Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
SCABBARD - Hrát na Masters Of Rock je vždycky zážitek

SCABBARD - Hrát na Masters Of Rock je vždycky zážitek

Vydáno: 05.08.2021 06:17 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

Nad loňskou deskou „V říši zla“ death/thrash metalových SCABBARD musí zaplesat nejedno kovové srdce old school maniaků. Po vynucené pandemické pauze opět pokračuje turné na podporu této desky a pomalu se připravuje album nové, které by se mělo natáčet s jarem příštího roku. Více už zakladatel kapely, baskytarista Alex Varmuža.


V jednom starším rozhovoru z roku 1998 jsi tvrdil, že návštěvnost koncertů a festivalů neustále klesá. Doba se hodně změnila, tak jak to vidíš nyní v roce 2021?
Tak letos s tím zasraným covidem to moc dobře nevypadá. Co jsou zatím akce, tak lidi chodí a nenechají se, aspoň většina, odradit nesmyslnými opatřeními. Jak to bude dál těžko říct. Záleží taky na tom, kolik lidi budou mít peněz, protože vše se bude hodně zdražovat. Ale věřím, že metalový fans na akce chodit budou.

Vaše turné k desce „V říši zla“ překazil Covid jako téměř všechno na téhle zemi. Neodehrané akce jste zrušili nebo přesunuli na jiné termíny?
Všechny akce jsme přesunuli už dvakrát a bohužel dobrá polovina turné se musela zrušit úplně. Část jsme přeložili teď na podzim, ale jestli to proběhne neví nikdo. Je to na hovno, protože plánovat něco dopředu prakticky nejde. Kapely, kluby, pořadatelé akcí neví, jestli se všechno zase nezakáže.

Velkým šokem byla pro scénu letos v červenci smrt Juraje Haríňa. U jeho vydavatelství Slovak Metal Army album „V říši zla“ vyšlo. Jeho odchod je obrovská ztráta, protože Jura metalem žil a pro kapely se snažil dělat maximum, což byl v podstatě určitě i váš případ..
Juraj byl metalový maniak a pro československý metal udělal velkou spoustu práce. Říká se, že každý je nahraditelný, ale v tomto případě to neplatí. Juraj byl srdcař, kamarád a bude mi hodně chybět. Ještě teď tomu nemůžu uvěřit, že tak brzy odešel. Hodně nám pomohl a měli jsme v plánu vydat příští rok nové cd. Vždycky bude v mém srdci.

Z textů nových skladeb pro chystanou desku, které jsi prezentoval na Facebooku, je znatelný odklon z tradičních metalových témat někam k poměrně humorně pojatým příběhům ze života. V tomto duchu se ponese celá připravovaná nová deska?
To ještě úplně nevím. Nebaví mě psát texty pořád dokola na stejná témata - smrt, peklo, válka, politika, zdevastovaná planeta… Legrační příběhy ze života podle skutečných událostí se mi celkem líbí. A hodně o tom uvažuji, že by se na novém cd objevily. Ale jestli a kolik jich tam bude fakt nevím.

Ve tvém případě tedy vzniká první text a na ten až skládáš muziku?
Nejprve skládám muziku a pak na to většinou dělám texty. Když už mám nějaké texty v šuplíku, tak je na konkrétní skladby napasuju. Někdy je musím samozřejmě trochu upravit. A když dělám úplně nový text, tak už ke konkrétní skladbě na míru.

„V říši zla“ jste točili v kapelami oblíbeném studiu Shaark, ale pro novinku zřejmě zvolíte vyškovský Davos. Proč jste se tak rozhodli?
V Shaarku jsme točili nějaké demo a poslední cd. Byli jsme tam spokojeni, ale chci vyzkoušet zase něco nového, nové lidi, postupy…

SCABBARD

Počátky SCABBARD sahají někam do roku 1992. Byla to po celou tu dobu jediná kapela, ve které jsi působil?
Jo, nikdy jsem neměl ambice být ve více kapelách najednou. Myslím si, že bych některou z kapel musel trošku šidit. Nejde věnovat stejný čas a úsilí do více kapel, aspoň já bych to neuměl.

Letos vás mimo jiné uvidíme na festivalu Sádek fest, který se těší vzrůstající oblibě. Není to vaše první vystoupení na této akci. Jak se vám na ni hrálo a jak se na letošní ročník těšíte?
Byli jsme tam myslím v roce 2019 a bylo to super. S kapelou APATHY AGAIN, co to spolupořádá, jsme kamarádi a vždycky se na ně těším. Pravdou je, že jsem tam nezvládl úplně ukočírovat nápor slivovice a měl jsem druhý den trochu okno, ale to k tomu patří. Na letošek se těším moc. Doufám, že akce proběhne a nepokazí to covidmafie.

V roce 2019 jste vystoupili i na Masters Of Rock. S jakými pocity na vaše vystoupení vzpomínáš?
Hrát na takovém festu je vždycky zážitek a máme přislíbenou účast i na dalším ročníku. Samozřejmě jestli bude. Je tam skvělá organizace, o nic se nemusíš starat. Byl to jeden z nejlepších koncertních zážitků, aspoň pro mě.

Poslední otázkou bych se rád vrátil k sedmnáctileté pauze, co SCABBARD v podstatě neexistoval. Měl jsi po celou tu dobu vizi, že se k muzice jednou vrátíš? Nebo jsi to bral tak, že kapela skončila a rovněž tvé aktivní hraní?       
Vizi jsem měl a počítal jsem s tím, že chci zase jednou znovu hrát. Ale v době, kdy jsme končili, jsem prostě potřeboval pauzu. To jsem netušil, že budu mít vážný úraz ruky a hraní budu muset odložit na víc let, než jsem plánoval. Dvakrát jsem oslovil kluky z původní sestavy, ale neměli zájem znovu do toho jít. Tak jsme se v roce 2017 s kámoši jen tak pro potěšení začali scházet, hrát si pro radost a vůbec jsme nepřemýšleli, co bude dál. Jen jsme vždycky pokecali, něco popili a zahráli si. No a postupem doby jsme se do toho postupně zase dostávali a chtěli začít i koncertovat. Bohužel už žádný z těch, co to se mnou znovu rozjížděli, nezůstal. Ale to tak bývá.

Facebook SCABBARD

Vznik: 1992
Místo: Zlín 
Styl: death/thrash metal

Diskografie:
1996 - Beginning Of Extinction
1998 - Extended Mirror
2020 - V říši zla

Sestava:
Aleš Varmuža - basa, zpěv
Tomáš Král - kytara, zpěv
Alan Vičánek - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
AIRBRUSHER - Dirndl to Go AIRBRUSHER - Dirndl to Go
Vydáno: 28.09.2021 v sekci Recenze
JIHOSOUND – 44:00, štormetal electronic blend... číst dále
ANTEATER zvou do jiných světů ANTEATER zvou do jiných světů
Vydáno: 28.09.2021 v sekci Aktuality
Mladá pražská kapela ANTEATER vznikla v roce 2018 ve tříčlenném složení, charismatickou zpěvačku a baskytaristku Andy doplňují kytarista Jindra a bubeník Hanzi. Pro aktuální EP oslovili ANTEATER producenta Thoma... číst dále
Kapela FROZEN POPPYHEAD v novém klipu dokazuje, že malířství a hudba spolu dokonale fungují Kapela FROZEN POPPYHEAD v novém klipu dokazuje, že malířství a hudba spolu dokonale fungují
Vydáno: 27.09.2021 v sekci Aktuality
Videoklip patří k písni "Prickly Heart", která zazněla na již vydaném albu "Everfrost". Podle kapely ale píseň nabírá plný rozměr až se samotným klipem. Hlavní role šíleného a geniálního umělce, který je ochoten obětovat... číst dále
Na třetí představení zdarma. Do RockOpery Praha se blíží antický listopad Na třetí představení zdarma. Do RockOpery Praha se blíží antický listopad
Vydáno: 27.09.2021 v sekci RockOpera
S listopadem se do RockOpery Praha vrátí antická trilogie. Divadlo ji celou odehraje během jednoho měsíce, 4. listopadu "Oidipa Tyrana", 18. listopadu "7 proti Thébám" a 25. listopadu "Antigonu". Při té příležitosti nabízí fanouškům... číst dále
Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood! Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood!
Vydáno: 14.08.2021 v sekci Fresh Blood
Semifinále talentové kapelní soutěže Spark Fresh Blood 2021 je tady! Přes síto sparkovské poroty do něj prošlo 33 českých a slovenských kapel. Nyní, vy fanoušci hudby určíte finálovou trojici! Do největší talentové soutěže... číst dále