Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

Metalová evoluce II

Vydáno: 29.01.2015 00:00 v sekci Publicistika -

V minulém díle, kde jsem se rozpovídala o svém metalovém hudebním vývoji jsem skončila u míst, kdy jsem poprvé slyšela metal. Byli to konkrétně NIGHTWISH, kteří pro mě byli modlou. Ale kromě toho jsem našla i zálibu v koncertech obecně. Začala jsem si vyhledávat metalové akce vymetala jednu za druhou. To jich taky ještě nebylo tolik.

Měla jsem svůj okruh českých kapel, které se mi opravdu líbily a já si nenechala ujít jediný koncert, kam jsem mohla dorazit. A psala jsem si blog, kde jsem všechny tyto zážitky a poznatky zapisovala. A tam mi psaly komentáře slečny, které měli podobný styl života a já se cítila skvěle, že na tom světe nejsem sama. A pak jsem začala i zpívat.

Moje rané zážitky se zpěvem (nepočítám-li Rudka hledá superstar) jsou ze sboru, který jsem navštěvovala. To bylo ještě v době, kdy jsem byla přesvědčená o tom, že správná hudba je technicky dokonalá a nejlíp jde o operu nebo symfonický orchestr.

Sbor byl super škola, ale to zpívání mě už moc nebavilo. Cítila jsem, že mi to tak nejde a to mě demotivovalo. Zvlášť, když jsem si nahrála na kazetu svůj zpěv. V té chvíli jsem brečela a věděla, že zpívat nemůžu, protože všichni jsou lepší, než já. A tak jsem toho postupně nechala.

Až přišel ten metal. Poslouchala jsem zmiňované NIGHTWISH a cítila, že mi zpěv chybí, že potřebuju nějaký směr a pocit sounáležitosti. Ale nejde jen o to. V metalu jsem našla něco, co jsem předtím až tak moc neznala. Plná hudba, zajímavé texty, kterým jsem rozuměla. A hlavně partu lidí, kteří mají podobné pocity. Mě osobně pomohla muzika poznat sama sebe a přemýšlet o spoustě věcí. Je to totiž moc fajn, když máte kam utéct z reálného života – zasnít se, vytříbit myšlenky.

Asi je potřeba najít nějakou skupinu lidí, kteří něco sdílejí. Někteří mají skauty, jiní srazy důchodců nebo kluby mladých matek. Já jsem v „metalovém klubu.“ A i když často podnikám výpravy do neznáma a snažím se pochopit ostatní svět, vždycky se můžu vrátit mezi „svoje lidi“ a pořádně protřepat palici!

 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Post-blacková BESNA zveřejnila své debutové video Post-blacková BESNA zveřejnila své debutové video
Vydáno: 26.09.2020 v sekci Aktuality
Bratislavská kapela BESNA vydala v září pod hlavičkou vydavatelství Wolfmond Production splitko s německými blackoši ABYSS. Součástí alba byla i skladba "Jazero", ke kterému BESNA natočila a aktuálně představila videoklip. O jeho... číst dále
Lenka Dusilová dokončila album Řeka Lenka Dusilová dokončila album Řeka
Vydáno: 26.09.2020 v sekci Aktuality
Devět let po vydání svého předchozího sólového alba a šest let po posledním titulu vydaném společně s kapelou BAROMANTIKA vydává Lenka Dusilová v letošním roce nové album "Řeka", které právě dokončila ve studiu Sono Records... číst dále
SYMFOBIA představuje novou tvář SYMFOBIA představuje novou tvář
Vydáno: 25.09.2020 v sekci Aktuality
Celosvetová pandémia koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19 ochromila život na celej planéte. Obzvlášť dotknutým odvetvím je hudobný priemysel. Svoje o tom vedia aj slovenské jednotky symfonického metalu - SYMFOBIA... číst dále
Slovenští drtiči ABYSS ABOVE představili videoklip Slovenští drtiči ABYSS ABOVE představili videoklip
Vydáno: 25.09.2020 v sekci Aktuality
Slovenští deathcoroví drtiči ABYSS ABOVE se připomínají novým videoklipem "Voidwalker... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále