Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo

POPPY SEED GRINDER – Každá změna byla zároveň další motivací pokračovat

Vydáno: 27.02.2015 00:00 v sekci Rozhovory - Martin Černý

Loni v únoru se po pěti letech fanouškům připomněla tuzemská deathgrindová stálice POPPY SEED GRINDER vydáním nového promo cd, které více než nápadně naznačilo, že bychom se mohli dočkat nového plnohodnotného přírůstku do diskografie kapely. Co je na těchto zvěstech pravdy a na spoustu dalších věcí jsem se vyptal přímo kytaristy Yardy.

Od vydání vašeho zatím posledního alba „Humanophobia“ (2008) jste krom jedné demo nahrávky až do loňského února nepředstavili žádný nový materiál. Dočkali by se fanoušci nových věcí dříve, nebýt personálních rošád, se kterými jste se poslední léta potýkali?

Určitě by se dočkali dříve. Materiál vznikal průběžně, takže nás personální změny pokaždé na chvíli zastavily. Klidně to mohlo být o rok, dva nebo tři dříve. Vždy jsme se považovali spíš za koncertní kapelu, takže se s každou další personální změnou znovu a znovu secvičoval koncertní set. Na skládání nových věcí bylo díky tomu mnohem méně času. Dnes je sestava konečně ustálená, materiál na nové CD je hotov a stačí ho jen nahrát a vydat.

Vaše promo se v některých aspektech výrazně liší od předchozí tvorby. Více do popředí se dostal hardcore a prakticky se slehla zem po chrochtavých vokálech. Proč jste se vlastně odklonili od tohoto typu zpěvu?

Změna vokálu souvisí především se změnou zpěváka. Zároveň jsme začali klást větší důraz na lyriku a proto se na úkor klasického growlingu objevilo více nafrázovaných pasáží. Díky tomu také více vynikly HC prvky, které ale používáme už dlouho a jsou jedním z našich poznávacích znamení. „Promo ´14“ nazpíval Honza, který zároveň hrál na basu. Zpěv tedy musel být logicky jiný než na předchozích albech. Nová deska s Eddiem za mikrofonem bude zase trošku jiná. Osobně tam ale cítím spoustu pojítek a společných nálad, jsou to pořád PSG. 

5651

Oproti minulé desce se zvuk nových skladeb výrazně pročistil. Má to na svědomí pouze lepší mastering, či jste od samého začátku chtěli trochu konkrétnější a čistší zvukový kabát?

Promo CD vznikalo jinak než předchozí desky. Díky možnostem techniky si dneska můžeš natočit prakticky všechno doma v ložnici. Záměrem bylo si vyzkoušet, jestli se obejdeme bez profesionálního studia. V rámci možností se celkový sound docela povedl, chtěli jsme to takto čistější. Navíc nám zvolený postup ukázal, co máme udělat trochu jinak a čemu se příště vyhnout úplně.

Mohou fanoušci očekávat, že potenciální nová deska se ponese v podobném duchu jako promo nebo máte ještě nějaká překvapení v záloze?

Je pravda, že po vypuštění proma do světa, došlo v kapele k dalšímu personálnímu zemětřesení. CD tedy budeme natáčet v nové sestavě, neznamená to však změnu stylu

PSG, určitě se nechystáme na žádný úkrok stranou. Od kytar se to ponese v duchu proma, bicí, basa i zpěv však budou vypadat trochu jinak. Každý muzikant má svůj vlastní rukopis, věřím, že se máte na co těšit.

Pokud se nepletu, tak tři písně z loňského února jste natočili ještě s basákem Honzou za mikrofonem. V případě, že by se někdy v budoucnu objevily tyto songy na některé z vašich desek, přezpíval by je váš současný zpěvák Eddie, anebo byste je nechali v současné podobě?

Písničky z proma se na nové desce rozhodně objeví. Počítáme s tím, že budou nahrány znovu, za mikrofonem určitě uslyšíte Eddieho.

Před časem s vámi jedna bulharská televize pořídila rozhovor do své relace o tvrdé muzice. Při jaké příležitosti se rozhovor odehrál? Byla to vaše první takováto zkušenost před televizní kamerou?

