ASMODEUS – Příjezd krále po 25 letech, nyní i jako černá nebo oranžová gramodeska

Vydáno: 21.07.2021 07:30 - Czech Blade

Žánr folk metal byl kdysi, stejně jako je dnes, na výsostní periferii kovového království, kde však jen zdánlivě nevládne. Vždyť která z metalových kapel si kdy mohla dovolit něco takového bez ztráty vlastního výrazu nebo kompletní identity? Folk metal musíte cítit, musíte umět hrát a skládat písně v pravém slova smyslu; jinak vám do posledního vyláme zuby.

ASMODEU, který před čtvrt stoletím vsadil vše na jednu středověkou kartu, je nevylámal tehdy a nevyláme ani dnes. Kapela hravě obstála před pětadvaceti roky a výrazné dílo rezonuje stejnou silou i nyní. Navíc dnes, kdy stylový téměř veletoč není ničím tak hanlivým jako tomu často bylo v 90. letech, kdy se sice v žánrech, potažmo metalu ještě hledalo a nikdo netušil, kam se budou jeho jednotlivé subžánry jak tektonické kovové desky posouvat, ale zároveň byla tato jakkoliv novátorská snaha částí ortodoxních fanoušků obecně hodnocena jako téměř zrada s voláním po okamžitém vyloučení ze scény.

Dávno vyprodanou původní edici následovala na sklonku roku 2020 historicky vůbec první reedice ve sběratelském deseti panelovém digipacku s nově namalovaným obrazem coby vysněnou titulkou (jezdce na koni typu MOLLY HATCHET nebo SAXON jsme v katalogu obalů chtěli mít vždycky; sen se stal právě i velkoformátovou skutečností, která je ještě dál za našimi nejsmělejšími představami) a dále grafikou jen velmi vzdáleně inspirovanou původní podobou alba. To vše z ateliéru dnes již dvorního malíře ASMODEUS Radovana Hrabého.

ASMODEUS_lp

Jméno kapely bylo v roce 1995 skloňováno souběžně s anglickými SKYCLAD, čemuž se pochopitelně skupina nemohla vyhnout, navíc když s nimi tehdy odehrála i památný koncert v Plzni. Nicméně fakt, že tehdejší publicisté nebyli nijak mimo s hledáním paralel ve středověku a právě staré Anglii, potvrzuje i dobová citace zpěváka DISMEMBER Mattiho Kärkiho, který ke skladbě "Příjezd krále..." pronesl následující slova: "Je to trochu do Skyclad, výborná instrumentace, vokalista má v sobě i trochu potřebného patosu pro tento typ muziky. Asi hodně čerpají inspirace z anglické scény. Je to trochu folkové, trochu keltské, snaží se o britskou melodiku. Dle mého názoru docela schopná kapela."

Aktuálně album vychází jako klasická černá a transparentní oranžová gramodeska, každá barva v limitovaném a ručně číslovaném nákladu. Jako bonus naleznete vedle vnitřního obalu s texty a historickými informacemi velkoformátový plakát 60 x 60 cm s reprodukcí obrazu, který byl vytvořen přímo pro majestátní titulku. Dopřejte všem svým smyslům, geneticky hluboce uloženým vzpomínkám na středověk a své jedinečné sbírce něco hmatatelného, co přežije věky. Album vychází u Magick Disc Music.

ASMODEUS – Ve stínu kříže
Facebook ASMODEUS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2021 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení