BESNA - Zlomení metaloví romantici

Vydáno: 18.08.2022 13:50 - Czech Blade

Na podtatranských pláních raší nový post-metalový květ. Čtveřice BESNA vydala zádumčivý, smutkem a agresí našlapaný debut „Zverstvá“ a své inspirace v rodném folklóru nyní představuje metalovém světu
Chalani, vaše první album „Zverstvá“ na první pohled upoutá absencí loga, malůvkou děvuchy s parožím, a hlavně totálně nemetalovou hnědo-zelenou barvou. Jaký signál má vizuál vyslat?
Tomáš, grafik: Skutečné zlo se často ukrývá ve všednosti a nemá vždy obscénní a ohavnou podobu. Ba naopak může být dokonce i krásné. Artwork působí čistě, leč jelení žena v sobě nese zármutek a bolest všech zvěrstev. Vsadili jsme na tradiční techniku linorytu, a i motiv odkazuje na zvyklosti slovenského folklóru. Myslím, že kapely jako BESNA jsou budoucnost metalové kultury, jelikož metal je vysoce různorodý a svobodný. Přebal alba nemusí být svázaný konvencí, ale může vyprávět příběh. Co vlastně znamená vypadat a znít metalově, ptám se?

To je na velké zamyšlení. Motto alba vpálené na CDčko a přebal zní: „Veď v kraji rozprávok nikdy niet nešťastných“. Znamená to, že album má být eskapistickou branou pryč od dusivé reality?
Pinťo: S eskapismem se to má právě naopak. Verš je přímo ze skladby „Zverstvá“, která se společně s písní „Fúga“ zaobírá naší historií. „Zverstvá“ konkrétně pojednává o tom, jak dnes na totalitní režim komunistického Československa nahlíží znepokojivě velké množství lidí s nemalou dávkou nostalgického optimismu. Jako by byla naše minulost nekonečnou zemí z pohádek. A v pohádkách dostává dusivá realita prostor jen málokdy.

Kam se obracíte pro inspiraci pro poetické texty? Máte oblíbené básníky, filozofy nebo autory, ze kterých byste čerpali nebo spíše hledáte ve vašich nitrech?
P: Určitě nás do velké míry ovlivňuje aktuální četba. V mém případě je to neorganizovaný maglajz, ve kterém se autoři příliš neopakují. Fragmenty literatury faktu i beletrie, umění, zejména hudebního, a světového dění se potom v každém z nás přetaví do něčeho nového, co toužíme odevzdat světu nazpět. Věřím, že naše nitra jsou v konečném důsledku jen odrazem kultury a lidí, kteří nás ovlivňují. Jakkoli se do nich noříme a v textech naivně snažíme, vždy napíšeme jen rešerši už objeveného.

Jaký máte vztah ke slovenské folklorní a jazykové tradici?
Timo: Slovenská literární tradice do určité míry ovlivnila i výřečnost našich textů. Ostatně samotný název vznikl z romantické básně Jána Botta, Margita a Besná. Z folkové tradice si rovněž rádi vypůjčujeme vhodné úlomky metafor. Jako kapela se však snažíme tvořit písničky s aktuálním obsahem pod hávem zastaralé formy.

V hudbě chvíli blackově bouříte, jindy jste vyklidnění jak tůňka za úplňku. Cítíte potřebu dynamiky v rámci žánrových pravidel nebo prostě jen odráží vaše rozpoložení?
T: Práce s dynamikou nás rozhodně baví, se žánrovými pravidly si ale hlavu neděláme. Změnou dynamiky se ve skladbách snažíme budovat hloubku, škálu emocí a pro nás typickou atmosféru.

Album má evropsky znějící zvuk, jakou referenční nahrávku jste používali?
T: Referenční nahrávkou byla skladba „Intra Venus“ od NE OBLIVISCARIS. Velmi se také líbí sound novějších alb sestav jako THE OCEAN, HARAKIRI FOR THE SKY, CATTLE DECAPITATION, GOJIRA či našich krajanů SHALLOV.

Otvírák „Ľadovec“ je s nadsázkou post-metalový hit. V jaké atmosféře tvoříte? Zavřete se do zkušebny, zapálíte svíčky a ztlumíte světla nebo prostě hrajete a atmosféru si tvoříte v myslích?
P: Možná, že zbouráme kus romantiky, leč mnohé ze skladeb jsou produkty doby covidové. Většina alba vznikala doma během lockdownu, následně byla lepená dohromady na videohovorech ve všedním až sterilním prostředí. Více než atmosféra hraje prim obrat do našich duší, kdy nás zajímá, co v nás píseň vzbudí a co z ní vyvře na povrch po delší době. Na druhou stranu je pravda, že výsledná podoba vykrystalizovala až ve zkušebně. Až při společném hraní zjistíme, že co nás při domácím psaním naplňovalo, může naživo jednoduše nudit.

Facebook BESNA

Sestava:
Samuel Dudlák – zpěv, kytara
Martin Pinter – zpěv, kytara
Timotej Jurášek – baskytara
Gabriel Gorasz – bicí

Diskografie:
2022 - Zverstvá

Tomáš Vítek

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2022 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení