WARNING VISION - Soudný den

Vydáno: 27.10.2022 11:12 - Czech Blade

VLASTNÍ VYDÁNÍ - 39:44, melodický hard rock/heavy metal/groove metal
WARNING VISION_cdJe tomu již jedenáct let, co se od brněnského TITANICU odtrhla trojice muzikantů (bubeník Milan Velecký a kytaristé Jan "Hans" Jiříček s Michalem Janků) a dala dohromady nový projekt, jenž pojmenovala WARNING VISION. Za ty roky prošla jeho sestava řadou změn a z původního tria odpadlíků do dnešních dnů setrval jen kytarista a zároveň kapelník Jan "Hans" Jiříček. Po studiové stránce až doposud kapela příliš aktivní nebyla a za celou dobu svého fungování vyprodukovala pouze jedinou nahrávku, která navíc měla spíše povahu dema než klasické řadové desky. S plnohodnotným debutem, pojmenovaným "Soudný den", se kapela vytasila až nyní.

Zařadit WARNING VISION do nějaké žánrové škatule se jeví jako nesnadný úkol. Přestože kapela o sobě často mluví jako o tělese melodicky hard rockovém či heavy metalovém, je toto označení poněkud zavádějící, protože stylové rozkročení je mnohem širší než by se mohlo na první pohled zdát. Hudba WARNING VISION stojí na starém dobrém hard rockovém základu, což je slyšet hlavně na souhře baskytary a bicích, všemu ale dominuje nesmlouvavě řezavá a kovově těžkopádná kytara à la PANTERA, někde vzadu se schovávají příjemně melodické a zároveň typicky heavy metalové klávesy se zvukem odkazujícím na konec osmdesátých let, a nad tím vším ční lehce chraplavý hlas zpěvačky Marcely Paul, ze kterého sálá klasický hard rockový feeling, typický pro změnu pro léta sedmdesátá. Mohlo by se zdát, že takový žánrový mišmaš nemůže nikdy fungovat, ale opak je pravdou. Vše do sebe dokonale zapadá.

Přestože kapela prošla řadou personálních změn, její sestavu vždy tvořili zruční a zkušení muzikanti, a to platí dodnes. Bravurní instrumentální výkony všech zúčastněných jsou základními stavebními kameny alba, přičemž samostatnou kapitolou jsou mistrovská kytarová sóla Hanse Jiříčka. Skvěle se povedl také zvuk, který je barvitý a propracovaný až do nejmenších detailů, což v našich končinách nebývá vždy samozřejmostí. Kapela trochu zariskovala, když se rozhodla na desku zařadit nově nahrané skladby, které již vydala v minulosti. Dá se očekávat, že posluchači podrobí tyto písně srovnání s původními verzemi. Po pěvecké stránce znovu nahrané skladby ani v nejmenším nezaostávají. Zpěvačka Marcela Paul se zuby nehty drží původní předlohy nazpívané jejím předchůdcem a výsledek je výborný.

To nejlepší kapela naservíruje hned v úvodu. Dvojice hitů (též klipově ztvárněných) "Soudný den" a "Nezhasínej" v sobě ukrývá všechny dílčí komponenty, charakterizující hudbu WARNING VISION. Trojlístek nejpovedenějších skladeb doplňuje předposlední "Nejde to vrátit", v níž to vyškovská pětice pěkně rozjede ve svižném heavy metalovém tempu. Na první dobrou funguje také podmanivá balada "Jsem jako stín". Vyrovnaný souboj kytary a kláves přinese "Oheň", jehož riff trochu asociuje ARAKAIN. Každá z devíti skladeb na desce má něco do sebe a ani jedna z nich zde není jen do počtu. Palec nahoru si WARNING VISION zaslouží též za zdařilé texty, ve kterých se mimo jiné neostýchají kritizovat nešvary dnešní společnosti.

Kapele se na debutu podařilo zhmotnit to nejlepší ze své jedenáctileté kariéry. "Soudný den" je skvěle napsaná a zahraná deska s výborným zvukem, která i přes svou žánrovou rozháranost prostě a jednoduše funguje. Možná zde máme co do činění s jedním z nejlepších alb letošního roku v rámci tuzemské scény.
 
Autor: Moloch
Původně zveřejněno na METAL FOREVER & METAL MAN

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2023 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení