Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
128 POSLEDNÍCH – Je třeba proti systému bojovat!

128 POSLEDNÍCH – Je třeba proti systému bojovat!

Vydáno: 27.09.2021 07:15 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

Kdo si pamatujete legendární ostravský klub Cihelna, možná mu utkvělo v paměti také jméno bohumínské hardcore punkové kapely 128 POSLEDNÍCH. Ta zde v roce 1996 natočila své demo "128 Live". Rok na to skupina přerušila svou činnost a dva roky poté skončil i samotný klub. Nyní je kapela po delší době opět aktivní, po změnách v sestavě se vrací na pódia a vznikají nové skladby. Více už prozradí bubeník, zakládající člen formace s přezdívkou Rosi.


Půjdeme-li nejprve hlouběji do historie, začal jsi na scéně aktivně působit už v první půli devadesátých let. V čem se podle tebe punková scéna za tu dobu nejvýrazněji proměnila? Dají se ty časy tehdy a teď vůbec srovnávat?
Myslím, že punková scéna je teď více otevřená a taky se hodně starých kapel vrátilo. Ale je pravda, že v osmdesátých a devadesátých letech to byl více underground. Bylo to lepší.

Jak vzpomínáš na Cihelnu a nahrávání vašeho "živáku"?
Cihelna byl dobrý klub. Živák „128 Live“ byla náhoda. Zrovna tam měla koncert kapela ČERTŮF PUNK. Kytarista Ptoša řekl: „Vezmeme kytary, paličky a jdeme somrovat, jestli si můžeme před nimi zahrát.“ Po cestě jsem koupil audio kazetu. Co kdyby to šlo dokonce i nahrát? A jeli jsme. Dorazili jsme do Cihelny, tam už bylo plno známých. Kapela ČERTŮF PUNK seděla u stolu, tak jsme je šli oslovit jako mlaďoši, že jsme amatérská kapela a jestli můžeme zahrát pár songů. Jen mávli rukou: „Jo, hrajte“. Hned jsem valil k mixu domluvit se na nahrávání. Zahráli jsme dvacet minut.

128 posledních

V rámci vaší tehdejší diskografie figuruje i jeden dvd záznam. Co je na něm k vidění a je ještě dnes někde k dispozici?
Video záznam existuje, točil ho náš kámoš Roman Janečka (PTAO, SOCIAL DEFORMITY, PURULENT SPERMCANAL). Záznam obsahuje koncert z Rock Baru v Bohumíně a ze zkušebny. Koncert z bohumínského Rock Baru je k dispozici i na YouTube.

Z jakého důvodu došlo k ukončení činnosti kapely v roce 1997?
Konec byl takový, že nám zrušili zkušebnu. A každý měl jiné plány. Bývalý basák to úplně ukončil. Ptoša a Robert měli projekt POŠEVNÍ SEKRET. Já jsem se věnoval noise core kapele PTAO.

Trochu nemám jasno ohledně data vašeho návratu na scénu. Bylo to až v roce 2019 nebo už dřív?
Bylo to v roce 2019. Jen pro koncert „Jeepers Creepers vol.7“. Jak jsme koncert odehráli po těch letech, tak jsme si řekli, že to zase zkusíme. Nastal ale problém, kdo bude zpívat. Původní zpěvák Robert bydlí v Praze a zkoušky by nestíhal. Tak jsme hledali zpěváka. Je to těžké (smích). Oslovil jsem Choseho a on do toho šel. Odehráli jsme pár koncertů. Ale potom na nás neměl moc času, tak jsme hráli sami ve třech a o zpěv se snažil Ptoša a Ganja. Po pár zkouškách se k nám přidal Martin jako náš fanoušek, který to měl zmapované. A tak to začalo (smích).

Comebacku se účastnil i původní zpěvák Robert, kterého zhruba po roce
vystřídal Chose, působící rovněž v punkových NITROCEL. Nicméně ani jeden již v sestavě není. Byla u obou důvodem odchodu časová zaneprázdněnost?
Robert to nestíhal kvůli bydlení mimo Bohumín. Chose měl více aktivit mimo kapely a to divadlo, klub Rockhill a zmíněný NITROCEL. A nás to už nebavilo hrát bez zpěvu.

128 posledních

Z původní sestavy jsi v kapele zůstal ty a kytarista Ptoša. Představ dva současné členy, baskytaristu Ganju a zpěváka Martina..
Ganja kdysi působil v deathcore kapele I SURVIVED CREMATORY. Potom hrál v punkrockové skupině MANDELINKY. Martin ten nezpíval nikde. V kapele 128 POSLEDNÍCH to je jeho premiéra.

Vznikají v současné sestavě nové věci? Předpokládám, že aktuálních témat ke tvorbě textů nalézáte kolem sebe stále dost..
Ano máme nové songy. Kolem nás je hodně špíny a bordelu. Nové skladby vznikají na dnešní situaci, která je kolem nás. Strach, politika, očkování..

Bude v blízké budoucnosti na obzoru i nějaké nové album nebo splitko?
Chystáme nahrát materiál do konce roku, který by měl obsahovat staré i nové věci. Nahrávka bude zveřejněna free. Tři songy budou taky na chystané kompilaci, kterou připravuje náš kamarád Filip Rusina.

Co je hlavní motivací zůstat aktivní a dál tvořit nové skladby?
Lidem ukázat správný směr. Je třeba proti systému bojovat!

Facebook 128 POSLEDNÍCH

Vznik: 1995
Místo: Bohumín
Styl: punk/hardcore

Diskografie:
1996 - 128 Live
1996 - 128 Posledních/The Public (split)
1996 - Live in Rockbar Bohumín (dvd)

Sestava:
MARTIN - zpěv
PTOŠA - kytara, zpěv
GANJA - baskytara, zpěv
ROSI - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Písničkářka Marjari vydává debutový počin Písničkářka Marjari vydává debutový počin
Vydáno: 20.10.2021 v sekci Aktuality
Jihočeská písničkářka Marjari, vlastním jménem Martina Činátlová, vydává svou prvotinu "Let's Ride". Pět anglicky zpívaných skladeb vzniklo pod taktovkou producenta Daniela Šubrta v Megahit Lair Studiu pod vydavatelstvím Dayspeed... číst dále
MARTIANS se chystají na vydání desky MARTIANS se chystají na vydání desky
Vydáno: 19.10.2021 v sekci Aktuality
Martin Schuster a Martin ‘Spacosh‘ Peřina, jejichž jména můžete znát z působení v  MINDWORK, FACE THE DAY, ČI BETWEEN THE PLANETS, připravují v rámci svého projektu MARTIANS debutové album "You Are Here". Ochutnat je možné singl... číst dále
EPILOG - Švédská spojka lví smečky EPILOG - Švédská spojka lví smečky
Vydáno: 19.10.2021 v sekci Rozhovory
V případě EPILOG sice hovoříme o české kapele, ale klidně bychom mohli používat termín mezinárodní formace, protože klenotem skupiny a precizním dodavatelem hlasu je rodák ze Stockholmu, Rob Lundgren. Právě s ním a kapelníkem... číst dále
Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood! Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood!
Vydáno: 14.08.2021 v sekci Fresh Blood
Semifinále talentové kapelní soutěže Spark Fresh Blood 2021 je tady! Přes síto sparkovské poroty do něj prošlo 33 českých a slovenských kapel. Nyní, vy fanoušci hudby určíte finálovou trojici! Do největší talentové soutěže... číst dále
Za Spark! Za Spark!
Vydáno: 29.05.2020 v sekci Aktuality
Koronavirus zasáhl do chodu Sparku více než jsme mysleli a chtěli. Situace není jednoduchá a my jsme museli přijmout opatření, abychom zachovali časopis v jeho stávající podobě. Mimořádně tedy uveřejňujeme úvodník šéfredaktora... číst dále