Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

POETRY IN TELEGRAMS - "Songs for Desperate Lovers"

Vydáno: 04.03.2015 00:00 v sekci Recenze - Michal Křížek

POETRY IN TELEGRAMS

Songs for Desperate Lovers

vlastní náklad – 14:10

alternativní rock/metal       Slovensko/mezinárodní

6086

Minimalismus je jako umělecký směr spjat spíš s oblastí artificiální (umělecké) hudby a v rocku nebo popu se příliš nepoužívá. Mezinárodní projekt Johnyho Štefečka POETRY IN TELEGRAMS, jenž se žánrově pohybuje někdy mezi alternativním rockem a metalem, si ale na tom zakládá celou svoji image.

Je však třeba říct, že termín „minimalismus“ zde nemusíte brát úplně doslova. Žádná přehnaná repetitivnost nebo monotónnost se nekonají, skladby jsou naopak velmi chytře vystavěné a i přes malou stopáž nabídnou poměrně hodně variací. Označení tedy podle mě není spojené ani tak s hudebním obsahem, jako spíše s počtem hudebních nástrojů (konkrétně se jedná o kytaru a bicí), již zmíněnou stopáží, zvukem a také s vizuální stránkou projektu. Jak říká sám autor, písně mají být jakýmisi hudebními telegramy, které nemají být primitivní, ale smysluplné. Já bych k tomu už jen dodal, že jsou také nesmírně chytré!

EP „Songs fot Desperate Lovers“ je toho jasným důkazem. Písně mají jasně vytyčenou cestu, neženou se do komplikovaných divočin a sází na stručnost a údernost. Johnymu pak nelze upřít ani jistý cit na velmi výrazné refrény a skvělou práci s atmosférou. S takovým singlem jako „Juliet and Romeo“ bych se vůbec nebál vyjet někam do světa. Obdobně jsou na tom i ostatní kousky „Point Zero“, „The Place“ a „Miracles“, jež si vás od prvního poslechu přímo podmaní. A přitom stačí tak málo. Tohle je vlastně přesný příklad toho, jak z minima může člověk vytáhnout maximum. Hudba konkrétně sází na tvrdé kytarové riffy, precizní rytmiku a příjemný zpěvákův hlas. Nic víc, nic míň. Pochvalu si nicméně v tomhle ohledu jistě zaslouží i pánové Thomas Lang, který přispěl svým skvělým bubnováním, a Roland Grapow, jenž se postaral o výsledný zvuk.

Vzhledem k tomu, že se jedná o úplný debut, je až neuvěřitelné, jak osobitě a kompaktně celý materiál zní. Některým interpretům to trvá nesmírně dlouho, POETRY IN TELEGRAMS to dokázal už se svým prvním EP. Je pravda, že se jedná jen o čtyři skladby, ale pokud takhle bude znít i plnohodnotná deska, máme se opravdu na co těšit.

Hodnocení: 6/6


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turné
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
NEUROTIC MACHINERY představují prvních šestnáct zastávek víkendového turné „Nocturnal Misery Tour“, které pojedou v rámci podpory své chystané studiové desky... číst dále
ENOLA GAY ve virtuálním světě ENOLA GAY ve virtuálním světě
Vydáno: 20.02.2020 v sekci Aktuality
"Virtuální svět" je název nového alba, které vydali mladoboleslavští ENOLA GAY... číst dále
SLIGHT LIE - Countdown SLIGHT LIE - Countdown
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 29:42, metal... číst dále
ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí. ZPUTNICI to rozjeli s MONKEY BUSINESS. Z punky funky pařby se zrodil nový klip Kalhotky štěstí.
Vydáno: 19.02.2020 v sekci Aktuality
Že to králům pop funku z MONKEY BUSINESS a pražské elektro-punkové partě ZPUTNIK spolu pěkně šlape, už dávno není žádným tajemstvím. Kapely spolu koncem loňského roku odehrály několik koncertů a z neobvyklého hudebního... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále