Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
LANDSCAPE OF SHADOWS – Vážíme si každého fanouška a chceme pro ně dělat maximum

LANDSCAPE OF SHADOWS – Vážíme si každého fanouška a chceme pro ně dělat maximum

Vydáno: 07.07.2023 08:09 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

O tom, jakou sílu mají skladby z loňského EP "Better Then Live (Alone)" death metal coreové mašiny LANDSCAPE OF SHADOWS naživo, se mohli přesvědčit návštěvníci letošního Metalgate Czech Death Festu, které ve svém odpoledním setu kapela popohnala k pořádnému tanci. V otázkách, na které odpovídal kytarista formace skrytý pod pseudonymem Zlom, jsme probrali i další letošní akce, ale hlavně se zaměřili na okolnosti ohledně vzniku debutového EP, vydaného pod labelem Black Barn Music.


Historie kapely LANDSCAPE OF SHADOWS začínala v roce 2019 jako studiový projekt kytaristů ukrytými pod pseudonymy Zlom a Jojo. Co vás dva svedlo dohromady a bylo příčinou k tomu, že jste začali společně tvořit muziku?
S Jojem se znám dlouhé roky. Hrávali jsme spolu v kapele INCALM, která hrála death metal. Oba jsme občas přinesli kytarové nápady, které se nehodily do konceptu kapely a po nějaké době těch nezhmotněných nápadů byl "plný šuplík". To byl impuls, kdy nás napadlo založit LANDSCAPE OF SHADOWS, jako jen takový projekt. Sehnali jsme další muzikanty a šli do studia nahrát první singl. Tam už to šlo tzv. ruku v ruce a LANDSCAPE OF SHADOWS se začal formulovat z obyčejného projektu na regulérně hrající kapelu, jelikož nápadů přibývalo a INCALM upadal k ledu, protože bubeník Igor Botko se stal session bubeníkem HYPNOS. 
 
Najít zkušené a spolehlivé lidi do kapely je mnohdy běh na dlouhou trať, ale vám se povedlo docela rychle sehnat všechny tři spoluhráče a natočit singl. Co by měl všechno zvládat a umět člověk v sestavě LANDSCAPE OF SHADOWS?
Ono to zas tak rychlé nebylo. Pokud bych šel do detailů, tak bych mohl začít u bubeníka Patrika, kterého jsme přes známost oslovili, ale jelikož v té době ještě studoval konzervatoř v Kroměříži a hrál v dalších X kapelách, bylo celkem oříšek se často scházet a dávat dohromady skladby. Beherit na basu to s námi zkusil, ale jelikož byl z daleka, tak po chvilce z časových důvodů kapelu opustil. Zpěváka Ondru jsem v podstatě oslovil ještě před hledáním bubeníka a basáka a tam to zafungovalo fantasticky. Poslal jsem skladbu s naklikanými bicími a Ondra mi během týdne poslal song komplet nazpívaný. A teď k tomu hlavnímu: já, Jojo a Ondra jsme zbyli v kapele a post na bicí a basu byl opět volný. Pak přišel Billy-q, který původně měl v plánu, že bude zaskakovat jen do doby, než seženeme stálého člena. Nakonec se mu LANDSCAPE OF SHADOWS tak dostali pod kůži, až se stal oficiálním členem. Zůstávalo už jen sehnat basáka, ale jelikož jsme jej hledali dlouho (basáci prostě jsou nedostatkové zboží), tak jsme došli k verdiktu, že basu můžeme mít ze samplu a jen najdeme vhodného hráče, který nám basové linky vždy nahraje ve studiu a naživo bude přehráván. Petah ( ex- ENDLESS) byl skvělá volba! Takže se dostávám k otázce "Co by měl všechno zvládat a umět člověk v sestavě LANDSCAPE OF SHADOWS?" Je to jednoduché, musí umět ovládat svůj nástroj, být spolehlivý, mít rád srandu a zapadnout lidsky do kolektivu. Jsem přesvědčen, že nynější sestava si sedla nejen lidsky ale i hudebně jako "prdel na hrnec".

LANDSCAPE OF SHADOWS

"Better Then Live (Alone)" je název prozatím jediného EP z roku 2022. Proč tento název, který se přímo neváže na žádnou píseň z desky?
Deska je složena ze skladeb, které pojednávají o lidském utrpení a kolik jsme ho schopni snést jen proto, abychom nebyli sami. 
 
