DEATH SENTENCE - The Demo Goblin and Dark Days

Vydáno: 22.02.2021 06:00 - Czech Blade

DEATH SENTENCE_cdZ hlubin času se občas vynoří kapely, od kterých by se to nečekalo. Třeba domácí DEATH SENTENCE. Jejich existence se datuje do let 1993 až 2005, mezi kterými vydali dvě řadová alba a jedno EP. Jedním z důvodů konce kapely bylo působení Jiřího Fialy a Zdenka Vémoly v powermetalových EAGLEHEART. Po patnácti letech od ukončení činnosti je tu nový zápis do diskografie kapely. DEATH SENTENCE se však nevrací na scénu, to jen z Ruska, kde se kapele poměrně dařilo, vzešla iniciativa na vydání nahrávky, jež nese název „The Demo Goblin and Dark Days“. K původnímu záměru vydat demo "Dark Days" z roku 1995 přidal český label label Murderous Production dosud nevydané EP „Goblin“ z roku 2005 a „The Demo Goblin and Dark Days“, které vychází jako limitovaná nahrávka v počtu stopadesáti kusů, je na světě.

První část nahrávky patří pětiskladbovému EP „Goblin“. To načíná téměř dvouminutové intro, které slouží k navození tajemné atmosféry, jako by začínal nějaký fantasy film. Intro se zlomí do „Frozen Emptiness“, která funguje jako stroj času - jako byste se ocitli o dvacet let zpět. Zvuk tomu odpovídá a styl hudby také. Gotický death/doom metal s folkovými elementy zní přesně tak, jak by tento žánr znít měl. Tvrdé riffy doprovází atmosférické klávesy a notná dávka melodií. Zpěv je rozložen mezi hrubý growling a čistý goticky laděný zpěv. Houslové či flétnové vyhrávky působí skvěle a překvapí i progresivní klávesové minisólo. Titulní hitovka „Goblin“ se více noří do tklivé gotiky a dominuje jí čistý zpěv. Petr Bure tu nezní jako kdovíjaký superzpěvák, ale jeho hlas je pro gotiku ideální. Má charizma a především emoce. Melodie refrénu vás udeří přímo do srdce. V závěru songu překvapí velice povedené kytarové sólo. Hutná atmosféra ve „Fight About Empire“ zůstává. Tohle by byl ideální soundtrack k nějakému temnému RPG. Death Sentence předvádí výborné melodie, ale i dostatečnou death/doomovou hutnost. „Hidden Eye“ podtrhuje povedenost EP „Goblin“. Je škoda, že nevyšlo ve své době.

Poplatná době je i druhá část nahrávky. „Dark Days“ vyšlo v roce 1995 a přesně dle toho zní, možná ještě s malým, zhruba dvouletým zpožděním oproti tomu, co frčelo v první polovině devadesátek. "Dark Days" nabízí hutný death metal s výraznými gotickými prvky, ve kterých výrazné slovo mají klávesy. „Dark Days“ jsou pořádný old school a nahrávka nejvíce připomíná styl, kterým se v počátku kariéry prezentovali CREMATORY (album „Transmigration“). Sedmiskladbové demo si drží svou atmosféru po celou dobu a i když je jednoznačně na vysoké úrovni, přeci jen není vždy úplně zábavné.

„The Demo Goblin and Dark Days“ je zajímavá nahrávka. Především jeho první část je opravdu povedená a pro fanouška gotického death/doom metalu může jít o příjemný objev, neboť přináší emoce, atmosféru, melodie i temnotu. DEATH SENTENCE byla bezesporu velice talentovaná kapela a člověku po poslechu zamrzí, že svůj styl nerozvíjela i nadále.

Autor: Supermartonátor
Původně zveřejněno na METAL FOREVER & METAL MAN

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2000-2021, SMILE MUSIC s.r.o.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení