Co vlastně vedlo v roce 2014 k založení současných MEAT MINCER?
Muzice se věnuji zhruba od roku 2002, kdy jsem se motal po různých kapelách a projektech, kde jsme hráli vesměs coververze. O tři roky později jsem založil vlastní kapelu, abychom mohli hrát autorské skladby. Nebavilo mě pořád kopírovat klasické věci stylu „Smoke on the Water“ nebo „Paranoid“. S touto kapelou jsme odehráli dost akcí, nicméně v roce 2009 se sestava rozpadla. Poté jsem si dal od koncertování chvíli pauzu a věnoval jsem se spíš pořadatelské činnosti. Právě na mnou pořádaných klubových akcích se mě ostatní muzikanti nebo návštěvníci ptali, proč už nehraju, tak mi to začalo chybět. Jelikož mám hodně rád i blues a jižanský rock, pokusil jsem se založit kapelu s podobným zaměřením, nicméně jsem po pár letech zjistil, že umím skládat pouze rockovou a metalovou hudbu, tak se z projektu ve finále stala kapela MEAT MINCER.
Jak vedete kompoziční proces? Začínáte klasicky od riffu, nebo přijdou první melodie?
Ze začátku jsme komponovali od riffu a seděli nad tím hodiny, než jsme dali do kupy kompletní skladbu. Nicméně v dnešní době moderních technologií nahráváme nápady do počítače, kde máme hotovou kompletní kostru skladby a dá se říct, že na zkušebně doděláváme už jen aranže. Občas se také stane, že máme hotový text, který posléze zhudebňujeme. To je příklad skladby s videoklipem „Otroci Času“ z minulého EP. Zde už byl text napsaný několik let, ale až poté u nového nápadu jsme zjistili, že by se slova mohla použít.
Inspirujete se pro tvorbu kupříkladu u německých heavymetalových legend typu HELLOWEEN?
Nemůžeme říct, že se přímo inspirujeme, ale samozřejmě nás nějakým způsobem tyto kapely také ovlivnily. Za sebe můžu říct, že mám z tohoto ranku rád HELLOWEEN, GAMMA RAY, RAGE, SINNER, nebo třeba GRAVE DIGGER, takže určitě je možné, že vliv těchto kapel je v naší muzice znát. Skládáme muziku tak, aby se nám líbila, dá se říct, že v podstatě ani neřešíme, jestli stylově zapadá do toho, co hrajeme. Skladba, kterou se rozhodneme dokončit, musí všechny bavit a musíme z ní cítit nějakou energii.
Debutové album „Nechtěné dědictví“ nabízí kromě ostřejších kousků také baladičtější skladby jako „To svý si nech“. Vycházíte při psaní textů z vlastních zkušeností?
Máme rádi i rozsáhlejší skladby, protože jsme ovlivěni i kapelami jako IRON MAIDEN nebo PINK FLOYD, a nás samotné změny ve skladbách baví. V textech nás inspirují jak vlastní zkušenosti, tak i knihy, filmy, nebo i zážitky našich fanoušků. Velmi se nám líbí i texty českých kapel jako jsou ARAKAIN nebo KOMUNÁL. Určitě nebereme texty jako pouhý doplněk písně, ale snažíme se, aby měly nějakou hodnotu a sdělení. To, zda se nám to daří, posoudí nejlépe posluchači nového CD nebo návštěvníci koncertů, až se zase bude dát hrát živě.
V recenzi mého kolegy Honzy Moravce se objevila zmínka, že vaše hudba má dobrou energii, souhlasím, kde ji čerpáte?
Díky za pochvalu. Energii, kterou cítíš z CD, z nás dostal producent alba Martin „Holly“ Hollandr, který na nás během nahrávání kříčel: „Dělej, pojď, jo to je ono.“ (smích) Dá se říct, že muzika dodává spíš energii nám, protože děláme, co nás baví, ne pro peníze. Nejsme tlačeni žádnými smlouvami či vydavatelstvími, a muzika je pro nás zábava, která nám dává určitou svobodu.
Deska vyšla v půlce března, ale momentálně není možné album propagovat na živých akcích, máte v kapse alternativní cesty, jak ho dostat k posluchačům?
Deska původně měla vyjít už loni v květnu, ale kvůli nenadálé situaci ve světě a pandemickým opatřením jsme byli nuceni stopnout dotáčky a vydání pozdržet. Ani momentální situace není lepší, nicméně fanoušci si už sami začali o album psát, takže jsme se rozhodli ho vydat. Živé akce jsou samozřejmě na propagaci nejlepší, ale nyní nám nezbývá nic jiného, než fošnu představit v médiích, na našem webu a sociálních sítích. Za tímto účelem jsme měsíc před vydáním vypustili nový klip „Ďábel v mý hlavě“, který je k vidění na našem youtube kanálu. Nicméně stále doufáme, že bude ještě letos možnost album představit lidem i živě na koncertech.
Jak trávíte současnou nekonečnou karanténu, máte možnost zalézt do zkušebny a hrát?
Stále se snažíme scházet ve zkušebně a skládat nové věci, abychom měli fanoušky čím potěšit a nevypadli jsme z rytmu a nezakrněli. Nikdo z nás si nedokáže představit, že bychom seděli měsíc doma a nesáhli na nástroj, nebo se nesešli. Máme tak klid na duši, že kdyby se někdo ozval, ať za týden zahrajeme, tak fanoušci dostanou plnohodnotný koncert MEAT MINCER, na který jsou zvyklí.
Zdeněk Pospíšil
Diskografie:
2018 - Meat Mincer (EP)
2021 - Nechtěné dědictví
Sestava:
Pavel Masák – zpěv
Standa Švarc – kytara
Michal Pugner – kytara
Radovan Herout – basová kytara
Martin Sova – bicí