Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
Pro album BEATY HLAVENKOVÉ se točilo i v Norsku a Americe

Pro album BEATY HLAVENKOVÉ se točilo i v Norsku a Americe

Vydáno: 08.02.2016 10:58 v sekci Aktuality - Czech Blade

Klavíristka a skladatelka BEATA HLAVENKOVÁ vydala na labelu Animal Music nové autorské album „Scintilla“, kterým navazuje na svůj předchozí úspěšný projekt „Theodoros“ (Animal Music, 2013).


Album obsahuje devět nových skladeb tvořících návazností a střídáním nálad jakousi rozměrnou suitu.  Nazváno je latinským ekvivalentem slova „jiskra“, neboť autorka hledá cestu k jiskře v srdci člověka, kterou – v souladu s citátem amerického psychoterapeuta Thomase Moora – zakrývá mračno v podobě průměrnosti, jež člověku velí činit jen tolik, kolik stačí, zatímco skutečná osobnost učiní vše, aby nechala jiskru zazářit.

„Scintilla“ je též akronym tvořený počátečními písmeny názvů jednotlivých skladeb. Autorčin klavír na albu doplňují další klávesové nástroje (rhodes piano a různé syntezátorové zvuky) a každá skladba je ozdobena účastí jednoho či více vzácných hostí.

V Norsku nahrávali klávesista Anders Aarum, s nímž Hlavenková plánuje i rozsáhlejší koncertní spolupráci, zpěvačka Julie Dahle Aagård a perkusista Kenneth Ekornes, známý především spoluprací s Mari Boine. V USA vznikly nahrávky příspěvků trumpetistky Ingrid Jensen (členky Maria Schneider Orchestra a spolupracovnice Hlavenkové již z časů alba „Joy For Joel“) a význačného alternativního hudebníka, hráče na klarinety a saxofony, Evana Ziporyna. V Čechách pak nahrával violoncellista Jiří Bárta, jehož osobnost je pojmem ve světě vážné hudby, a v Praze naturalizovaný britský zpěvák Justin Lavash.

BEATA HLAVENKOVÁ na albu spojuje vlivy vážné hudby, minimalismu, jazzu a lidové hudby a naprosto přirozeným mixem žánrů dosahuje svého vlastního zvuku, který je již v dnešní době nezaměnitelný a snadno identifikovatelný, ať již v její vlastní tvorbě, nebo v tvorbě pro Baromantiku Lenky Dusilové, jíž je zásadní členkou a spoluautorkou repertoáru.

Nahrávky klavírních základů pro album pořídil Ondřej Urban ve Studiu HAMU v Praze, příspěvky hostí byly nahrány v dalších studiích v Praze, Norsku a USA, jakož i ve Studiu Sono Records, kde vznikl i finální mix Milana Cimfeho. Mastering provedl (stejně jako u předchozího autorčina alba „Theodoros“) věhlasný Tony Cousins v londýnském studiu Metropolis.

 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dan Vertígo pokřtí Smrtící koktejl na pražském Střeláku Dan Vertígo pokřtí Smrtící koktejl na pražském Střeláku
Vydáno: 21.06.2026 v sekci Aktuality
Mezižánrový písničkář Dan Vertígo se ve středu 24. června vrátí na pražský Střelák, aby na letní scéně Malostranské besedy pod korunami stromů a s mostem Legií za zády pokřtil své třetí album "Smrtící koktejl". Open air... číst dále
Letošní ročník Štěrkovny bude patřit k nejsilnějším Letošní ročník Štěrkovny bude patřit k nejsilnějším
Vydáno: 21.06.2026 v sekci Aktuality
Po osmi letech se na festival Štěrkovna Open Music vrátí Jaromír Nohavica. Návrat známého českého písničkáře patří k nejočekávanějším koncertům festivalu. Organizátoři věří, že osloví nejen dlouholeté fanoušky ŠOM, ale... číst dále
ANURRN - Theurn ANURRN - Theurn
Vydáno: 19.06.2026 v sekci Recenze
METAL GATE – 44:46 industrial sludge noise... číst dále
TY SYČÁCI ohlašují nové album TY SYČÁCI ohlašují nové album
Vydáno: 19.06.2026 v sekci Aktuality
Skupina TY SYČÁCI kolem básníka, performera a hudebníka Petra Váši se po osmi letech vrací s novou tvorbou. Singl "V zimě příroda spí" doprovází klip natočený v říční sauně Třpyt v brněnském Jundrově a předznamenává album... číst dále
ŽÁDNEJ STRES vydává album ŽÁDNEJ STRES vydává album "Cesta" a zve na křest do Třemošnice
Vydáno: 24.04.2023 v sekci Aktuality
Album, které se nejen názvem, ale i v mnoha textech, točí kolem takříkajíc denního chleba většiny interpretů a muzikantů vyšlo 21. dubna. K dispozici je pro fanoušky v digitálních distribucích jako je Spotify apod., a taky ve... číst dále