Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
Pražští ORIENT ohlašují nové album dvěma singly

Pražští ORIENT ohlašují nové album dvěma singly

Vydáno: 30.05.2022 14:22 v sekci Aktuality - Czech Blade

Pražská formace ORIENT upozorňuje na své očekávané album „Redwood“ postupným vydáním dvou singlů – „Burberry Pie“ byl vypuštěn do éteru 20. května a „Haven Left Behind“ čeká na 17. června. Celá deska bude k poslechu na podzim.

„Redwood“ s sebou nese obměny v sestavě i stylu. Svérázná kapela prošla personálními změnami a na postu bubeníka uvítala Patrika Šafránka. O basu na nahrávce se postaral Ondřej Šponer, kterého v živé sestavě nahradí Andrea Rottin. Co se týká stylu, mluví zpěvák Lukáš Polák o uvolnění prostoru pro tradičnější hudební nástroje na úkor elektroniky. Žánrově nezařaditelná hudba je tak živější, dynamičtější i proměnlivá, a neupíná se na tradiční formáty nastolené západní populární hudbou.

Druhé album ORIENT vychází po dlouhé době nepravidelného vystupování a dlouhodobých změn v sestavě. Původně, ještě jako trio, začínali prozkoumáváním aktuálního elektronického dění, nicméně v průběhu let postupně přešli k tradičněji hrající kapele s živými nástroji včetně dechů, perkusí nebo starých syntetizátorů, a to již o čtyřech členech.

Pokud jde o strukturu písní, v průběhu let kapela tvoří se stále podobným rukopisem, který se vyznačuje množstvím zdánlivě nesouvisejících částí, které nepřinášejí okamžitou katarzi už jen tím, že jejich spojující prvky probíhají v subtilnějších náznacích. Žánrově se ORIENT popisuje obtížněji, pokud jde o jednotnou škatulku, na nynějším LP jsou ke slyšení syrovější a lakonické postpunkové vokály, psychedelické kytary, krautrockové synťáky nebo i progrockové postupy s příznačnou tenzí nerozuzlenosti.

Po textové stránce se kapela oproti předešlému debutu dostala z rozervané a nespokojené polohy do relativně smířlivější i rozvážné, nicméně mystická zahalenost je přítomna stále a stejně jako hudba samotná po posluchači vyžaduje náležitou pozornost a trpělivost.

Křest alba proběhne 14. října v brněnském Kabinetu MÚZ. Poté kapela vyjede na turné.

Orient – Burberry Pie
Facebook ORIENT


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
DVOŘÁK vydávají singl spousty cigárek DVOŘÁK vydávají singl spousty cigárek
Vydáno: 01.07.2026 v sekci Aktuality
Atmosféra příliš horkého léta, co unavuje. Snaha zahladit v sobě díry, třeba i kouřem z cigaret. Pražské alternativně-rockové trio Dvořák ve svém třetím singlu výrazně zpomaluje a zpívá o neuchopitelném smutku, vzteku a... číst dále
Láska spojil síly s Františkem Černým z Čechomoru a přichází s videoklipem Jakou mám ženu Láska spojil síly s Františkem Černým z Čechomoru a přichází s videoklipem Jakou mám ženu
Vydáno: 01.07.2026 v sekci Aktuality
Láska po nedávném duetu s Petrou Janů "Světla reflektorů" oznámil vydání třetí řadové desky, která vyjde na podzim letošního roku. V novém singlu "Jakou mám ženu" spojil síly se členy kapely ČECHOMOR Františkem Černým a... číst dále
PRVNÍ HOŘE vypustili Velkýho Developera PRVNÍ HOŘE vypustili Velkýho Developera
Vydáno: 30.06.2026 v sekci Aktuality
Zasloužilí pábitelé alternativní scény a držitelé ceny Anděl PRVNÍ HOŘE vypustili do světa videoklip k písni „Velkej Developer". Spolu s klipem kapela oznamuje přípravy nového alba, které vyjde v příštím roce. „Velkej... číst dále
Smile Music Records vítají ve své stáji svůj dosud nejmladší přírůstek DESTROY! Smile Music Records vítají ve své stáji svůj dosud nejmladší přírůstek DESTROY!
Vydáno: 30.06.2026 v sekci Aktuality
Label Smile Music Records s potěšením vítá ve své stáji berounskou metalovou naději DESTROY!, jejíž věkový průměr je pouhých osmnáct let. DESTROY! mají na kontě dvě EP, přičemž v pořadí hned první „Pomsta společnosti... číst dále
OLYMPIC kráčí lánem světa s nadějí, že rány zahojí OLYMPIC kráčí lánem světa s nadějí, že rány zahojí
Vydáno: 24.06.2026 v sekci Aktuality
Z alba "Bombardák", které vyšlo letos na jaře, vybral OLYMPIC pro aktuální videoklip skladbu "Heja, heja". Videoklip vznikl na námět Petra Jandy v realizaci Davida Pacholíka. Koncertní záběry byly natočeny v SONO Brno, HOME CREDIT... číst dále