Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
INDIÁNSKÁ REZERVACE - Skrze mě promlouvá ďábel

INDIÁNSKÁ REZERVACE - Skrze mě promlouvá ďábel

Vydáno: 07.01.2022 06:19 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

Deset let na scéně loni oslavili plzeňští punkeři, vystupující pod názvem INDIÁNSKÁ REZERVACE. Za dobu svého působení natočili dvě alba, jedno EP a odehráli spoustu koncertů po celé republice a dříve i sousedním Maďarsku. Sestava kolem zakládajícího člena, zpěváka a kytaristy Filipa Suchého se za dobu existence kapely různě proměnila, proto je jasné, že následující prostor dostal Filip, v punkových kruzích známý pod přezdívkou Sucháč:


Můžeš na úvod zmínit, co tě přivedlo v roce 2011 k založení skupiny INDIÁNSKÁ REZERVACE a zda šlo o tvou první zkušenost s hraním v kapele?
Šaškovat na pódiu, konkrétně věnovat se hudbě, jsem chtěl možná už ve školce. Kapelu jsme založili s mým spoluhráčem z hokeje Lukášem Kešnerem. Byli jsme tenkrát relativně mladí rybízci (15 a 16 let) a jednalo se o naši první zkušenost s hraním v kapele. První impuls přišel v létě 2010, kdy jsme se s Kéšou potkali na koncertě VISACÍHO ZÁMKU. Věděli jsme jeden o druhém, že hrajeme na hudební nástroje, a že by tam mohl být i stejný feeling co se hudebního stylu týče. Pár měsíců na to jsme se sešli na první zkoušce. Až do září 2011 jsme hráli bez baskytaristy, ten přišel do kapely až jeden měsíc před prvním koncertem.

Začínali jste jako mnozí hraním coverů, brzy jsi ale začal tvořit vlastní songy. Jak složité bylo začít skládat a hledat náměty na písně?
Velmi zajímavá otázka. Sám nevím, jak náměty na písně u mě vznikají. Za těch deset let jsem složil zhruba třicet písní, což není zas tak mnoho. Nejsem typ člověka, co si sedne k papíru s úkolem, že musí něco napsat. Moje nápady přijdou vždycky samy a většinou se velmi rychle dokončí. Myslím si, že skrze mě promlouvá ďábel.

Jak probíhá proces skládání písní v kapele v dnešní době? Je to stále jen na tobě nebo se do tvorby zapojují i ostatní členové?
Zatím je to stále jen na mě, ale to neznamená, že se v budoucnu některý ze členů kapely, nebo i mimo kapelu, nezapojí. V současné době skládám doma jako první hudbu, potom text, klukům pak finální verzi představím.

Vaší poslední nahrávkou je EP z roku 2016 „Sametová evoluce“. Jak to vypadá s případnou novou deskou?
Máš pravdu, až mě to samotného děsí, jak ten čas rychle utíká. Každopádně rozkaz od Náčelníka Sucháče pro rok 2022 zní jasně: navštívit nahrávací studio. Hlavně z důvodu, abychom potěšili svoje duše a doufám, že i duše našich fanoušků. Začínáme na tom dělat hned od ledna, bude to pro kapelu nová zkušenost, protože v této aktuální sestavě ve studiu ještě nebyla.

Indiánská rezervace
EP společně s deskou „Plzeň hlavní nádraží“ z roku 2014 se dají u vás ještě objednat ve fyzické podobě na CD?
Tyto kousky nechávám kusově vyrábět na zakázku, tudíž se dají u mě stále objednat i ve fyzické podobě. Dokonce se dá objednat i naše první demo, které jsme nahrávali v Plzni v Divadle pod Lampou.

Proběhla nějaká oslava, třeba v rámci speciálního koncertu, ke kulatému výročí existence kapely?
Nad tím jsem samozřejmě přemýšlel, ale nakonec zůstalo jen u obyčejných koncertů. Můžu prozradit, že bylo na stole vystoupit v sestavě z let 2014 – 2017. Hlavně z iniciativy mé a bývalého baskytaristy Patrika Klučky. Uvidíme, jestli se nám do budoucna na nějaký z koncertů podaří zlanařit i bubeníka a zakládajícího člena Lukáše Kešnera.

Absolvovali jste koncertní turné s kapelou P.U.M. Jak se povedlo? O veselé historky zřejmě nebyla nouze. Měl byste nějakou?
Koncertní turné s kapelou P.U.M jsme absolvovali celkem tři a vždy byly skvělý, hrozně rád na to vzpomínám. Jedna veselá historka sice není tak úplně z podzimního turné, ale jedná se o společný koncert s kapelou P.U.M. Třetí vystupující kapela měla přivézt základ bicích na půjčení. Za základ bicích však považovala činely, stojany a tak podobně, tudíž základ bicích chyběl. Situaci zachránil třináctiletý bubeník, který z domova přitáhl elektronické bicí v krabici od LCD televizoru.

Indiánská rezervace

Několikrát jste vyjeli za hranice republiky do Maďarska. Jak na tamní hraní vzpomínáte?
Na tamní hraní vzpomínáme velmi rádi a s velkým úsměvem. Byla to vždycky taková čtyřdenní dovolená v Budapešti. To, co se dělo na pódiu i mimo něj byla jedna velká divočina. Maďaři k nám byli velmi srdeční. Ještě možná raději vzpomínáme, když jsme vyjeli za hranice na Slovensko, které jsem vlastně ani za cizinu nepovažoval, takže jsem si ani nevyměnil koruny za eura.

Některé koncerty jsi před časem odehrál sám jako písničkář. Budeš takto občas vystupovat i v budoucnu třeba i s písněmi, které nejsou v repertoáru tvé kapely?
To vzniklo v jeden víkend na podzim 2017, když náš bubeník ze zdravotních důvodů nemohl vystoupit. Odehrál jsem tedy dva koncerty akusticky. Od té doby jsem takhle ještě několikrát vystoupil, ať už z důvodu, že si to pořadatel přál, nebo z důvodu, že jsme nemohli vystoupit jako celá kapela. Pravda je, že se asi dvakrát z toho stal takový delší mejdan, kde jsem kromě našich songů hrál všechno možný. Pokud by mě někdo chtěl pozvat pouze s akustikou, tak samozřejmě může. Jinak máme v plánu vystupovat pouze s celým ansáblem.

Máte již potvrzené nějaké termíny koncertů na tento rok?
Zatím můžu pouze prozradit 26.2. Praha a 2.4. Plzeň. Další termíny budeme přidávat na náš Bandzone profil. Chtěl bych všem čtenářům Czech Blade popřát hodně štěstí a zdraví v novém roce 2022. Milujte se a mějte se rádi. Howgh!

Facebook INDIÁNSKÁ REZERVACE

Vznik: 2011
Místo: Plzeň
Styl: punk

Diskografie:
2016 - Sametová evoluce (EP)
2014 - Plzeň hlavní nádraží
2012 - Postavy do jazzu

Sestava:
Filip Suchý - kytara, zpěv
Zdeněk Tomsa - baskytara
Lukáš Záborec - bicí


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Další dunění ze středohoří, STEELFAITH vypouštějí klip od Michala Skořepy Další dunění ze středohoří, STEELFAITH vypouštějí klip od Michala Skořepy
Vydáno: 08.12.2023 v sekci Aktuality
Rok od vydání druhého studiového alba 'MMXXII' z produkce zvukového čaroděje Dana Frimla (MEAN MESSIAH, TRAHIR, SURMA) se severočeští melodici STEELFAITH hlásí o slovo s novým videoklipem. Ke skladbě "Noc je klíč" jej natočil a... číst dále
THE LAST JUNE vydávají debutové EP Into the Depths THE LAST JUNE vydávají debutové EP Into the Depths
Vydáno: 08.12.2023 v sekci Aktuality
Alternativně rocková skupina The Last June vydává první kousek do své diskografie – EP „Into the Depths“. Nové nahrávce předcházely singly „Say Anything“, „2ME“ a „Cold Eyes“, které jsou rovněž součástí EP, skupina... číst dále
PAN LYNX - Vzhůru do lesa! PAN LYNX - Vzhůru do lesa!
Vydáno: 07.12.2023 v sekci Rozhovory
Rozhovor k novému projektu PAN LYNX hudebníka Michala Skořepy měl poskytnout standardně Michal Skořepa. Nakonec ale, a to úplně poprvé, za sebe na rozhovor do pražského Rock Café poslal samotného Pana Lynxe, tajemného rysa. Skořepovo... číst dále
THE ATAVISTS vydávají na vinylu album nominované na cenu Anděl, pokřtí ho před Vánocemi v Café V lese THE ATAVISTS vydávají na vinylu album nominované na cenu Anděl, pokřtí ho před Vánocemi v Café V lese
Vydáno: 07.12.2023 v sekci Aktuality
Rocková kapela THE ATAVISTS pokřtí 14. prosince v pražském klubu Café V lese vinylové vydání svého třetího alba "Prettier Than You". Stane se tak téměř na den přesně rok poté, co album vyšlo na digitálních streamovacích... číst dále
Miloš Bešta představuje dosud vyšlé gramodesky ASMODEUS Miloš Bešta představuje dosud vyšlé gramodesky ASMODEUS
Vydáno: 06.12.2023 v sekci Aktuality
14. 11. 2023 vyšla vinylová verze letošního aktuálního alba ASMODEUS a v souvislosti s tím frontman kapely Miloš Bešta představuje všechny dosud vyšlé gramodesky kapely, která letos oslavila třicet pět let od svého... číst dále