"Maelström" je jedno z nejvýznamnějších alb skupiny HUDBA PRAHA a patří mezi zásadní domácí alba 90. let. Nyní vychází v remasterované podobě na vinylu. Reedice druhého studiového alba skupiny HUDBA PRAHA vychází k 30. výročí svého vzniku. Obsahuje nezapomenutelné písně "Máma táta" nebo "Pal vocuď".
Skupina nahrála "Maelström" ve složení: Michal Ambrož (kytara, zpěv, kapelník), Bohumil Zatloukal (kytara); Vladimír Zatloukal (kytara), Jan I. Wünsch (baskytara, zpěv), Ludvík Eman Kandl (bicí, zpěv), Karel Malík (saxofon, zpěv), Daniela Starhonová-Čelková (zpěv), Jarmila Jamajka Koblicová (zpěv).
„Když zalovím v paměti ve vzpomínkách na vznik alba Maelström, objeví se mi nevytopené Roxy, kde jsme písně nahrávali komplet i se zpěvem naživo tak dlouho, až to kluci ze Sona odsouhlasili. Nakonec naše zkřehlé prsty ani nejsou v nahrávce poznat, hlasy se zahřály panákama. Dopadlo to dobře, ale dnes si těch 10 nad nulou ani nedokážu při nahrávání představit. Jsem rád, že vzniklo LP, ať se líbí a prodává!“, vzpomíná na natáčení a vinylu žehná Vladimír Zatloukal.
Autorem většiny skladeb je nedávno zesnulý Michal Ambrož, pod zbývajícími jsou podepsáni J. H. Krchovský, Jan I. Wünsch, Zdena Pištěková, Markéta Ambrožová, Ludvík E. Kandl a Jaromír Palme.
Autor obalu, nehrající člen kapely Karel Haloun upravil jeho původní podobu speciálně pro toto vydání.„Osou obalu se tehdy stal příběh jedné mikulovské rodiny, jejíž členové patřili jak k zakládajícím členům KSČ, tak k příslušníkům NSDAP. Rozhodl jsem se proto vytvořit jakousi kombinaci komunistické pěticípé hvězdy a hákového kříže, dvou symbolů totalitních ideologií, kterou jsem pojmenoval „hakenstern“. Delší dobu ji pak kapela používala jako logo. Pro potřeby prvního vydání na LP jsme původní vizuál CD museli s Luďkem Kubíkem lehce modifikovat, neboť jeho pouhé zvětšení by v novém formátu působilo poněkud neohrabaně. Pevně doufáme, že si tato skvělá deska najde cestu i k novým posluchačům,“ dodává v této souvislosti Karel Haloun.