Již tak napěchovaný program 24. ročníku Besedy u Bigbítu pořadatelé doplňují o tradiční doprovodné programové bloky Apollónova návštěva a Soutěž písničkářů. Stále úspěšnější součást původně jen hudebního festivalu se dočká v letošním roce programového rozšíření. Na návštěvníky tak 5. a 6. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou čeká přehlídka umělecké otevřenosti. Definitivního podoby se dočkala také hudební dramaturgie.
Apollónova návštěva se během několika let pod vedením kurátorky Olgy Petrové proměnila v malé bienále mnoha uměleckých žánrů překračující rámec tradiční doplňkové nabídky hudebních festivalů.
„Apollónova návštěvu, stejně jako celou Besedu, chápu jako umělecky otevřený prostor a touto myšlenkou se řídím i při každoročním sestavování dramaturgie. Hranice u nás zkrátka neexistují,“ říká Petrová.
Jádro letošního programu tvoří několik autorských čtení. Na Slovácku se představí hned dvojice laureátu ceny Magnesia Litera: Ladislav Zedník, vítěz z roku 2016 v kategorii poezie za sbírku Město jeden kámen a Radek Fridrich, laureát z roku 2012 v téže kategorii. Dalšími literáty v Tasově budou Jan Delong, přes své mládí oceňovaný tuzemský autor a respektovaná osobnost domácí literární scény, a Marie Iljašenko, česko-ukrajinská spisovatelka, která zaujala svojí básnickou sbírkou Osipmíří na jih.
Letošní programovou novinkou jsou v „Apollónovi“ architektonické přednášky. Oceňované architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS &URBAN DESIGNERS, které má za sebou mimo jiné úspěšný projekt návrhu českého pavilonu na Expu 2015, představí jeden z jeho spoluzakladatelů, Ondřej Chybík. Dvojice architektů Šárka Svobodová a Jaroslav Sedlák dlouhodobě spolupracuje na výzkumném a přednáškovém projektu Konsonance moderny, bude na Besedě prezentovat svůj pohled na modernistickou architekturu vzniklou před rokem 1989. Dramaturgickou otevřenost Apollónovy návštěvy dokládá v programu improvizačně-divadelní uskupení Radio Ivo a také prezentace Jakuba Vosáhla, nezařaditelného performera, mentalisty a „kouzelníka pro dospělé“. Jeho show má parametry se stát jedním z vrcholů celého festivalu.
Soutěž písničkářů je nedílnou součástí Besedy, ale jak říká sám kurátor tohoto programu Petr Podrazil, i samostatnou kapitolou festivalu. „Po letech zkušeností víme, že jakékoli očekávání jsou vždy mylná a sobotní písničkářský blok si žije tak trochu nezávisle na celé Besedě svým „jiným světem,“ glosujesvůj program Podrazil. Osobité výpovědi písničkářů ale jednoznačně dotváří celkový duch Besedy. V letošní sobotní festivalové dopoledne tak zahrají v Tasově Hana Fatarmogana, modelující při vystoupeních svůj hlas pomocí looperu, Petra Göbelová, brněnská multi-instrumentalistka, která se nebojí nejen kytary, ale ani bicích nebo klavíru, Hanzík, folkrockový písničkář Láďa Latka, začínající svoji kariéru v rockových kapelách, nestor písničkářské scény a skutečný punkový autor tělem i duchem Dan Vertigo, a Inženýr Vladimír, „veřejně prospěšné sdružení pro šíření nepopulární kultury“.
Společně s ukotvením doprovodného programu došlo také k definitivnímu uzavření hudební dramaturgie. Poslednímu balíku potvrzených účinkujících vévodí divoké kytarové srbské trio Repetitor, sestavu poslední sedmi jmen pak doplňují neméně divocí tuzemští Červen, elektronický excentrik Don Juan Disco, jazzově-elektroničtí Jamchestra, nadžánroví The High Corporation a dvojice slovenských účinkujících, elektronický producent Jimmy Pé a jazzoví Fehero Rocher.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.