Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
POROROCA - Protože Ozzy a Black Sabbath!

POROROCA - Protože Ozzy a Black Sabbath!

Vydáno: 11.08.2021 07:21 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

Svůj první letošní koncert po koronavirové pauze odehrála v červenci ostrovská heavy metalová POROROCA. Poslední zveřejněnou skladbou, kterou skupina vypustila, je klipovka "Čas loučení". Ale na opravdové loučení je ještě brzy. Od vzniku kapely to bude příští rok třicet let, z tehdejší sestavy zbyl ve skupině pouze kytarista Patrik Soška a ten se ujal odpovědí v následujícím povídání.


Když jsi v roce 2009 probudil znova po desetileté pauze k životu kapelu POROROCA s jinou sestavou a novým repertoárem, proč si nevolil i jiný název, když jde v podstatě o úplně jinou kapelu?
Původně jsem chtěl jiný název, ale napadaly nás jen samé ptákoviny. Tak jsem se zeptal kluků z původní POROROCY, jestli by nevadilo, kdybych si ponechal název kapely. Oni mi řekli, ať si s tím dělám, co chci. Nakonec s námi chvíli hrál na basu i bubeník z původní sestavy a nahrál s námi album „Cholerik“.

Původní POROROCA vznikla už v roce 1992 a fungovala do roku 1999. Nemáte v plánu oprášit i starší skladby z tohoto období?
Spíš ne (smích). Stará POROROCA měla texty hlavně v angličtině a současná je založená už jen na českých textech. Dokonce se některé skladby přetextovávaly.

Většinu textů píše tvá žena Iveta. Jak to máte s muzikou? Na té pracujete společně? 
Muziku dělám hlavně já. Teda až na skladbu „Čas loučení“. To byla komplet skladba Ivety a my ji jen zaranžovali – přidali sóla atd.. Na aranžích se vždy podílí celá kapela.

Jak řešíte doma případné vzniklé spory ohledně kapely? Kdo má nakonec konečné slovo?
Noo, jak kdy (smích). Ale nakonec se vždycky nějak dohodneme. Jinak se ke všemu vyjadřují všichni členové kapely. A taky to musí všichni odsouhlasit.

Hledal jsem vaši tvorbu na Spotify, ale marně. Plánujete zařadit kapelní profil na podobné platformy?
Tak jJá spravuju YouTube, Bandzone, MusicMap a Facebook. Na zbytek jsem už línej, ale třeba se někdy dokopu (smích).

Na albu "Neviní nejsou" z roku 2015 jste mimo čtyř nových skladeb nahráli pět věcí z předešlé desky "Cholerik". Jaký to mělo důvod?
Byla nová sestava kapely (basa a zpěv) a to se vždycky snažíme něco natočit. „Cholerik“ byl už komplet rozebrán, tak jsme na desku přidali jako bonus i skladby z „Cholerika“, ale nenahrávali jsme je znova.

Pororoca


Jsi učitelem hry na kytaru, můžu se zeptat na tvé nejoblíbenější kytaristy a pár vět k tomu, čím tě jejich hra nejvíce oslovuje? 
Těžká otázka. Je jich hodně a každý má něco do sebe. Například Yngwie Malmsteen, protože vychází z klasické kytary, kterou taky miluji a vystudoval jsem ji na konzervatoři. Zakk Wylde a jeho kvičáky. Gary Moore, jeho bluesová hra a sóla atd.. Opravdu je to na dlouho. Miluju Slayer, ale třeba i Miloše Dodo Doležala a další české kapely a jejich kytaristy, stejně tak i zahraniční. Zkrátka, když mě to něčím osloví, baví mě to a mám z toho husinu, tak je to ono.

Měl jsi někdy ve svých hodinách žáka, který na sobě pracoval a nyní se uplatnil v nějaké větší, známé kapele?
Ano, například Vojta Brázda, který v současné době hraje v MOTORBANDU. Ale i další kluci hráli či hrají v dobrých kapelách, i když ne až tak známých, jako třeba Jan Palán v kapele GROOVE TOWN a nebo Lukáš Fujan v kapele SPREADING DREAD a další.

Při dvou kytarách je zvuk hutnější, podpoří se navzájem v sólech atd. Proč jsi po celou dobu fungování kapely kytarového parťáka k sobě neměl?
Protože Ozzy a Black Sabbath (smích). Ale jo, v devadesátých letech jeden pokus proběhl a nebylo to ono. Nakonec se můžou všichni přesvědčit na koncertech, jak to zní naživo. Možná je to lepší než nahrávky.

Jaká bude nejbližší budoucnost kapely POROROCA?
To nikdo neví, my teď nic neřešíme. Spíš se věnujeme rodině. Kapela je jen koníček a ambice nás už dávno opustily. Děláme to jen pro radost. V září nás čeká koncert na Dni horníků v Sokolově na rockovém pódiu na Bohemce. Na ten se těšíme! Já mám rozdělaný nějaký sólový projekt, ale v současné době na to nemám adekvátní čas. Takže buď to bude, nebo ne (smích).


Facebook POROROCA

Vznik: 1992
Místo: Ostrov
Styl: metal

Diskografie:
1996 - Demo
2013 - Cholerik
2015 – Nevinní nejsou
2017 - Pevnost

Sestava:
Iveta Sošková – zpěv
Patrik Soška – kytara
František Hyčka  - baskytara
Petr Tyr - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
AIRBRUSHER - Dirndl to Go AIRBRUSHER - Dirndl to Go
Vydáno: 28.09.2021 v sekci Recenze
JIHOSOUND – 44:00, štormetal electronic blend... číst dále
ANTEATER zvou do jiných světů ANTEATER zvou do jiných světů
Vydáno: 28.09.2021 v sekci Aktuality
Mladá pražská kapela ANTEATER vznikla v roce 2018 ve tříčlenném složení, charismatickou zpěvačku a baskytaristku Andy doplňují kytarista Jindra a bubeník Hanzi. Pro aktuální EP oslovili ANTEATER producenta Thoma... číst dále
Kapela FROZEN POPPYHEAD v novém klipu dokazuje, že malířství a hudba spolu dokonale fungují Kapela FROZEN POPPYHEAD v novém klipu dokazuje, že malířství a hudba spolu dokonale fungují
Vydáno: 27.09.2021 v sekci Aktuality
Videoklip patří k písni "Prickly Heart", která zazněla na již vydaném albu "Everfrost". Podle kapely ale píseň nabírá plný rozměr až se samotným klipem. Hlavní role šíleného a geniálního umělce, který je ochoten obětovat... číst dále
Na třetí představení zdarma. Do RockOpery Praha se blíží antický listopad Na třetí představení zdarma. Do RockOpery Praha se blíží antický listopad
Vydáno: 27.09.2021 v sekci RockOpera
S listopadem se do RockOpery Praha vrátí antická trilogie. Divadlo ji celou odehraje během jednoho měsíce, 4. listopadu "Oidipa Tyrana", 18. listopadu "7 proti Thébám" a 25. listopadu "Antigonu". Při té příležitosti nabízí fanouškům... číst dále
Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood! Hlasujte o finalistech Spark Fresh Blood!
Vydáno: 14.08.2021 v sekci Fresh Blood
Semifinále talentové kapelní soutěže Spark Fresh Blood 2021 je tady! Přes síto sparkovské poroty do něj prošlo 33 českých a slovenských kapel. Nyní, vy fanoušci hudby určíte finálovou trojici! Do největší talentové soutěže... číst dále