Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

Blogger Gerd Muller: ETC … Za námi je věčnost, před námi je věčnost

Vydáno: 02.12.2014 00:00 v sekci Aktuality - Gerd Muller

A ještě něco vám řeknu. Elitní logo takových OPETH během brouzdání po letních festivalech najdete na nejednom bicepsu, tricepsu nebo svalu sedacím. Já mám jiné kapelní logo v srdci a v hlavě. ETC… 

4108

Když mne na podzim 1976 v hodinách fyziky zbytečně trápil profesor Čajan svými definicemi odporu a napětí, těšil jsem se vždy jen na jedno. Dobrat se co nejrychleji z gymplu domů, nasadit veleopatrně  na elpíčko jehlu gramofonu Tesla Litovel NC 440 a vykašlat se na celou mezinárodní soustavu SI, sílu, práci a pohyb na nakloněné rovině. A to s rychlostí 33 a 1/3 otáček za minutu.

Tím elpíčkem, vypůjčeným a nekonečně kolujícím mezi námi studenty byl skutečný zázrak v té podmračené době. Takový nečekaný paprsek světla a naděje. Jmenoval se jednoduše – Vladimír Mišík. Sépiový obal s chlapíkem v černém svetru a s brašnou. Mladý, vážný a nachmuřený muž. Hm, na rockovou hvězdu tedy na první pohled opravdu nevypadal. To v Bravu byli fakt skutečně drsnější a barevnější borci. Jenže.

To album bylo pro mne a mé vrstevníky zcela zásadní. Pootevřelo nám skulinu do světa té opravdové rockové hudby. Vlastně hudby a kultury vůbec. Díky českým hudebníkům, kteří chtěli a uměli, ale ne vždy směli hrát. Textům, které šly do hlavy a opsané z ruky do ruky. Díky tomu kouzlu, které každý další a další poslech přenášel do mého krevního systému. Do buněk. Po ETC… už jsem měl jinou DNA. Navždy.

Co po těch skoro čtyřech desítkách let nesmazal čas, inflace informací  a nahlodaná paměť? Kytary pánů Fořta, Jelínka, Pokorného a Francla. Hrubého housle, v české rockové hudbě do té doby neslyšené. Bicí Anatoli Kohouta a Jana Nohy. A dlouhý seznam hostujících hráčů i vokalistů – vyberu hlavně akordeon Slávy Kunsta z té snad nejslavnější Mišíkovy písně. A kromě samotného Mišíkova zpěvu to je Padrůňkova basa. Dunivá, chytrá i intuitivní. A pro nás, drnkače a brnkače na španělkách neskutečně těžká.


Za největší zjevení  jsem tehdy i nyní považoval skladbu „Biograf“. Bylo v ní tolik fantazie, tónů, barev, riffů. Už jen ten tajemný úvod – hi hat, basa, moog a Fender piano. Souhra houslí Jana Hrubého a Padrůňkovy basy. A kytary se přidávají. Hudba jako by z neexistujícího soundtracku k dalšímu verneovskému filmu Karla Zemana o ponorkách a parní mořeplavbě. Nebyl jsem jediný, kdo „Biograf“ zarputile poslouchal zas a znovu. Byl to nový svět, nový horizont hudební estetiky a měřítek. Mohl jsem si říct – ETC… a LED ZEPPELIN – jediní neposkvrnění. A Kainar se stal na dlouho prvním a posledním básníkem, po kterém jsem dobrovolně sáhl.


Vladimír Mišík musel být mimo jiné i mimořádně tolerantní ke svým spoluhráčům. V „Biografu“ si opravdu moc tónů nezazpíval, spíše je v této písni tušený, než slyšený. Nechal kapelu hrát, tak jak si chtěla. A to se přitom jednalo o jeho první sólovou desku, přitom stoprocentně  kompozičně autorskou. Proto byl pro nás tím, o čem sám zpíval – nezaručený, ale též neodvysílaný.

Vladimír Mišík s dvanáctistrunkou se jednou (snad nedopatřením) mihl na obrazovce naší černobílé TV Orava v triku s TÍM logem. Možná to bylo v písni o chlapečkovi na rozvrzané židličce v holičské oficíně za tesknění vrzavého akordeonu. Ale to logo bylo nesmazatelné, hůře než lilie na rameni Mylady. Bílý ornament a ta hudba – to bylo více, než mnoho. Skončila cesta do dětství a začal bazar proměn.  

Co mi z toho všeho dnes zůstalo? ETC… pro mne znamená stále i to, že za námi je věčnost, před námi je věčnost. A to je pravda. Pravda, samá pravda. Konec obelisku.

 


Dovětek: autorem loga ETC... je Pavel Büchler - výtvarný umělec, spisovatel a pedagog, který od roku 1981 žije ve Velké Británii. Zde působí jako profesor na Manchester Metropolitan University.

  


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
NIEČO NAVYŠE oslavili patnácté narozeniny NIEČO NAVYŠE oslavili patnácté narozeniny
Vydáno: 22.12.2024 v sekci Aktuality
NIEČO NAVYŠE slaví patnáct let své existence vydáním alba s lakonickým názvem „…“ a zveřejněním videoklipu k písničce „Často“. "Keď nás čakal prvý koncert, nemali sme ešte názov, preto sa na plagáte objavili tri... číst dále
DIE EL. ELEFFANT!? vydává po třiceti letech reedici alba Elephantology?! DIE EL. ELEFFANT!? vydává po třiceti letech reedici alba Elephantology?!
Vydáno: 21.12.2024 v sekci Aktuality
Skupina složená z předních českých hudebníků se vrací. Nikoliv však na pódia, kapela k výročí třiceti let od vydání debutového alba vydává jeho remasterovanou reedici na vinylech, navíc v unikátní limitované sběratelsk... číst dále
DO SHASKA! + FURTHER DOWN + MAGADAN + VOLUPTAS DO SHASKA! + FURTHER DOWN + MAGADAN + VOLUPTAS
Vydáno: 21.12.2024 v sekci Aktuality
sobota 18. ledna 2025, Punctum - Krásovka, Krásova 27, Praha... číst dále
POLY NOIR - K mýmu ohni nesedej POLY NOIR - K mýmu ohni nesedej
Vydáno: 20.12.2024 v sekci Recenze
SMILE MUSIC – 47:20 dark country/western... číst dále
ŽÁDNEJ STRES vydává album ŽÁDNEJ STRES vydává album "Cesta" a zve na křest do Třemošnice
Vydáno: 24.04.2023 v sekci Aktuality
Album, které se nejen názvem, ale i v mnoha textech, točí kolem takříkajíc denního chleba většiny interpretů a muzikantů vyšlo 21. dubna. K dispozici je pro fanoušky v digitálních distribucích jako je Spotify apod., a taky ve... číst dále