Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
CRUEL: Nejvyzrálejší nahrávky

CRUEL: Nejvyzrálejší nahrávky

Vydáno: 17.07.2017 10:13 v sekci Tuzemské Podhoubí - Jaroslav Špulák

Devět let byli nuceni příznivci pražské progressive-crossoverové kapely CRUEL čekat na druhé řadové album. Dočkali se letos v dubnu. Jmenuje se „Entelecheia“, je na něm osm skladeb a nabízí nejvyzrálejší hudbu, jakou skupina dosud vytvořila.
„Protože je to trochu složitější muzika a také jsme v tomto obecně trochu pomalejší, celý proces tvorby trval déle, než jsme plánovali. Než něco pustíme ven, obvykle to předtím desetkrát přebereme a vyhodnotíme,“ vysvětlil zpěvák Zbyněk Pošmura.
Na albu je celá řada hostů, mezi nimi třeba zpěváci Šáren Makovcová, Miroslava Časarová nebo Viktor Dyk. „Do toho si třeba situaci zkomplikujete nějakým netradičním nástrojem a hledáte hosty na violu, trubku nebo další hlas ve zpěvu. To také zabralo spoustu času,“ pokračoval Pošmura.
CRUEL vznikli v roce 2002. Nejprve vydali kolekci „Ekvilibrium“ a v roce 2012 akustické minialbum „Krutá tráva“. Tehdy se rozhodli hrát na koncertech i akustické verze svých skladeb a zmíněný nosič sloužil jako promo. V té době už pracovali na dalším albu, v kapele byl nový zpěvák Pošmura a vše dostávalo sofistikovanější ráz.
„Zvuk se vyvíjel a určitě se projevila i změna na postu zpěváka. Kluci si před mým příchodem se zpěvem velmi dobře vystačili sami a já jsem do toho přinesl zase své pojetí zpěvu,“ řekl ještě Pošmura.
Kromě něho ve skupině jsou kytarista a zpěvák Pavel Bauer, klávesista Marek Neckář, baskytarista Honza Švec a bubeník Robert Ebel. 

Cruel - Temný pasažér (lyric video)




DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ŠALBA představuje nový videoklip ŠALBA představuje nový videoklip
Vydáno: 18.04.2026 v sekci Aktuality
ŠALBA, neboli hudební projekt Deadyho z DARK GAMBALLE, představuje novou skladbu "Dnes budu tančit sám". Ke spolupráci na ní si Deady přizval Honzu Křížka ((Honza Křížek band, ex Blue Effect), videoklip vytvořil Michal... číst dále
KILL THE DANDIES!, FRANKIE & THE DEADBEATS, CAULICHUTE - 23. 4. 2026, PRAHA, Cargo Gallery KILL THE DANDIES!, FRANKIE & THE DEADBEATS, CAULICHUTE - 23. 4. 2026, PRAHA, Cargo Gallery
Vydáno: 17.04.2026 v sekci Aktuality
KILL THE DANDIES, FRANKIE & THE DEADBEATS a CAULICHUTE spojí síly v Cargo Gallery Psychedelie, garage, country i blues na jedné palubě. Ve čtvrtek 23. dubna ožije pražská Cargo Gallery žánrovým setkáním na pomezí psychedelického... číst dále
Živák HOUBY vychází na kazetě Živák HOUBY vychází na kazetě
Vydáno: 17.04.2026 v sekci Aktuality
Ústecká kapela HOUBA vydává živou nahrávku "Houba.Bootleg". „Naprosto spontánní akce. V lednu náš kamarád Jakub na koncertě v Ústí potají podstrčil nahrávací zařízení na balkon vyprodaného Národního domu v Ústí a po... číst dále
ŽÁDNEJ STRES vydává album ŽÁDNEJ STRES vydává album "Cesta" a zve na křest do Třemošnice
Vydáno: 24.04.2023 v sekci Aktuality
Album, které se nejen názvem, ale i v mnoha textech, točí kolem takříkajíc denního chleba většiny interpretů a muzikantů vyšlo 21. dubna. K dispozici je pro fanoušky v digitálních distribucích jako je Spotify apod., a taky ve... číst dále
MASH - Máme chuť udělat to po letech trochu jinak MASH - Máme chuť udělat to po letech trochu jinak
Vydáno: 14.03.2023 v sekci Rozhovory
Sestavu plzeňské hardrockové formace MASH postihlo v půli loňského roku personální zemětřesení. Co za ním stálo, je námětem první otázky následujícího povídání se zakládajícím členem kapely, kytaristou Milanem Rážem a... číst dále