Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
CZ – SK Glam Session

Ostravský večer českého a slovenského glamu

Vydáno: 23.11.2015 17:00 v sekci Naživo - Michaela Petrošová

Ostravský Music Club Barrák zažil 17.10.2015 neobvyklou nálož česko-slovenského glamu. Po delší odmlce se v ČR ukázala typicky glam-rocková banda FRIDAY WHISKEY (SK), a to spolu s novodobějšími WILD SIXTEE NEIN (SK). Domácími hostiteli byla hard rock/glamová parta BAD JOKER´S CREAM (CZ).


CZ - SK Glam Session

WILD SIXTEE NEIN

BAD JOKER'S CREAM
FRIDAY WHISKEY

Ostrava - Music Club Barrák - 17.10. 2015

Postmoderní WILD SIXTEE NEIN, vycházející z hudby osmdesátých let, kterou svým kořením posouvají do jednadvacátého století, to v aktuální sestavě nemají jednoduché. V současnosti jsou sice bez zpěváka, ale za to mají na pomoc šikovného houslistu. Hlavního vokálu se prozatím ujal kytarista Axi, kterému s backvokálem pomáhá baskytarista Oliver. Z vystoupení šlo vidět, že kluci zatím hledají tu správnou cestu odlišnosti od konkurence. Tentokrát na pódium naklusali s šátky přes tvář typu rockeři ala banditi. Jak se ihned ukázalo, tak tahle volba nebyla úplně nejšťastnější. Vzhledem k tomu, že jim byly vidět sotva oči a měli plné ruce nástrojů, tak celkem selhávala neverbální komunikace. Nikdo neměl tušení, jak se cítí a jelikož se přes zavázané pusy obtížně zpívá, tak ani anglicky zpívaným textům nebylo moc rozumět. A to nemluvím o tom, že dýchání bylo jistě také komplikované. Chalani si vzali na sebe asi trochu moc, než zatím dokáží zvládnout.

WILD SIXTEE NEIN - "Run for Your Life"

Nicméně prvek, který je posunul o příčku výše, byly určitě housle. Třeba v klidnější baladě mladý houslista báječně podporoval atmosféru. Hudba tak byla melodická a uklidňující, přesto energická a emočně nabitá. V rychlejších skladbách byl citelný vliv stylově odlišných vzorů jako jsou např. MÖTLEY CRÜE, UK SUBS, FALLING IN REVERSE nebo HOLLYWOOD UNDEAD. Bohužel v podání prešovské bandy to zatím nevyznělo úplně tím správným způsobem. Měli sice dobré pasáže, ale celkově působili chaoticky až předimenzovaně. Navíc k dobrému zvuku v klubu byly slyšitelné výrazné nedostatky ve všech vokálech. Bubeník sice mikrofon neměl, ale očividně texty dobře znal. Navíc jako jediný neměl šátek přes obličej, a proto byl ve finále nejviditelnější osobností. Obecně vzato bylo toto vystoupení zklamáním, ale pravou je, že je úctyhodné, že se akce účastnili v tak oslabené sestavě. O nějakou dobu později jsem tu samou partu shlédla znovu v Košicích, kde již měli nového zpěváka. Mohu tedy říct, že se zase pevně staví na nohy.

Uplynulá necelá hodinka nebyla zrovna vydařená, nicméně po zběsilé až zmatené jízdě přišel na scénu systém a řád v podání frýdecko-místecké formace BAD JOKER´S CREAM. Tahle skupina dala hned ze startu jasně najevo, která bije, což potvrdilo i publikum, které zaplnilo prostor pod stage. Hlavní vokál Jestera Sparkse byl na dobré úrovni, ale určitým způsobem se lehce držel opodál. Tímto šla show po pár skladbách trochu dolů a většina zájmu tak přešla na backvokalisty. Občasné covery jako třeba "Hysteria" od DEF LEPPARD nebo "I´m Always Here" od JIMIHO JAMISONA z Pobřežní hlídky byly skvělým zpestřením a oživěním už tak příjemné nálady v klubu.

BAD JOKER'S CREAM - "Love Symetry"

Bylo zřetelné, že publikum vážně dorazilo za svými vzory a oblíbenci, kterým dávalo velkou zpětnou vazbu. Nejenže se náležitě bavili, ale brzy začali vyvolávat název celé kapely, u čehož neskončili. Tímto způsobem projevili obdiv také samotnému kytaristovi Staceemu Roxxi, kterému šly skvěle i vokály, a baskytaristovi Tommymu Aceovi, který měl neobvykle načechrané háro. Bylo cítit, že lidé si to užívali a tak se rozřáděný dav brzy pustil i do známé hry s létajícím toaletním papírem. V průběhu došlo na chytlavou a jednoduchou zpěvnou linku typu ,,ooo…ooo…ooo“, které se posluchači chytli tak vydatně, jak si vždy BJC přáli. To však nebylo jediné ,,překvápko“. Tommy Ace už dlouhou dobu uvádí píseň, kterou začíná třemi slovy. Toto heslo nemusel tentokrát říkat, jelikož slavné ,,Just One Day“ na něj konečně zakřičeli fanoušci. Naopak při plouživých písních romanticky tancoval v páru každý, kdo mohl. Tahle show byla celkově na dobré úrovni s ucházející účastí, jen škoda té mlhy, která neustále účinkující schovávala.

Kdo vydržel předešlé vystoupení, tak toho čekala perfektní perlička na závěr a to v podání známé bratislavské kapely FRIDAY WHISKEY. Tohle je jedna z mála kapel, o které se dá říct, že opravdu vtáhnou zpět do osmdesátých let, kdy svět šílel po glam rocku. Pořádně objemně načesané hřívy, přepracované outfity a černé čáry pod očima – to je přesně to, díky čemu na první pohled nezaměnitelně poznáte FW. Velký obdiv téhle bandě, která se táhla takovou dálku, hrála jako poslední a přesto vypadala čerstvě a nekonečně předávala energii všem, co vydrželi. Její hudba byla zpěvná, jednoduchá, melodická a především chytlavá. FW fali tak celé akci nabitý a dostatečně uspokojivý závěr.

FRIDAY WHISKEY - "Hard Night"CZ – SK Glam Session byla vydařenou hair – sleaze párty, na které se sešli nejen vystupující kapely obdobného žánru, ale kvůli podpoře kolegů se zastavili také kluci z FORTY LIES či SWEET LEOPARD, které 28.11. na stejném místě čeká již několikátý SWEET FEST.


NAŠE HODNOCENÍ:
8/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
KAPRIOLA - Rebellion KAPRIOLA - Rebellion
Vydáno: 26.07.2021 v sekci Recenze
VLASTNÍ VYDÁNÍ - 33:36, rock... číst dále
Kniha THE BOOK se otevírá singlem Sculptures of the Gods Kniha THE BOOK se otevírá singlem Sculptures of the Gods
Vydáno: 26.07.2021 v sekci Aktuality
Nová heavy metalová kapela THE BOOK z Brna představuje svou tvorbu singlem "Sculptures of the Gods". Dvouskladbová nahrávka je k dispozici k poslechu na Bandcampu, kde vyšla v digitální podobě 19. července. Během srpna vyjde také fyzicky... číst dále
Cvičme v rytme punku - ZPUTNICI natočili nový klip Dýchej Cvičme v rytme punku - ZPUTNICI natočili nový klip Dýchej!
Vydáno: 26.07.2021 v sekci Aktuality
Pořádné osmdesátkové retro, orosená těla, červené trenýrky proklatě vysoko a taky trochu toho lidského tepla, to vše a ještě víc najdete v nejnovějším klipu "Dýchej!" elektro-punkové kapely ZPUTNIK... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále
Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA Je dobojováno! Vítězem Spark Fresh Blood 2019 je PURNAMA
Vydáno: 22.01.2020 v sekci Fresh Blood
Šestý ročník Spark Fresh Blood zná svého vítěze, je jím turnovská death/blacková smečka PURNAMA. V těsném závěsu za ní skončili tachovští NEUROTIC MACHINERY a táborští ENDLESS DRAIN. Všechny tři kapely však odvedly... číst dále