INNERSPHERE - Ztělesnění smrtelnosti

Vydáno: 10.06.2021 06:39 - Czech Blade

Melodeathová jednotka z Plzně hlásí druhé řadové album „Omfalos“, jež se zabývá existenčními otázkami, které muzikanti vmísili do poctivého kovu staré školy. Za celou kapelu promluvil frontman Míra Litomerický.
Textová náplň skladeb INNERSPHERE je spojena s mystikou, a mytologií, název nového alba „Omfalos“ je v řečtině doslova „pupek světa“, co má ve vašem případě znázorňovat?
My Omfala pojali celkově jako takovou cestu do nitra, podstaty bytí člověka, přírody a koloběhu života. Omfalos je středem a původcem existence a zániku, kolem kterého se v cyklech opakují naše triumfy a pády.

V souvislosti s titulem nové desky bych se rád zeptal na možná skrytý význam obalu alba, resp. jak souvisí s filozofií nahrávky?
Obal se vztahuje k té příběhovější části alba, konkrétně skladbám „Fire“ a „The Embodiment“ – znázorňuje dívku prorůstající stromem, kteří tvoří společně jedno těleso – ztělesnění. Jsou odkazem na pradávnou dobu, kdy vše zaniklo a toto ztělesnění bylo jediným živým odkazem předešlého pádu světa. Symbolizuje to naše propojení s přírodou a zároveň naši smrtelnost.

Žánrová pojmologie říká, že INNERSPHERE reprezentují melodický death, ale nejen nové album „Omfalos“ dokazuje, že vám není cizí ani doom metal či thrash, máte pocit, že se s novou nahrávkou více stylově rozkročujete?
Mám přinejmenším pocit, že se nám to dost povedlo. Deska je rozmanitá na změny temp, postupů a nálad a přesto z ní cítím solidní kompaktnost. My tu tvorbu nechceme definitivně škatulkovat, nejsme svázaní mantinely žánrových definic a děláme jí tak, aby se nám líbila. Takže reálně stojíme někde mezi tvrdšími žánry a jak doom, tak i thrash metal nám nejsou cizí. „Omfalos“ má ale blíže spíše k doomu.

Pokud se budeme bavit o budování atmosféry, pracovali jste v případě nového alba jinak, než v případě debutu „Amnesia“? Z mého osobního pohledu je novinka více dramatickou záležitostí…
Vývoj určitě proběhl, pracovali jsme trochu jinak s kytarami a jednotlivými hlasy, baskytara nyní není tolik sólová jako dříve, ale o to víc podporuje hudbu a plynulý spád. Ve větší míře jsou použity i samply na dokreslení atmosféry. V rámci tracklistu alba šly věci přirozeně – měli jsme zhruba téma a jednotlivé písně přirozeně padly na své místo. Soustředili jsme se na komponování věcí pro skladbu a její vyznění.

INNERSPHERE v minulosti hojně koncertovali, ale nyní je scéna paralyzována. Existují ve vašich hlavách plány, kterak dostat „Omfalos“ mezi fanoušky i v případě, že bude podzim stále v režimu omezení?
Za nás všechny pevně doufám a věřím, že tento stav nebude věčný. Během omezení je možná čistě digitální nebo tištěná forma šíření, na čemž poctivě pracujeme. Fanoušci mají samozřejmě také možnost být s námi v kontaktu skrze sociální sítě. V blízké době chystáme sérii videí a playthrough skladeb, abychom celkově přiblížili nejen desku, ale i kapelu. V řešení jsou průběžně i live streamy. Ty ale nikdy plně nenahradí koncert a zážitek z něj. V neposlední řadě pracujeme na další tvorbě, takže v delším časovém horizontu budeme chystat další materiál k poslechu a sledování.

Zdeněk Pospíšil

Diskografie:
2018 - Amnesia
2021 - Omfalos

Sestava:
Míra Litomerický – kytara, zpěv
Lukáš Mai – kytara
Mára Hubocky – baskytara, zpěv
Filip Wintr – bicí

Facebook INNERSPHERE


DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2021 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení