Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

PANDEMIA - "At The Gates Of Nihilism"

Vydáno: 06.07.2015 00:00 v sekci Recenze - Martin Černý

PANDEMIA
At The Gates Of Nihilism

Mighty Music - 32:21
death metal Cheb

 

Západočeská smečka PANDEMIA si letos na konto připsala již pátou řadovou desku. Kapela si za svou dvacetiletou existenci udělala jméno i v zahraničí, což dokládá mimo jiné podepsání smlouvy s dánským vydavatelstvím Mighty Music. Pánové nedávno vypustili klip k písni „Warmonger“ a v posledních několika měsících představují fanouškům svou novinku na koncertních pódiích.

Kdo zná PANDEMIA už delší dobu, asi mohl snadno vytušit, čeho se mu na AT THE GATES OF NIHILISM dostane. Žádné překvapení se nekoná, opět je nám zde servírován klasický death metal ze staré školy, který ani po tolika letech posluchačskou obec ještě neomrzel. Kapela smíchala osvědčené postupy velkých jmen amerického deathu a vytvořila velmi konzistentní desku s kvalitní produkcí a na tuzemské poměry výborným zvukem. Otázka však zní, zda-li se sázka na jistotu vyplatila i popáté v řadě.

                                                 10128

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše. Při poslechu téhle novinky jsem měl až na výjimky pocit, že mi v playlistu jede stále jedna a tatáž skladba. První ochutnávky mě sice navnadily, ale nakonec se ukázaly být jedním z mála důvodů, proč jsem na „At The Gates Of Nihilism“ úplně nezanevřel. Okatou inspiraci klasickými death metalovými tělesy bych kapele odpustil, jenomže se stereotypním kolovrátkem u mě opravdu neuspěje.

I přes to, co jsem napsal výše, pánové v některých skladbách ukázali, že svěží nápady jim nejsou úplně cizí. Ačkoliv třetí „Nihilistic Age“ hudebně nepřinesla zhola nic nového, menší orientální blackened death metalová vsuvka v tomto případě zapůsobila jako živá voda. V podobném duchu se nesla i následující hitovka „Godless Bitch“. Kromě některých zajímavějších pasáží v dalších dvou skladbách však zbytek desky nemá posluchači moc co nabídnout. Omílá se tu stále dokolečka dokola to samé a je znát, že zejména v druhé polovině alba kapele došly nápady na neotřelé aranže, které by tuto deathovou mašinérii něčím oživily.

Co PANDEMIA nedotáhla skladatelsky, to úspěšně dohnala po produkční a zvukové stránce. Tady pánové svým tuzemským kolegům předvedli, jak chutná úspěch. Precizně odvedená mixáž, vyvážený neudušený zvuk a hutnost, která na vás doslova čiší ze všech stran. Takhle si já představuji ideální zvukový kabát dobré death metalové nahrávky.

Řadovka „At The Gates Of Nihilism“ představuje zjednodušeně řečeno tuzemský standard v nadstandardním technickém provedení. Bohužel mým očekáváním, jež ve mě vyvolal její vysoce nadprůměrný předchůdce, nedostála. I slušně podaná stará škola časem vyčpí a právě západočeští PANDEMIA se do tohoto bodu pomalu ale jistě začínají dostávat. Navzdory tomu bych však nechtěl tuto desku odsunout na smetiště metalových dějin. Fanouškům

oldschoolového death metalu jistě udělá radost moderní ozvučení, které kapele umožnilo přenést atmosféru nejslavnějších časů tohoto žánru do dnešní doby. Příznivcům modernějších přístupů k tvrdé hudbě bych ovšem doporučil zabrousit trochu jinam.

Hodnocení: 3,5/6

              


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
NEUROTIC MACHINERY představují prvních šestnáct zastávek víkendového turné „Nocturnal Misery Tour“, které pojedou v rámci podpory své chystané studiové desky... číst dále
ENOLA GAY ve virtuálním světě ENOLA GAY ve virtuálním světě
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
"Virtuální svět" je název nového alba, které vydali mladoboleslavští ENOLA GAY... číst dále
SLIGHT LIE - Countdown SLIGHT LIE - Countdown
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 29:42, metal... číst dále
ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí. ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí.
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Aktuality
Že to králům pop funku z MONKEY BUSINESS a pražské elektro-punkové partě ZPUTNIK spolu pěkně šlape, už dávno není žádným tajemstvím. Kapely spolu koncem loňského roku odehrály několik koncertů a z neobvyklého hudebního... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále