DIGGER - Kopej za metal!

Vydáno: 29.03.2022 06:57 - Czech Blade

Vznik: 2009, Místo: Stříbro, Styl: metal, Zajímavost: Nejvíce Václavů v jedné kapele. Odpovídá Vašek Šterner
Materiál, který nová deska DIGGER přináší, je hudebně přísně metalový, nezřídka připomene krále z METALLIKY, ale vokál z žánrových mantinelů vystupuje. Jde o záměr, jak kapelu posunout a ozvláštnit?
Určitě, vždycky to ale způsobuje spíše problémy – pro jednu půlku kapel jsme moc tvrdí a pro druhou zase moc měkký právě kvůli vokálům. Krom té zmíněné METALLIKY a BLACK SABBATH vlastně ani nemáme moc v kapele „metalové“ kořeny. Jediný, kdo je u nás vlastně takovej opravdovej metalista, je náš bubeník Václav Kořínský, a tomu se békat nechce.
Jak vznikají kompozice DIGGER? Z nových skladeb je patrné, že jde v podstatě o konglomerát energické valby, ale také promyšlené stavby struktur…
Pomalu. Jako asi u každé kapely máme některé nápady, které fungují okamžitě a jsou připraveny na distribuci a pak zase písně, které trvají měsíce a jsme schopní se u toho servat, když to nepracuje. U něčeho víte, že tak to má být a není co měnit a u jiných zase doufáte, že přijdete s něčím lepším. Hlavní proces toho všeho je zjistit, jestli nějaký pětivteřinový nápad šlape dohromady, usmějeme se na sebe a o dalších věcech už přemýšlíme ve sprše. Každej sám, ne dohromady.

Nechali jste se slyšet, že nová deska „As Above, So Below“ je střízlivější a stručnější než váš debut. Zeptám se, v čem má především fanoušek hledat úspornější metody výrazu DIGGER?
Především v tom, že hlavní je si to užít. Písně máme zjednodušenější, prostornější a máme nepsanej zákaz akustických balad. Na náš debut jsme nastrkali vše, co jsme měli v rukávu a doufali v nejlepší. Teprve po dokončení a vydání nám došlo, že to tak úplně nefunguje a společně s náším nedostatkem zkušeností s nahráváním se to hodně odrazilo na desce. Vystřízlivěli jsme a čekali až budeme mít něco, co nás bude více bavit hrát.

Všiml jsem si, že jste poměrně soběstačná kapela. Produkci desky i cover artwork jste si obstarali sami, je to v dnešní době nutnost, nebo jen využíváte vícera talentů, kterými vládnete?
Neřekli bychom, že je to v dnešní době nějaká nutnost, umělců je teď vidět mnohem více než kdy dříve, stačí si jen vybrat a požádat o pomoc. V životě to ale není jen o hraní a tak se snažíme fungovat i ve více směrech, abychom se necítili jako že nic neumíme, rozvinuli jiné dovednosti a aby na nás naše rodina mohla být pyšná.

Postihl také DIGGER současný koncertní půst, který sice neumožňuje hrát, ale je díky tomu více času na novou tvorbu?
Samozřejmě. Ale i tak se nám povedlo zahrát si v roce 2020 koncert s WOHNOUTAMA. To bylo fajn. S tvorbou to bylo horší. Při prvním půstu jsme si zkoušeli zařídit si nahrávání v Garáži Petra Kyriana v Chotěšově. Do toho se v osobním životě našeho kytaristy a hlavnímu zpěvákovi Václavu Pelcovi vyskytla výzva, která mu dala zabrat – postavit dům, zasadit strom atd. Dále další změna na postu kytaristy uprostřed nahrávání a dokončení samotného nahrávání v roce 2021. To pak máte hlavu plnou jenom těmi osmi písněmi, co musíte nahrát a z uší se vám sypou tvárnice.

Diskografie:
2016 - Dig for Victory
2021 - As Above, So Below

Sestava:
Václav Pelc – kytara, zpěv
Václav Šterner – baskytara, zpěv
Tom Nový – baskytara
Václav Kořínský – bicí

Facebook DIGGER

Autor: Zdeněk Pospíšil

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2022 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení