"Kärgeräs" z roku 1996 je bezesporu jedním z nejimpozantnějších alb legendy českého metalu Root. Koncepční příběh se po více než pětadvaceti letech vrací zpátky na světlo. Tentokrát však nikoliv v drážkách hudebního nosiče, nýbrž na papíře. Kniha Jiřího BigBosse Valtera s názvem "Kärgeräs: Ztracený národ" právě vychází.
Dílo je rozdělené na tři části. Páteřní je příběh, který nese titul celé knihy. Na třinácti kapitolách autor rozvíjí příběhový rámec zmíněné desky. Druhá část má název Legenda Nizostratio, a ačkoliv používá reálie Kärgeräsu, jedná se o samostatný příběh. Závěrečnou část pak tvoří texty (v češtině i angličtině) z bookletů desek Equirhodont Grandiose Magus a Black Crystal projektu Equirhodont, který spadá do universa Kärgeräsu.
Obě zmíněná alba zároveň vychází v reedici. Společně s knihou jsou umístěna do šubru a tvoří tak krásný sběratelský celek. Svazek i nahrávky mají zároveň sjednocené vizuální pojetí, jehož autorem je Marek Pišl, který má v portfoliu obaly kapel jako INNERSPHERE nebo SELF-HATRED. Mimo to je také aktivním muzikantem, kdy působí jako varhaník v doommetalovém projektu QUERCUS.
"Kärgeräs: Ztracený národ" je další netypický knižní počin, pod kterým se letos podepsal MetalGate. Jen o několik dní dříve vyšla publikace se všeříkajícím názvem "Necro Cook: Podivuhodná kuchařka Toma Necrococka a Houbové Marie". Pokud si chcete rozšířit knihovnu o dva vskutku originální kousky, které vzešly z české metalové scény, avšak určeny jsou široké veřejnosti, nyní je váš čas.
Dodejme ještě, že kniha Kärgeräs: Ztracený národ a nová vydání alb projektu Equirhodont navazují na jubilejní box Pentagrammaton, který skrývá veškeré BigBossovy sólové desky. Krabice se šesti disky a čtyřiašedesátistránkovým bookletem vyšla letos v únoru v rámci sedmdesátin Jiřího Valtera. MetalGate těmito dvěma počiny pokryl BigBossovu uměleckou dráhu mimo domovské ROOT.
Ukázka z knihy.