S kapelou se nám v Bulharsku moc líbilo. Díky koncertům, které jsme odehráli v roce 2011, tam máme spoustu fanoušků a kamarádů. Dokonce za nimi se ženou létáme na letní dovolenou. Jednou večer jsme se v hospodě seznámili s moderátorem místního metalového rádia a státní televize. Pivo dalo pivo a domluvili jsme se na krátkém rozhovoru o PSG pro Bulharskou televizi, kde má metalová scéna výrazně více prostoru než u nás. Za pár dní jsme cestou z pláže natáčeli . Takových rozhovorů již vzniklo víc, kdysi dávno jsme točili něco podobného před koncertem v Bratislavě. PSG se také objevili na Óčku v MadHouse po vydání „Humanophobie“...

Některá uskupení vašeho ražení berou texty pouze jako jakýsi nutný doplněk k hudební složce. Máte to také tak, nebo se ve svých textech snažíte něco posluchači sdělit?

Velmi dlouho jsme se zpěvem pracovali jen jako s dalším hudebním nástrojem. Promo ´14 je vlastně první nahrávkou PSG, kde se na texty klade větší důraz. I proto ubylo chrochtavých pasáží a zpěvu je víc rozumět. Na chystané nové desce mají texty opět důležitou roli.

 

Kapela za svou osmnáctiletou existenci prodělala řadu personálních obměn. Zůstal vůbec někdo z původní sestavy? Jak se vám jako kapele daří udržet identitu?

Ale ano, jeden zůstal (smích). Jsem ten poslední zakládající člen POPPY SEED GRINDER. Změn u nás proběhlo skutečně hodně, ale každá byla zároveň další motivací pokračovat. Člověk se s tím už dokáže lépe vyrovnat. Identitu si udržíme bez problémů, je to snadné - baví nás hrát.

Nedávno jste oznámili, že se k vám přidal nový bubeník a sestava je tedy tímto kompletní. Prozradíte nám, co chystáte pro fanoušky v letošním roce?

Kapela je opět kompletní a připravená. Aktuálně se intenzivně připravujeme na nahrávání nového CD, chceme, aby nás ve studiu nic nezaskočilo. Doufáme, že se nám podaří brzy najít vydavatele a nový materiál se rychle dostane k fanouškům. V létě nás můžete vidět třeba na Czech Death Festu, na Krhanice Open Air a dalších festivalech. V jednání jsou také koncerty v zahraničí. Rok 2015 bude pro PSG ve znamení nové desky. Připravte si uši! 

Diskografie

Talk Evolution (2002)

Oppressed Reality (2004)

Humanophobia (2008)

Promo 14 (2014)

Sestava: Yarda – kytara, Eddie – zpěv; Klabi – basová kytara 

5956


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
KANDAR chystají nové EP a reedici  „Tromaville“ KANDAR chystají nové EP a reedici „Tromaville“
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Aktuality
KANDAR jsou nepřehlédnutelná grindová čtveřice z Brna založená v roce 2015, jejímiž členy jsou vokalista Topi (PIGSTY, ex-MINCING FURY), kytarista Kubýk (ex-SOMNUS AETERNUM), bicman Denis (MINCING FURY, SPACE HAMSTER) a basák Martin... číst dále
MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci MAESSORR STRUCTORR - Metaloví mravenci
Vydáno: 18.10.2019 v sekci Tuzemské Podhoubí
Projekt a později kapela MAESSORR STRUCTORR vznikla jako životní sen bratrů Milvuse (Miloše) a Dennyho (Zdeňka) Kleinbergových na podzim roku 2011... číst dále
RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit RYBIČKY 48 navazují na svůj první hit
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Po deseti letech je tu druhý díl v podobě klipu "Zamilovaný/Nešťastná 2". Podívejte se, jak se za 10 let členové skupiny změnili! Nechybí ani Bára Zemanová a Pok... číst dále
Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží Vydání nového alba SIGNUM REGIS se blíží
Vydáno: 17.10.2019 v sekci Aktuality
Deska s názvem "The Seal Of A New World" bude vydána 22.listopadu... číst dále
Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2019 zná své finalisty!
Vydáno: 09.07.2019 v sekci Aktuality
Soutěž talentovaných kapel Spark Fresh Blood zná své 3 finalisty. Jak si kapely vedly v hlasování vás fanoušků? Podívejte se na konečný stav... číst dále