Břitvě 2020 vévodí PANYCHIDA, CHOROBOPOP či GRIDE

Vydáno: 10.06.2021 11:04 - Czech Blade

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2020.

Výsledky určilo 45 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či rozhlasových pořadů, vyhlásil je Petr Korál v rámci Hard & Heavy na Radiu Beat a později budou reflektovány pořady Dva kverulanti, Modeláři a Sklizeň.

Hlavním vítězem 20. ročníku ankety se stává potemnělá PANYCHIDA, která svým dosud nejlepším albem „Gabreta Aeterna“ působivě prolnula heavyblackový metal s „voláním šumavských samot“ a zdejší krajinou či historií. Na dalších místech se pro někoho možná překvapivě zjevují punkově zběsilí VOLE, ostře countryrockové POVODÍ OHŘE, deathmetalová stálice HYPNOS a nápadití elektrogrindeři CONTRASTIC. Všechny tyto soubory lze zároveň prohlásit premianty dílčích žánrových kategorií.

Dalšími aktuálními břitevními vítězi jsou novodobý postpunkový objev proslulé rožnovské scény CHOROBOPOP, současnou syrově experimentální a progresivní tvorbu mapující dvojalbová kompilace Jiná hudba, v minulé sestavě poslední pořízená nahrávka extrémní veličiny GRIDE, romský holokaust druhé světové války připomínající videoklip DROM a neméně povedená biografická publikace umělecky metalových veteránů FORGOTTEN SILENCE.

Na firemním trůnu se po dvou letech a potřetí v historii ocitají MetalGate, zatímco prvenství mezi médii obhajuje „hudební magazín z podsvětí“ Telepatie. Až na třetí místo se vyhoupl webzin Kids And Heroes, nepochybně hlavně díky tomu, že loni poprvé vyšel v tištěné formě, což je současně potěšením roku. Naopak zklamáním roku podle očekávání nemůže být označeno nic jiného než pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty a festivaly.

Osobností scény se stává Herdron, který už přes 20 let intenzivně dokazuje, že metalový magazín lze postavit i na odlišných principech, než jaké jsou v této sféře běžné, a přesto trvale vycházet, neboť Pařát se právě dožívá 100. čísla. Trvale respektován je však také Poly z rouhavé skupiny INSANIA či její vydavatel a král českých vinylů Berry z Magick Disk Musick a dalších odvozených aktivit.

Galerii legend, kterou dosud tvořilo tvořilo historicky významných souborů, nově doplňuje oblíbená i vysmívaná pravověrně rocková legenda KATAPULT, dávno za zenitem se nacházející a přesto stále činní veteráni sadistic thrash metalu KRYPTOR a také ti, kteří rockový základ, punkovou energii či folkovou křehkost úspěšně a dlouhodobě propojují pod názvem ZNOUZECTNOST. 

Album roku:
1. PANYCHIDA – Gabreta Aeterna
2. VOLE – Dej Bůh pěstí
3. POVODÍ OHŘE – Dva trámy na kříž

Album roku – black & doom metal: PANYCHIDA – Gabreta Aeterna
Album roku - death & thrash metal: HYPNOS – The Blackcrow
Album roku – grindcore: CONTRASTIC – Mamun
Album roku – punk & hardcore: VOLE – Dej Bůh pěstí
Album roku – alternativa: POVODÍ OHŘE – Dva trámy na kříž

Objev roku: CHOROBOPOP

Neřadové album roku: JINÁ HUDBA – Czech Experimental And Progressive Compilation
Minialbum & split & singl roku: GRIDE – Hluboká temná modř
Videoklip roku: DROM – Ostny v dlani (David Mencl, Jan Škop)
Kniha roku: Lukáš Hořínek, Alexandr Nováček – Forgotten Silence – Oficiální historie / Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha
Médium roku: 1. Telepatie, 2. Pařát, 3. Kids And Heroes
Firma roku: 1. MetalGate, 2. Magick Disk Musick, 3. Bizarre Leprous Production
Potěšení roku: první tištěné vydání Kids And Heroes
Zklamání roku: pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty a festivaly

Osobnost scény:
1. Petr „Herdron“ Říha – Pařát, Pařát Productions, Pařátshop
2. Petr „Poly“ Pálenský – INSANIA, Poly Noir
3. František „Berry“ Březina – Magick Disk Musick, Magick Musick Open Air, Vinyl Disk Musick, Best Czech Vinyl Disk, Telepatie, Sklizeň

Galerie legend:
rocková legenda KATAPULT
thrashmetalová legenda KRYPTOR
punk-folk-rocková legenda ZNOUZECTNOST


DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2021 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení