Kde se vzal gramofon
Věděli jste, že praotcem gramofonu je Thomas Alva Edison? Ten v roce 1877 zaregistroval svůj nový vynález fonograf jakožto zařízení pro nahrávání a reprodukci zvuku. Jednalo se o předchůdce gramofonu. V roce 1888 pak Emile Berliner vynález upravil, tehdejší voskový váleček nahradil kulatou deskou, která je dodnes známá jako gramofonová deska.
Proč poslouchat hudbu na gramofonových deskách
Gramofonová deska má svůj specifický zvuk, a proto se těší popularitě i v dnešní době. Je to prakticky jediné médium, které dokáže zachovat záznam zvuku v původní kvalitě. Tomu je však nutné podřídit podmínky skladování gramofonových desek. Stejně tak je důležité, aby se k výrobě desek přistupovalo s maximálním důrazem na kvalitu, a to počínaje nahráním zvuku v hudebním studiu a konče samotnou výrobou v lisovně.
Vzácné gramofonové desky
Které gramofonové desky tedy patří k těm nejdražším? Mrkněte k prarodičům, třeba je najdete u svého dědy v podkroví. Na předních příčkách se již od dob svého uvedení v roce 1992 drží vinyl s názvem Erotica od Madonny. Kvůli kontroverznímu přebalu, na němž byla vyobrazena Madonna olizující si palec u nohy, totiž byla deska po nějakém čase stažena z prodeje. Dnes se její hodnota odhaduje přibližně na 76 tisíc korun.
Další vysoce hodnocenou deskou je God Save The Queen od Sex Pistols, jejíž cena se vyšplhala na neuvěřitelných 306 tisíc korun. Kapela pomalu upadala do zapomnění, pak však přišel zvrat v podobě tohohle vinylu, který měl být kontroverzní poctou britské královně.