Starostové obcí a měst se ohradili proti dramatickému nárůstu odměn, které na rok 2017 ohlásil Ochranny svaz autorský (OSA). Přináší zvýšení poplatků u řady položek sazebníku oproti úrovni letošního roku až o padesát procent. Starostové se proto obrací se stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstvo kultury s podezřením, že tímto zvýšením sazeb OSA zneužil své dominantní postavení.
OSA naopak tvrdí, že se přizpůsobuje pravidlům Evropské unie a růst sazby autorských odměn na příští rok považuje za přiměřený.
Stanovisko Sdružení místních samospráv ČR
„Takto enormní nárůst sazeb OSA není ani odůvodněný, ani přiměřený. Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly jejich sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele v České republice,“ podivuje se k ohlášení zvýšení sazeb OSA starosta Křižánek na Vysočině a místopředseda Sdružení místních samospráv (SMS) Jan Sedláček.
Hudba pravidelně zní na různých obecních/městských slavnostech, akcích anebo je třeba užívána ve školách, domovech s pečovatelskou službou atd., které obce zřizují, přičemž samosprávy nezpochybňují princip, že je nutno za užití autorských děl hradit odměny, avšak v přiměřené výši. „Vyzvali jsme naše členy, aby do doby než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či ministerstvo kultury tento postup OSA schválí, neuzavírali s OSA na příští rok žádné smlouvy o placení odměn,“ upozorňuje starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš, který v SMS předsedá Pracovní skupině pro financování samospráv.
SMS také vyslovuje podezření, že se OSA snaží zvýšit své sazby před nabytím účinnosti novely autorského zákona, kterou v současnosti ve druhém čtení projednává Poslanecká sněmovna a která upravuje nově vyhlašování sazeb kolektivními. Podle něho přesvědčení si chce OSA zajistit zvýšení svých sazeb na několik let dopředu, aniž by se musel podřídit pravidlům nově obsaženým v novele autorského zákona.
SMS ČR upozorňuje, že drtivá většina obcí hradí autorské poplatky více kolektivním správcům a jsou tak zatíženy poplatkovou povinností u více autorských svazů. SMS se tak obává, že nárůst sazeb OSA budou kopírovat i další kolektivní správci a zvýší své sazby.
Stanovisko Ochranného svazu autorského
Autorská odměna za užití chráněných děl prostřednictvím reprodukčních zařízení je uvedená v sazebníku R. OSA považuje sazby autorských odměn pro rok 2017 za přiměřené. Aplikací systému slev (například slevy podle velikosti obce), který sazebník obsahuje, zohledňuje parametry stanovené autorským zákonem.
„Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ komentuje situaci předseda představenstva OSA Roman Strejček.
OSA jako odpovědný správce práv hudebních autorů je povinen hájit jejich práva a zájmy způsobem obvyklým v zahraniční, zejména pak v evropském hospodářském prostoru. OSA na území České republiky nezastupuje pouze domácí autory hudby, ale na základě recipročních smluv více jak 1 milion hudebních autorů z celého světa. Na základě těchto smluv máme povinnost zajistit přiměřený výběr odměn i pro zahraniční autory.
Komentovat cenovou politiku ostatních kolektivních správců OSA nepřísluší. Toto spadá výhradně do gesce dozorového orgánu, kterým je Ministerstvo kultury.