Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
IKARA - Post Lucem

IKARA - Post Lucem

Vydáno: 11.08.2025 15:05 v sekci Recenze - Jan Moravec

VLASTNÍ VYDÁNÍ - hard and heavy, 20:43


IKARA_cdMožná jen koukám ze špatného úhlu, ale přijde mi dost překvapivé, jak skromně a nenápadně vystrkuje růžky pražská kapela IKARA. V původně studiovém projektu, který se zrodil před třemi lety a v jehož řadách narazíte na nepřeslechnutelnou Žántí (MATAHARI, Rock Opera), Jaroslava Brouzdu, Jaroslava Brzobohatého (oba MORBID SILENCE) a Romana Haaseho (Aleš Brichta Projekt, HYDRARRGYRUM, ex-MOTORBAND), je už jen z personálního hlediska zajímavá jistota. Dva roky stará eponymní prvotina přinesla nevtíravou melodickou jemno-metalovou nálož s řadou zajímavých skladeb, a přesto jako by kapela pořád stála na startovní čáře.

Bez rozpaků přiznávám, že bych kapele přál, aby se s novinkovým EP „Post Lucem“ tenhle status změnil, protože poměrně pestrá šestice skladeb, jež přirozeně navazuje na debut, má potřebné melodické háčky, dobré nápady, texty k zamyšlení i příjemně osobitou atmosféru. Avízo, že se EP nese v mnohem tvrdším, metalovějším duchu, než na které jsou fanoušci zvyklí, bych nebral úplně doslova (pokud by kapela chtěla dostát tomuto tvrzení, asi by pomohl důraznější zvuk, Ikara se drží spíše měkčího, hodně přístupného soundu), a když, tak jen v případě úvodní střely „Tanec bojovníka“, která určitou snad až typickou nevtíravost docela důkladně rozkopává. Po pulsující, dravé a akční nářezovce přejde Ikara do rozvážnější polohy, „Odraz hříchu“ a závěrečná alarmující „V sutinách města“ jsou ideální ukázkou toho, jak obratně kapela zachází s dramatickou atmosférou.

Krátká melancholická instrumentálka „Noc“, v níž si s kapelou zahostoval bývalý člen IKARY Daniel Krob, je přitažlivá a stálo by za to její motiv rozvinout, nicméně z dramaturgického hlediska její zklidňující (až příjemně uspávací) motiv do středu alba mi nepřijde úplně nejšťastnější, obzvlášť, když po ní přijde titulní věc s dalším dramatický motivem, který jde přímo pod kůži (na tomhle místě je třeba zdůraznit, že nezanedbatelnou roli na albu hraje i hlas hostujícího Michala Říhy). Kdybych měl z „Post Lucem“ vytáhnout žolíka, byla by jím skladba „E.X“, naprostá pocitová bomba, z níž stříká napětí, a ve které Žántí v neotřelém písňovém tématu drtí emocemi.

Co přijde po světle? Zpravidla tma, ale v případě IKARY věřím tomu, že by se prostřednictvím „Post Lucem“ mohla dostat víc na světlo.
 
Původně zveřejněno na METAL FOREVER & METAL MAN

NAŠE HODNOCENÍ:
7/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LIQUID JESUS vydávají debut Night Wars LIQUID JESUS vydávají debut Night Wars
Vydáno: 30.07.2026 v sekci Aktuality
Debutové album "Night Wars" kapely LIQUID JESUS vychází 14. srpna 2026. Album obsahuje deset skladeb na pomezí heavy rock'n'rollu, punk rocku, hardcore, a metalu.Kapela žánrových chameleonů LIQUID JESUS vznikla v ulicích brna v roce 2015... číst dále
BAND OF HEYSEK - Sticky Ricky BAND OF HEYSEK - Sticky Ricky
Vydáno: 30.07.2026 v sekci Recenze
INDIES RECORDS – 38:00, bluesrock... číst dále
Grillfest startuje už 8. srpna Grillfest startuje už 8. srpna
Vydáno: 29.07.2026 v sekci Aktuality
Festival Grillfest, který si za více než deset let vybudoval pevné místo mezi severočeskými rockovými akcemi, letos mění působiště. Nově se uskuteční v areálu bývalého hřiště u hasičské zbrojnice ve šluknovské části... číst dále
TRI GROŠE - Koncem to nekončí TRI GROŠE - Koncem to nekončí
Vydáno: 29.07.2026 v sekci Rozhovory
Slovenská punková kapela TRI GROŠE se na novém albu „Koniec jednej epizódy" ohlíží za jednou uzavřenou kapitolou, aniž by ztrácela chuť pokračovat dál, jak nám pověděl bubeník Šišo... číst dále
ŽÁDNEJ STRES vydává album ŽÁDNEJ STRES vydává album "Cesta" a zve na křest do Třemošnice
Vydáno: 24.04.2023 v sekci Aktuality
Album, které se nejen názvem, ale i v mnoha textech, točí kolem takříkajíc denního chleba většiny interpretů a muzikantů vyšlo 21. dubna. K dispozici je pro fanoušky v digitálních distribucích jako je Spotify apod., a taky ve... číst dále