Dvě ze skladeb otextoval Tomáš "Chymus" Hanzl, známá osobnost tuzemského undergroundu. Psal texty konkrétně podle vašich požadavků nebo jste vybírali z vícera jeho prací?
S Tomem se znám dlouhá léta. Když jsme měli asi čtyři skladby hotové ze studia, tak jsme se potkali náhodně u nás ve Velké nad Veličkou v místní pivnici, kde jsem mu řekl o LANDSCAPU a pustil mu pár skladeb. Hned jak to doposlouchal, sundal sluchátka a říká: "Mmmm, tak to mě baví. Mohl bych pro vás napsat nějaký text?“. A už to bylo. Napsal na desku dva texty: "My DNA" a "The King". Všechno napsal podle nějaké vize / předlohy, kterou mu Ondra napsal a Chymus jeho představu textu vystihl excelentně, čímž navázal další spolupráci! Další dva nové songy, které nejsou na EP napsal také a lidé je mohou slyšet na koncertech. 
 
Na desce je možnost slyšet dalšího hosta a tím je zpěvák Broňa Míka z kapely SATISFUCKTION. Jak došlo k této spolupráci?
Bylo to u skladby "Waiting", kde jsme uvažovali o nějakém hostovi, takové to "zpestření", jak se tomu říká (smích). Ve výběru bylo několik jmen. Například Poly z INSANIE, Desed z DARK GAMBALLE nebo Broňa, kterého jsme oproti těm dvěma osobně neznali, ale zkusili jsme ho oslovit, zda by do toho šel s námi. Povedlo se, ale spolupráce začala kvůli vzdálenosti pouze přes internet. Nazpíval několik verzí. My vybrali tu nejlepší, na které Broňa pracoval a dopiloval ji do finální podoby tak, jak je možné slyšet na desce či ve videoklipu, ve kterém ho bohužel neuvidíte (klip se točil během covidu), ale jeho hlas tam slyšet je. Paradox je v tom, že až někdy půl roku po vydání desky jsme se všichni osobně setkali a od té doby jsme s Broňou i celou kapelou SATISFUCKTION velmi dobří přátelé.

LANDSCAPE OF SHADOWS

EP jste vydali pod vydavatelstvím Black Barn Music. Jak hodnotíte tuto volbu?
Rozhodli jsme se nejlépe, jak jsme mohli! U Black Barn Music jsme vydali EP a firma Blackfin (Jirka a Petra Rybkovi), nám ještě před EP i do teď zaštiťují veškerý merch. Takže v podstatě jsme provázáni s Black Barn Music a Blackfin již několik let. Navíc jsme skvělí přátelé a jejich podpora je neskutečná. Dělají toho pro nás hodně a jsme jim za to moc vděční! Bez nich by to prostě nešlo. 
 
Co se týče propagace LANDSCAPE OF SHADOWS, fungujete naprosto ukázkově. Aktivně pracujete na tvorbě, hrajete akce s nemalou diváckou návštěvností, vydáváte singly, to znamená, že kolem kapely není dva roky ticho při čekání na novou desku, máte vydavatele, rozvíjíte svůj merch... Zapomněl jsem ještě na nějaké priority, díky kterým to kapela může v dnešní době někam úspěšně dotáhnout?
Moc díky za Tvá slova. Tohle je přesně náš cíl. Aby se o nás vědělo a dostávali jsme se dalším lidem do povědomí. Priority si každý musí určit sám, co chce s tou kapelou dosáhnout. Samozřejmě každému hudebníkovi by se nejvíce líbilo, aby na hudbě či merchi vydělával a živil se tím, ale my stojíme nohama na zemi a pro nás jsou nejlepší zpětná vazba fanoušci. Ti lidi, které vidíš užívat si naši hudbu před pódiem nebo to, že o tobě a tvé hudbě mluví. To je to, co nás dělá šťastnými. Naše motto při koncertě je vždy stejné: předat naši energii lidem, napumpovat je hudbou a tou atmosférou na koncertě, aby si z toho odnesli co největší zážitek! Vážíme si každého fanouška a chceme pro ně dělat maximum. 

LANDSCAPE OF SHADOWS

Letos jste již stihli odehrát řadu zajímavých akcí a festivalů. Jedním z nich je třeba u lidí čím dál oblíbenější Bugrfest. Jak se vám zde hrálo?
Hrálo se nám moc dobře! Bylo o nás skvěle postaráno, zvuk byl taky super a atmosféra lidí byla více než přátelská. Bylo vidět, že si to vyloženě užívali. Tenhle festival se rozrůstá každým ročníkem a doufáme, že se na některém dalším Bugrfestu zase potkáme. 
 
Poněkud komplikovanější situace byla na slovenském Topfestu, kde řada kapel neodehrála vůbec, včetně hvězd ARCH ENEMY nebo AMON AMARTH. Kdy jste se o zrušení vašeho setu dozvěděli? Byli jste tou dobou už v areálu?
Měli jsme hrát v pátek v 19:30 na C stagi. Ve čtvrtek navečer mi volal stage manager Topfestu, že bohužel silný vítr zdemoloval komplet gastro stan a stage C. Tudíž kapely, které měly hrát na této stagi nevystoupí. Bylo nám navrhnuto, že bychom mohli hrát dopoledne v 11:00 na B stagi, ale to jsme odmítli z důvodů, že někteří z nás museli ještě v pátek ráno do práce a přeorganizovávat něco pár hodin dopředu bylo z naší strany nereálné. Moc jsme se těšili, ale bohužel vyšší moci jako je příroda neporučíš. Na celý Topfest jel pouze Jojo s přítelkyní.
 
Letošní rok je za polovinou, jaké jsou plány LANDSCAPE OF SHADOWS pro nadcházející měsíce?
My stále něco plánujeme. Celý květen a červen 2023 jsme koncertovali, nyní nás čeká chvíli volno až do 22.7.2023, kdy budeme hrát ve Skalici na Slovensku spolu s INFECTED RAIN, MOYRA, STELLVRIS, YUCATAN a dalšími kapelami. Co se týká dalších plánů, chystáme novou limit edici triček a mikin, také plánujeme natočit videoklip k novému singlu. Ale nebudeme raději předbíhat, ať se je na co těšit. Novinek chystáme spoustu, stačí sledovat naše sociální sítě a lidé se vždy dozví čerstvé aktuality.

Vznik: 2019
Místo: Velká nad Veličkou
Styl: death-metalcore

Web LANDSCAPE OF SHADOWS
Facebook LANDSCAPE OF SHADOWS
Bandzone LANDSCAPE OF SHADOWS
Instagram LANDSCAPE OF SHADOWS

Alba:
2022 – Better Then Live (Alone) (EP)

Sestava:
Ondra – vocal
Jojo – kytara
Zlom - kytara
Billy-Q – bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hvězdy to mají těžké, hlásí POLETÍME? Hvězdy to mají těžké, hlásí POLETÍME?
Vydáno: 24.06.2024 v sekci Aktuality
Šest let trvalo kapele POLETÍME, než vydala novou řadovou desku. Aktuální novinka „Hvězdy těžký to maj“ je již na světě a kapela na něj upozornila pomocí videoklipů ke skladbě „Už nechci bejt muzikant“ a k titulní písni... číst dále
Vychází druhý singl dark country projektu frontmana kapely INSANIA s názvem POLY NOIR Vychází druhý singl dark country projektu frontmana kapely INSANIA s názvem POLY NOIR
Vydáno: 23.06.2024 v sekci Aktuality
Vychází druhý singl z chystaného dark country alba POLY NOIR „K mýmu ohni nesedej”. POLY NOIR je nový dark country/noir western projekt kytaristy a zpěváka Polyho z metal-crossoverové stálice INSANIA oceněné čtveřicí Anděl... číst dále
Není na co čekat, avizují NĚCO NĚCO Není na co čekat, avizují NĚCO NĚCO
Vydáno: 22.06.2024 v sekci Aktuality
Po loňském vydání alba "Třetí" představili Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč, alias NĚCO NĚCO, nový singl "Nečekej". NĚCO NĚCO – Nečekej! Facebook NĚCO NĚCO... číst dále
MACOCHA představuje metal ze dna hluboké jeskyně MACOCHA představuje metal ze dna hluboké jeskyně
Vydáno: 22.06.2024 v sekci Aktuality
Z hlubin Moravského krasu se vynořilo debutové eponymní album kapely MACOCHA. Jste-li fanoušky zvuku kytar švédského death metalu a máte rádi barevný metal, který se nebojí balancovat mezi jednotlivými subžárny, může být novinka... číst dále
ŽÁDNEJ STRES vydává album ŽÁDNEJ STRES vydává album "Cesta" a zve na křest do Třemošnice
Vydáno: 24.04.2023 v sekci Aktuality
Album, které se nejen názvem, ale i v mnoha textech, točí kolem takříkajíc denního chleba většiny interpretů a muzikantů vyšlo 21. dubna. K dispozici je pro fanoušky v digitálních distribucích jako je Spotify apod., a taky ve... číst dále