Demo Aurasounds od RHEA vychází poprvé jako CD

Vydáno: 10.06.2024 10:13 - Czech Blade

RHEA_cdSeveromoravská doom metalová scéna devadesátých let se stala fenoménem, který nikdo nezaložil uměle, nýbrž vzniknul spontánně, trval jen několik let a zůstaly na něj nesmazatelné vzpomínky. Kapely se v následujících letech hudebně vyvíjely a více či méně opouštěly svoje kořeny. Vedle jmen, která fanouškům nejen tuzemského podzemí nemohou být neznámá (například DISSOLVING OF PRODIGY, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, HYPNOTIC SCENERY nebo ENDLESS) však doom metalové devadesátky na severní Moravě připravily živnou půdu pro formace, jejichž dávnou existenci už si vybaví jen pamětníci. Mezi takové patří i havířovská RHEA, která na sebe v roce 1999 upozornila povedeným demosnímkem „Aurasounds“, který si vydala svépomocí na magnetofonových kazetách.
Hlavními postavami RHEA byli (a jsou) bratři Luděk a Leszek Foniokovi, kteří se v devadesátých letech minulého století k založení RHEA dostali přes formace PARASOPHISMA a GROPE FOR THESIS. V kapele RHEA se sešlo sedmero muzikantů, sedmero různých osobností. V tehdejší sestavě lze vystopovat ještě minimálně dvě zajímavá jména. Hrubý zpěv (murmur) obstarával Karel „Bendík“ Beneš. Po odchodu z RHEA několik let působil jako frontman blackmetalových ADULTERY, s nimiž odehrál stovky koncertů, také v mnoha evropských zemích. Po konci ADULTERY se jako Akharon znovu postavil za mikrofon u SILVA NIGRA a od roku 2021 je frontmanem old school deathmetalových DEAD CARNAGE. Klávesák Vlastimil „Klavír“ Kvoch se zase uchytil v sestavě DISSOLVING OF PRODIGY, u nichž vydržel až téměř do konce jejich koncertní činnosti.

Do roku 2003 za sebou RHEA zanechala pouhých šest skladeb, z toho čtyři na kazetovém demu „Aurasounds“. To bylo nahráno v českotěšínském studiu Fors v podstatě tak trochu i z nutnosti, aby kapela disponovala studiovým materiálem a mohla oslovovat pořadatele koncertů a festivalů.

Letos uplynulo dvacet pět let od vydání „Aurasounds“, a toto výročí inspirovalo majitele vydavatelství Pařát Productions k tomu, aby pro mnohé nejspíš už zapomenutou nahrávku kamarádů z rodného města vydal oficiálně poprvé na CD, včetně bonusové páté skladby „Night Moon“, kterou RHEA nahráli na kompilaci pro slovenskou verzi amerického časopisu The Grimoire Of Exalted Deeds vydanou v roce 1999, ještě před obdobím „Aurasounds“.

 

RHEA - Aurasounds

DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2024 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení