi, které se tam do sytosti vyřádí. Podívat se na Ostravu a okolí z ptačí perspektivy z věže Bolt Tower nad vysokou pecí. Zároveň se tam dobře najíte, odpočinete si a jako obrovské plus považuji možnost parkování v celém areálu, a to úplně zadarmo. Nebojím se říct, že Dolní Vítkovice jsou tím nejmetalovějším místem pro konání festivalu na světě.

Zdeněk Pospíšil


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
THE FIALKY vydali akustický soundtrack k audio knize THE FIALKY vydali akustický soundtrack k audio knize
Vydáno: 21.10.2020 v sekci Aktuality
Nový videoklip k písničce "Černý ovce" v akustické verzi doprovází jednu z šesti skladeb, které kapela digitálně vydala jako EP "Bez proudu". To má být bonusem k chystané audio knize, která by měla stejným způsobem vyjít za... číst dále
Asgard padl, přichází Ragnarok, tvrdí DELORAINE Asgard padl, přichází Ragnarok, tvrdí DELORAINE
Vydáno: 20.10.2020 v sekci Aktuality
Brněnští fantasy pohani DELORAINE v rámci příprav své druhé desky představili novou skladbu "Ragnarok", na kterou lákají velmi poeticky: "Zhasněte světla, zapalte svíce a pohleďte k severu. Vědma má již v rukou kosti a sudba boh... číst dále
BLITZ UNION vydávají nový singl a videoklip s názvem TV BLITZ UNION vydávají nový singl a videoklip s názvem TV
Vydáno: 20.10.2020 v sekci Aktuality
EDM-Rocková kapela BLITZ UNION se po roce od vydání debutového EP „Revolution“ hlásí s novým klipem k singlu „TV“, který vychází pod německým labelem Dreamstart Music & Management. ,,Song "TV" ironicky pojednává o tom... číst dále
ARCH OF HELL dokončili novou desku Arrival ARCH OF HELL dokončili novou desku Arrival
Vydáno: 20.10.2020 v sekci Aktuality
Jedná se o koncepční dílo, věnující se mimozemským bytostem... číst dále
RUBICON RIVER to stihli v poslední vteřině RUBICON RIVER to stihli v poslední vteřině
Vydáno: 19.10.2020 v sekci Aktuality
Vlašimští heavíci RUBICON RIVER vzpomínají na své dva roky staré album "V poslední vteřině", k jehož titulní skladbě natočili videoklip. RUBICON RIVER- V poslední vteřiněFacebook RUBICON RIVER... číst dále