Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel

Živě: JASNÁ PÁKA –„ NO SEX NO DRUGS TOUR 2014“ - Zlín, 10. 10. 2014 – Masters of Rock Cafe

Vydáno: 13.10.2014 00:00 v sekci Naživo - Gerd Muller

JASNÁ PÁKA vlétla na diváky zlínského MoRC na Čepkově úderem půl desáté. Večer. Mimochodem, v takové žižkovské Akropoli nebo pražské Roxy by se v tuto hodinu už pomalu hudebníci a diváctvo chystali k děkovačce a květinovým darům.

Interiér zlínského klubu je nerockově chladný, z jedné strany prosklený se závěsem a vůbec takový novostavbový. A při průlezu kavárnou je vždy svinsky nahuleno. I proto je zde startovací rituál jakékoliv kapely složitější, než třeba v brněnské Flédě nebo Rock Café na Národní třídě.  Nebo taky v dnes pozapomenutém a opuštěném zlínském Golemovi.

JASNÁ PÁKA zvládla nástup energicky bez nutnosti použít startovací kabely nebo přídavné spalovaní. Koneckonců, osm nažhavených členů souboru už je během své šňůry po Čechách a Moravě ve správné provozní teplotě.

Line up kapely preludoval (jako každý večer před tím i potom na této tour) v osvědčeném rozestavení:  Michal Ambrož – kytara Gibson SG a zpěv na levém křídle, Marek Minárik – basa a elektrický kontrabas – vysunutý levý zadák, David Koller – bicí a zpěv na praktikáblu v centru, Radovan Jelínek – klávesy, kytara Fender Strat, elektrické housličky – pravý bek, Vladimír Zatloukal – kytary Gibson Les Paul a zpěv – pravé křídlo, předsunutý šik – Pája Táboříková, Magdalena Krištofeková – zpěv, mimika, pohyby a Petr Váša – zpěv, tanec a průvodní slovo. A to vše z pohledu diváka.

2385

Nazvučení bylo přátelské, špuntů bylo netřeba i při pozici v první lajně na hrazení mezi Michalem Ambrožem a Pájou Táboříkovou. Příjemné bylo i to, že z této poslechové značky byly lehce identifikovatelné jak dívčí vokály, tak skvěle nazvučené bicí a basa včetně obou (a někdy i tří) kytar nebo housliček. K  Petrovi Vášovi a Davidu Kollerovi se ještě dostaneme později.

Úvodní šupec zařídil energicky podaný dvojblok „Špinavý záda“ a „Holka Tonka“. A okamžitě nebylo co řešit.  Navíc s náběhem ďábelského frontmana Petra Váši v rudém trikotu s nápisem „Jasná páka – černé triko“ se prostor na pódiu zahustil. Petr Váša je nejen slyšet, ale i vidět. Role ďábelského pěvce s výrazem rockového Gandalfa je mu veskrze příjemná i přirozená. Pro diváky, kteří Petra Vášu vidí a slyší poprvé, jeho virblíky, výrazná mimika a artikulace spolu s pekelným nasazením může zapříčinit i jejich mírné lekavé poodstoupení z první lajny od stage, čehož jsem byl sám svědkem. Pochopitelně – bylo to jen dočasně, bleskově si zvykli.

2386

Tím spíše, že dívky pěvkyně jsou naopak úžasně hlasově i tanečně sladěné a v harmonii blondýny s černovláskou v koktejlovém outfitu jsou skutečnou ozdobou souboru. A velmi pozitivně naladěné. Což se projevilo nejenom v nakažlivých „Infekčních nemocech“, ale třeba i ve „Svlíkni si bundu“. Poctivý divák Páji Táboříkové její festovní pletený svetřík s kapuckou lobem na pódium čestně navrátil.

David Koller zastíněn svou bicí soupravou odbubnoval koncert v obrovském nasazení. Kdo si všiml při prvé děkovačce jeho zcela propoceného trika a džínů mokrých až ke kolenům, tak ocení jeho energii, muzikálnost a oddanost hudbě a kapele. Po celou dobu setu tato skutečná osobnost a hvězda českého rocku odhřímala a odezpívala své party poctivě a čestně. Jako nefalšovaný teamový hráč. Když už jsme u rytmiky – Marek Minárik odehrál set precizně, srdcem i s nadhledem, má krásnou barvu tónu, prostě basa (pražcový kontrabas?) jak řemen. Radovan Jelínek je hlavně se svými housličkami výrazným barevným oživením zvuku kapely. U Vladimíra Zatloukala si vždy – s veškerou úctou – pomyslím na dělníky rokenrolu. Michal Ambrož, jehož jsem měl možnost po celé trvání setu sledovat i poslouchat na dosah ruky, mne opět přesvědčil, že rock je show, zábava, adrenalin, energetická tabletka. Ale i řehole a dřina.

Byl to moc pěkný koncert, dal mi energii a dobil baterky, snad mi po pátečním vystoupení vydrží až do just workoholického pondělka. A pokud ne- chce to jen další dávku živé JASNÉ PÁKY.

A zde je setlist v tom znění, v jakém jej měla kapela přilepený pod stojkami mikrofonů:


 1. ŠPINAVÝ ZÁDA
 2. HOLKA TONKA
 3. POJĎ SPÁT
 4. PENÍZEK
 5. TO T AK
 6. VÝLET
 7. SEDÍ PIJE
 8. NEDĚLE
 9. NO SEX
 10. BLONDIE
 11. RÁNO
 12. VIZE – NEW
 13. BUĎ NA MĚ
 14. CIZEJ CHLAP
 15. CHODEC
 16. SOUMR AK – NEW
 17. INF. NEMOCI
 18. KROSNIČKA
 19. KŘÍDA
 20. BUNDA
 21. BADYS
 22. PAL VOCUĎ
 23. MAJONÉZA
 24. HELE HELE
 25. PARALET
 26. MÁM TOHO MOC
 27. DREDY
 28. KOUSEJ

  Jak sami vidíte, jeden song se v seznamu kapele vytratil. A pokud si nebudete jisti, co byla třeba ta MAJONÉZA… zajděte si na koncert! Šňůra jede.   

  2203

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TRINITUM říkají rozhodné NE! TRINITUM říkají rozhodné NE!
Vydáno: 05.12.2022 v sekci Aktuality
Nový projekt TRINITUM, jehož personální kořeny se zrodily z dnes již nehrajících PUBLIC RELATIONS (Marek Konečný - bicí, zpěv,Jiří Sosik - kytara,Tomáš Klos - baskytara, klávesové nástroje), představil první singl s lakonickým... číst dále
EUFORY svým pádem do neznáma pootevírají pátou dimenzi EUFORY svým pádem do neznáma pootevírají pátou dimenzi
Vydáno: 05.12.2022 v sekci Aktuality
Slovenští EUFORY servírují propracovaný, dynamický a vyzrálý power/heavy metal s progresivním otiskem. Drží se tradic, ale zmodernizováním žánru otevírají nové dveře. Nový singl „Falling Into Nowhere“ z nadcházejí desky o... číst dále
Heavy/doomově magický křest TRAHIR Heavy/doomově magický křest TRAHIR
Vydáno: 04.12.2022 v sekci Aktuality
TRAHIR, support SLAŤ, 8. 12. 2022 – Praha, Hells Bells Rockin... číst dále
Arakain oslaví 40 let koncertem v pražském O2 universu Arakain oslaví 40 let koncertem v pražském O2 universu
Vydáno: 03.12.2022 v sekci Aktuality
40 Letour 2022 - Výroční koncert 28. 1. 2023 Praha - O2 Universum... číst dále
Kapela STEELFAITH pokřtí nové album Kapela STEELFAITH pokřtí nové album
Vydáno: 03.12.2022 v sekci Aktuality
Předvánoční bonbónek pro fanoušky rockové muziky přichystala na pátek 9. prosince lovosická metalová kapela STEELFAITH. Na sále bohušovické radnice pokřtí své nové album "MMXXII", které vyšlo v srpnu letošního roku a boduje... číst dále