Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

Živě: JASNÁ PÁKA –„ NO SEX NO DRUGS TOUR 2014“ - Zlín, 10. 10. 2014 – Masters of Rock Cafe

Vydáno: 13.10.2014 00:00 v sekci Naživo - Gerd Muller

JASNÁ PÁKA vlétla na diváky zlínského MoRC na Čepkově úderem půl desáté. Večer. Mimochodem, v takové žižkovské Akropoli nebo pražské Roxy by se v tuto hodinu už pomalu hudebníci a diváctvo chystali k děkovačce a květinovým darům.

Interiér zlínského klubu je nerockově chladný, z jedné strany prosklený se závěsem a vůbec takový novostavbový. A při průlezu kavárnou je vždy svinsky nahuleno. I proto je zde startovací rituál jakékoliv kapely složitější, než třeba v brněnské Flédě nebo Rock Café na Národní třídě.  Nebo taky v dnes pozapomenutém a opuštěném zlínském Golemovi.

JASNÁ PÁKA zvládla nástup energicky bez nutnosti použít startovací kabely nebo přídavné spalovaní. Koneckonců, osm nažhavených členů souboru už je během své šňůry po Čechách a Moravě ve správné provozní teplotě.

Line up kapely preludoval (jako každý večer před tím i potom na této tour) v osvědčeném rozestavení:  Michal Ambrož – kytara Gibson SG a zpěv na levém křídle, Marek Minárik – basa a elektrický kontrabas – vysunutý levý zadák, David Koller – bicí a zpěv na praktikáblu v centru, Radovan Jelínek – klávesy, kytara Fender Strat, elektrické housličky – pravý bek, Vladimír Zatloukal – kytary Gibson Les Paul a zpěv – pravé křídlo, předsunutý šik – Pája Táboříková, Magdalena Krištofeková – zpěv, mimika, pohyby a Petr Váša – zpěv, tanec a průvodní slovo. A to vše z pohledu diváka.

2385

Nazvučení bylo přátelské, špuntů bylo netřeba i při pozici v první lajně na hrazení mezi Michalem Ambrožem a Pájou Táboříkovou. Příjemné bylo i to, že z této poslechové značky byly lehce identifikovatelné jak dívčí vokály, tak skvěle nazvučené bicí a basa včetně obou (a někdy i tří) kytar nebo housliček. K  Petrovi Vášovi a Davidu Kollerovi se ještě dostaneme později.

Úvodní šupec zařídil energicky podaný dvojblok „Špinavý záda“ a „Holka Tonka“. A okamžitě nebylo co řešit.  Navíc s náběhem ďábelského frontmana Petra Váši v rudém trikotu s nápisem „Jasná páka – černé triko“ se prostor na pódiu zahustil. Petr Váša je nejen slyšet, ale i vidět. Role ďábelského pěvce s výrazem rockového Gandalfa je mu veskrze příjemná i přirozená. Pro diváky, kteří Petra Vášu vidí a slyší poprvé, jeho virblíky, výrazná mimika a artikulace spolu s pekelným nasazením může zapříčinit i jejich mírné lekavé poodstoupení z první lajny od stage, čehož jsem byl sám svědkem. Pochopitelně – bylo to jen dočasně, bleskově si zvykli.

2386

Tím spíše, že dívky pěvkyně jsou naopak úžasně hlasově i tanečně sladěné a v harmonii blondýny s černovláskou v koktejlovém outfitu jsou skutečnou ozdobou souboru. A velmi pozitivně naladěné. Což se projevilo nejenom v nakažlivých „Infekčních nemocech“, ale třeba i ve „Svlíkni si bundu“. Poctivý divák Páji Táboříkové její festovní pletený svetřík s kapuckou lobem na pódium čestně navrátil.

David Koller zastíněn svou bicí soupravou odbubnoval koncert v obrovském nasazení. Kdo si všiml při prvé děkovačce jeho zcela propoceného trika a džínů mokrých až ke kolenům, tak ocení jeho energii, muzikálnost a oddanost hudbě a kapele. Po celou dobu setu tato skutečná osobnost a hvězda českého rocku odhřímala a odezpívala své party poctivě a čestně. Jako nefalšovaný teamový hráč. Když už jsme u rytmiky – Marek Minárik odehrál set precizně, srdcem i s nadhledem, má krásnou barvu tónu, prostě basa (pražcový kontrabas?) jak řemen. Radovan Jelínek je hlavně se svými housličkami výrazným barevným oživením zvuku kapely. U Vladimíra Zatloukala si vždy – s veškerou úctou – pomyslím na dělníky rokenrolu. Michal Ambrož, jehož jsem měl možnost po celé trvání setu sledovat i poslouchat na dosah ruky, mne opět přesvědčil, že rock je show, zábava, adrenalin, energetická tabletka. Ale i řehole a dřina.

Byl to moc pěkný koncert, dal mi energii a dobil baterky, snad mi po pátečním vystoupení vydrží až do just workoholického pondělka. A pokud ne- chce to jen další dávku živé JASNÉ PÁKY.

A zde je setlist v tom znění, v jakém jej měla kapela přilepený pod stojkami mikrofonů:


 1. ŠPINAVÝ ZÁDA
 2. HOLKA TONKA
 3. POJĎ SPÁT
 4. PENÍZEK
 5. TO T AK
 6. VÝLET
 7. SEDÍ PIJE
 8. NEDĚLE
 9. NO SEX
 10. BLONDIE
 11. RÁNO
 12. VIZE – NEW
 13. BUĎ NA MĚ
 14. CIZEJ CHLAP
 15. CHODEC
 16. SOUMR AK – NEW
 17. INF. NEMOCI
 18. KROSNIČKA
 19. KŘÍDA
 20. BUNDA
 21. BADYS
 22. PAL VOCUĎ
 23. MAJONÉZA
 24. HELE HELE
 25. PARALET
 26. MÁM TOHO MOC
 27. DREDY
 28. KOUSEJ

  Jak sami vidíte, jeden song se v seznamu kapele vytratil. A pokud si nebudete jisti, co byla třeba ta MAJONÉZA… zajděte si na koncert! Šňůra jede.   

  2203

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kéž by tak nikdo na světě nemusel pracovat, přeje si v novém klipu Dan Vertígo Kéž by tak nikdo na světě nemusel pracovat, přeje si v novém klipu Dan Vertígo
Vydáno: 30.06.2022 v sekci Aktuality
V Praze usazený písničkář Dan Vertígo vydává druhý letošní singl. Písnička "Víkend", houpající se na letní indie reggae vlně zní jako bezstarostná párty oddechovka, v textu se ale hudebník zaobírá kritikou lidského údělu... číst dále
TOXIC PARADISE vypustili Satelit TOXIC PARADISE vypustili Satelit
Vydáno: 30.06.2022 v sekci Aktuality
Plzeňská metalovo-elektronická čtveřice TOXIC PARADISE představila nový videoklip ke skladbě "Satelit". Píseň kapela nahrávala v Rooftop studiu u Ondry Žatkuliaka, o klip se postaral Vojtěch MoBy Gibfried. TOXIC PARADISE... číst dále
INNER FEAR vydává nové album Cäzilia INNER FEAR vydává nové album Cäzilia
Vydáno: 30.06.2022 v sekci Aktuality
Hinterkaifeck a události již sto let nevyřešených vražd jsou tématem nového koncepčního alba INNER FEAR. Výjimečný, epický a temný opus s křehkými verši přináší více než hodinu trvající napínavý hudební zážitek... číst dále
Narvi ho tam, pokud máš kam, radí INSANIA Narvi ho tam, pokud máš kam, radí INSANIA
Vydáno: 21.03.2022 v sekci Aktuality
V novém lyric videu se crossoverová jednotka INSANIA obrací na všechny majitele přebytečných hormonů, které eskalují k nemístnému obtěžování okolí. V extrémních případech takové chování vede i ke krveprolití a pokusům o... číst dále
Spark Fresh Blood 2021 zná své finalisty! Spark Fresh Blood 2021 zná své finalisty!
Vydáno: 22.10.2021 v sekci Fresh Blood
Dlouhé hlasování sparkovské talentové soutěže je u konce a hlasy jsou sečteny! Celkově hlasovalo 3464 fanoušků české a slovenské tvrdé hudby a vybralo žánrově pestré složení finálové trojice. Finálový koncert se uskutečn... číst dále