Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

Andělská Zuzana - Praha 10.12. 2014, Palác Akropolis - NEŘEŽ, EFEM, Marie Rottrová a další

Vydáno: 17.12.2014 00:00 v sekci Naživo - Michal Čížek

Fotky: Daniel Sloboda

Kompletní fotoreport z akce naleznete zde.

Uplynulo již deset let od chvíle, kdy po prohraném boji s cirhózou jater odešla do nebe legenda českého folku Zuzana Navarová. Talentovaná učitelka španělštiny, producentka, objevitelka Radůzy a především srdce kapely NEREZ. Zuzana milovala kubánské a latinské rytmy, ráda si zazpívala i v romštině nebo indiánské kečuánštině. Na lidi s tak velkým srdcem plným životní energie se jen tak nezapomíná, a proto kolegové z novějších NEŘEŽ uspořádali k smutnému výročí zajímavé vzpomínkové setkání.

Turné Andělská Zuzana odstartovalo 3. prosince v Ostravě a poslední, osmou zastávkou byla návštěva pražského Paláce Akropolis.

Program odstartovaly patnáct minut před osmou dvě hlavní postavy současné podoby kapely NEŘEŽ – Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský, kteří uváděli průběhem večera své hosty. Po pár písních tohoto dua v doprovodu Filipa Benešovského na baskytaru se představila kapela EFEM. Duo muzikantů v podobě Martina Chobota (kytarista a přítel Ewy Farné) a jeho letitého kamaráda Filipa Sázavského. Mladou krev po krátkých akustických písních opět vystřídali postarší matadoři z NEŘEŽ. Mezi dalšími hosty, kteří přišli vzdát Zuzaně hold, se představila severomoravská folková kapela FILIP M. V čele s Jitkou Andraškovou za mikrofonem si zazpívali a zahráli písně z tvorby NEREZ i své domácí kapely, která nese s odkazem Zuzany Navarové velkou inspiraci. V tu dobu už vykukovala za postranním závěsem třetí česká slavice Ewa Farná. Ewičku ale předběhl další host – Katka Koščová. První Slovenská Superstar, která s NEŘEŽ nějakou dobu spolupracovala a odehrála na pět desítek společných koncertů. Při oprášení starých hitů jsem spatřil, že nejedno oko kolem mě nezůstalo suché. Katka vsadila na letní šaty latinského stylu a v doprovodu rychlejších kubánských rytmů od svých spoluhráčů roztančila nejen návštěvníky pod pódiem. Pomalu ale jistě se v davu vytrácela prvotní lehce táhlá folková komorní atmosféra. Poslední velkou dámou české populární hudby, která si společně zazpívala, byla paní Marie Rottrová. Ta si vystřihla nádherou písničku „Žaluzie“, kterou pro ni v minulosti Zuzana napsala. Její již slabší hlas mě trošku zamrzel, ale pozitivní energie z ní jen sršela. Nakonec se představili na pódiu všichni zúčastnění muzikanti toho večera a společně si zazpívali legendární hit „Hafanana“, který v půlce osmdesátých let nazpíval mozambický zpěvák Afric Simon.

4639

Všichni, ať na pódiu, nebo pod ním, se dobře bavili, a proto byl konec akce chvilku před půl desátou smutným překvapením při tak dobré atmosféře. Ač nejsem klasický milovník folku a ze začátku večera jsem byl poměrně nejistý, našel jsem si nakonec kompromis v chytré a optimistické alternativě. Výtěžek z koncertu byl věnován nadaci Mamma Help a jsem pevně přesvědčen, že by večer Zuzanu Navarovou rozhodně zahřál u srdce.

4640


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
DOKRUHU: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost. DOKRUHU: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.
Vydáno: 22.10.2019 v sekci Aktuality
Letní klip ke skladbě "Iron, The Sun" chomutovských DOKRUHU doprovázelo tvrzení o „prašném náletu z amerického středozápadu, který dorazil do Podkrušnoho... číst dále
Nové split album 0n0/OWL Nové split album 0n0 a OWL
Vydáno: 22.10.2019 v sekci Aktuality
Slovenští 0N0 a němečtí OWL spojili síly a vydávají společně album s lakonickým názvem "Owl / 0N0... číst dále
HANZ´S FUCKERS - na vlastní trika HANZ´S FUCKERS - na vlastní trika
Vydáno: 21.10.2019 v sekci Tuzemské Podhoubí
HANZ´S FUCKERS je česká rocková kapela původem z Kroměřížska, která několik let fungovala pouze jako boční projekt, ale od podzimu 2017 funguje jako plnohodnotná kapela a postupně nabírá na obrátkách... číst dále
HARLEJ představuje nový singl i s klipem, vyjíždí na turné a chystá se do studia. HARLEJ představuje nový singl i s klipem, vyjíždí na turné a chystá se do studia.
Vydáno: 21.10.2019 v sekci Aktuality
Skupina HARLEJ natočila první singl z připravovaného studiového alba... číst dále
Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty!
Vydáno: 09.07.2019 v sekci Aktuality
Soutěž talentovaných kapel Spark Fresh Blood zná své 3 finalisty. Jak si kapely vedly v hlasování vás fanoušků? Podívejte se na konečný stav... číst dále