Mnoho tváří tuzemské scény
czechblade logo
Fresh Blood profily kapel
SAINT MORTAL - Od počátku projektu se snažím jít vlastní cestou

SAINT MORTAL - Od počátku projektu se snažím jít vlastní cestou

Vydáno: 30.01.2023 11:09 v sekci Rozhovory - Jan Moravec

Tajemno, silné příběhy, příroda a její motivy, to je svět, po kterém pokukuje nedávno založená goticko-metalová formace SAINT MORTAL, která má na kontě zatím dva singly, pracuje na prvním videoklipu a v hlavě už nosí plány na křest ohněm – premiérové pódiové vystoupení. A byť tím mírně poodhalí roušku tajemna, další informace o šumpersko-brněnské partě představí Pavel Stryk.


Vzhledem k tomu, že SAINT MORTAL jsou na světě poměrně krátce, poprosím Tě o představení vaší kapely.
Jedná se o gothic metalový projekt, který má svoji členskou základnu v Šumperku a Brně. Hudba je vlastní s anglickými texty. Momentálně se jedná o čistě internetový projekt, ale postupně chceme přejít k plnohodnotné kapele s živým vystupováním.

Jak bys charakterizoval hudbu SAINT MORTAL?
Jde spíše o temnou až melancholickou hudbu, kterou charakterizují hutné kytary, doplněné o melodické housle, klavír a symfonické prvky. Z hudby vycházejí tematicky také texty, které formuje naše pěvecké duo - Lucka Švaříčková a Míra Kočík. Paleta zpěvů je v naši hudbě velice pestrá - od čistých/operních zpěvů až po growl a scream.

Hlásíte se ke gotickému metalu, jak silný je podle tebe tento žánr České republice, je pro vás snadné získat si jeho příznivce?
Myslím si, že potenciál zde určitě je. Když to vztáhnu na Šumpersko, odkud pocházím, stejně jako většina členů našeho uskupení, tak zde aktivní kapelu tohoto ražení nenajdeme. Myslím si, že v našem podání svou hudbou můžeme zaujmout a oslovit posluchače v celé republice, potažmo i mimo její hranice.

Bráníš se inspiracím nebo jsou tvoje hudební chutě postavené na konkrétních vzorech? Na jakých?
Vzhledem k tomu, že se už od počátku tohoto projektu snažím jít vlastní cestou, tak vyloženě nějaké pevné vzory a inspirace nemám a ani nehledám. Pokud bych ale měl jmenovat nějakou kapelu, tak by to například po hudební stránce byli nizozemští WITHIN TEMPTATION, hlavně v počátcích jejich tvorby - například první EP „The Dance“. Co se týče tematické stránky a námětů, tak v tomto směru se mi líbí gothic rockové uskupení FIELDS OF THE NEPHILIM, kde si jejich frontman Carl McCoy libuje především v mystických a okultních tématech.

Je pro vás text důležitou součástí písně? Neláká vás některou ze skladeb otextovat v mateřštině?
Texty určitě důležité jsou. Snažím se, aby měly hlavu a patu, a držely se nálady a ražení dané skladby. Vzhledem k tomu, že jsou v angličtině, tak je ještě vždy pro jistotu rozebírám i s jazykově nadanějšími lidmi než jsem já. Tematicky se inspirujeme v mytologii, lidové tvorbě a pověstech. Co nás láká tak je tajemno, silné příběhy, příroda a její motivy atd. Debata ohledně napsání písně v češtině u nás už interně proběhla a musím říct, že se tomu nebráníme. Pokud bude vhodné téma a nápad, jak takovou píseň pojmout, tak rádi uděláme pro jednou výjimku.

Řada kapel dneska dává přednost vydávání jednotlivých singlů před ucelenou kolekcí. Vy jste zatím představili dva singly. Budete tímhle způsobem pokračovat i nadále nebo je v plánu po sobě někdy zanechat nějaké album?
Poté, co začneme aktivně vystupovat i na veřejnosti, tak toto téma určitě přijde na řadu. Rozhodně bychom do budoucna plnohodnotné album vydat chtěli. Materiálu na to v šuplíku máme rozhodně dostatek.

Znamená to, že vás aktuálně není vůbec možné potkat na pódiu?
Momentálně aktivně nehrajeme, nicméně v nejbližší době bychom se chtěli na pódiích naživo uvést. Pro začátek máme v plánu vystoupení v domovském Šumperku a Brně, kde bychom své vystupování oficiálně zahájili.

Podle zpráv na vašich stránkách se aktuálně věnujete přípravám prvního videoklipu. Prozradíš jeho námět, scénář, či další podrobnosti?
V rámci prvního klipu bychom chtěli představit svoji aktuální, ustálenou sestavu, ve které chceme fungovat dále i v rámci koncertování. Videoklip se tematicky týká staré lidové pověsti, která podává svědectví o průběhu třicetileté války v tehdejším Šumperku. Opět je zde nádech tajemna a to je přesně to, co nás baví. Scénář se momentálně dokončuje ve spolupráci s mistrem kamery a střihu. Vyjít ven by měl nejpozději do letošního léta. Navázat bychom poté chtěli druhým klipem, který zároveň odstartuje naše živé vystupování.

Co byl pro tebe hlavní impuls k tomu, aby sis založil vlastní kapelu?
Asi to, že jsem chtěl dělat vlastní hudbu, která se mi líbí a baví mě. Zároveň si rád splňuji a realizuji své sny a založení vlastního hudebního uskupení bylo jedním z nich už od základní školy…

S jakými ambicemi jste SAINT MORTAL zakládali, co z nich se vám podařilo splnit a čeho by si s kapelou rád dosáhl?
Plány byly takové, že vydáme první singly a uvidí se, jaká bude odezva. Po vydání „Frozen Sky“ a „Singing of sirens“ máme zpětnou vazbu určitě suprovou a moc nás to těší a motivuje. Krom ČR naše songy na streamovacích platformách hrají také v zahraničí - hlavně v Polsku a ve Francii, ale také například v Anglii. Další metou je vydání prvních klipů a vystupování naživo. Kdybychom do budoucna odehráli alespoň jednu větší akci měsíčně, tak budeme určitě spokojeni.

Facebook SAINT MORTAL
Původně zveřejněno na METAL FOREVER & METAL MAN

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rojení nemocí v SICK SINUS SYNDROME Rojení nemocí v SICK SINUS SYNDROME
Vydáno: 27.03.2023 v sekci Aktuality
Druhé dlouhohrající album SICK SINUS SYNDROME, nazvané „ Swarming of Sickness“, se blíží ke svému vydání. Na ploše necelých dvaceti devíti minut uslyšíte jednadvacet nemocemi prolezlých a hnilobou páchnoucích songů s drtícím... číst dále
Peklo si děláme ze života často sami, ví LAUTR Peklo si děláme ze života často sami, ví LAUTR
Vydáno: 27.03.2023 v sekci Aktuality
Moravskoslezská hard & heavy parta LAUTR vypustila do světa nové album "S peklem smířený". Přináší na něm to, na co jsou fanoušci kapely zvyklí. Chytlavé refrény, energii, texty ze života, prostě písničky, které si chcete... číst dále
V našem světě platí jiná pravidla, věří SOMETHING LIKE V našem světě platí jiná pravidla, věří SOMETHING LIKE
Vydáno: 27.03.2023 v sekci Aktuality
"Dnes je ten den" je název nejnovějšího singlu západočeských SOMETHING LIKE. Píseň je vzdáním holdu HC scéně. „Ať už je svět okolo nás zkažený, jak chce, v tom našem platí jiná pravidla. Přátelství, vzájemná podpora... číst dále
UDG s Pekařem vystoupí příští středu v Lucerna Music Baru UDG s Pekařem vystoupí příští středu v Lucerna Music Baru
Vydáno: 26.03.2023 v sekci Aktuality
V březnu a dubnu se koá klubové turné kapely UDG s názvem Přístav 2023. Jednou ze zastávek bude i pražský Lucerna Music Bar, kde kapela vystoupí ve středu 29. března ve 20 hodin. Fanoušci se mohou těšit na speciálního hosta turn... číst dále
MASH - Máme chuť udělat to po letech trochu jinak MASH - Máme chuť udělat to po letech trochu jinak
Vydáno: 14.03.2023 v sekci Rozhovory
Sestavu plzeňské hardrockové formace MASH postihlo v půli loňského roku personální zemětřesení. Co za ním stálo, je námětem první otázky následujícího povídání se zakládajícím členem kapely, kytaristou Milanem Rážem a... číst dále